I Twin Peaks, den amerikanska småstaden där kultserien från 90-talet med samma namn utspelas, fann svenske artisten Anders Karlstedt sitt kall. Men det var inte att som FBI-agent lösa lokala våldsbrott samt sörpla i sig svart kaffe och skyffla i sig körsbärspajer, utan något helt annat. Det var nämligen i Twin Peaks som Anders gjorde sitt första offentliga framträdande som ”Elvis” och gjorde det så bra att det blev något av hans röda tråd som musiker fram till dags dato. Nu kommer Anders till Lindesberg för en konsert.
Anders Karlstedt har under sin långa karriär haft äran att arbeta tillsammans med storheter inom rock n´roll-världen som Carl Perkins, mannen bakom superhiten Blue Suede Shoes, och D.J. Fontana, Elvis Presleys trummis under 14 år. Vid sidan av många intressanta möten och lyckosamma samarbeten har Anders medverkat duktigt i radio och TV samt skördat framgångar i flera officiella ”Elvistävlingar” i USA, bland annat i Memphis Tennessee där Elvis levde fram till sin död 1977. Om han nu är död vill säga…
Anders är bosatt i Stockholm och har sedan länge en stark koppling till Lindesberg. Detta genom vännen och kollegan Jörgen ”Hubbas” Andersson, som än idag anses var en av de bättre att tolka Elvis Presley, som tragiskt gick bort alldeles för tidigt i livet. Senast Anders var i Lindesberg var för att ta farväl av sin vän. Året var 2006.
– Jag har inte varit i Lindesberg sedan begravningen, så det är med starka och blandade känslor jag återvänder. Men jag har ju så väldigt många goda minnen av Jörgen, så det är ändå mest med glädje och förväntan jag kommer tillbaka till stan. Det skall bli riktigt skoj att lira, säger han.
Anders ”Elvis” Karlstedt uppträder på Folkan #13, lördag 6 april.
Under tisdagseftermiddagen stoppade en polispatrull ett fordon på industriområdet i Lindesberg. Vid kontroll av fordonet fattade patrullen misstanke om att mannen, som är i 20-årsåldern, var påverkad av narkotika.
I november 2025 beslutade kommunstyrelsen att dess ordförande, Tomas Klockars (M), inte fick ha ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring. Under måndagen genomfördes mötet ändå, där Klockars representerade Moderaterna.
– I Lindesbergs kommun ska ingen nekas sina mänskliga rättigheter till information, säger Klockars i ett pressmeddelande.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla fall vad jag trodde just då att jag hade sett.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
Längs gator och torg har nu stora snöhögar bildats av snöröjningen efter snöfallet som kom under onsdagsdygnet. För barn kan dessa verka lockande och inbjuda till lek, som att klättra eller gräva tunnlar. Det som kan uppfattas som oskyldigt kan dock snabbt bli farligt – därför går Lindesbergs kommun nu ut med en varning. Samtidigt uppmanas även fastighetsägare att underlätta arbetet med snöröjningen.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.