-Man kan slå folk på käften eller så kan man vara en kuplettgubbe från Lindesberg. Stefan Jansson citerar kollegan och visdiktaren Kristina Kjellsons ord om honom själv.
Och sannerligen är bättre att vara en kuplettgubbe men kombinationen Jansson & Friman är så mycket mer än kuplett. Med visor och ”textburen musik” med tillhörande anekdoter från vishistorien blir vi underhållna. Vi, ca 60 personer, som letat sig genom snöyran in till Vedevågsteatern denna söndagskväll. Stefan Jansson står för sången och Klas Friman för gitarrspel samt ett och annat utrop.
Det spelas visor av bland andra Olle Adolfsson, Carl-Michael Bellman, Birger Sjöberg, Allan Edvall, Kristina Kjellman, Povel Ramel, Evert Taube och Lars Winnerbäck. Några överraskningar i form av Karl-Johan Wallgren och Lasse Lucidor rör våra sinnen. För denna kväll är det närkontakt.
När ”Bluebrigg av Hull” börjar tänker jag att den är väl tråkig, varför har de valt den, men kommer snart på andra tankar. Janssons texttolkning är full av nerv och tillsammans med Frimans dynamiska ackompanjemang lyckas de frammana en klump i halsen på mig. Något jag inte är själv om, att döma av de harklingar som sprider sig genom publiken efter applåderna.
-Det är ju fantastiskt, utbrister en dam i publiken när föreställningen är slut. Och visst har hon rätt. En alldeles särskild fantastisk söndag i Vedevåg.
Fotnot: Särskild Söndag arrangeras av Lindesbergs Kultur- och Fritidsförvaltning. Denna föreställning, ”Vila vid denna mila – Visor från förr och nu, framförda idag” var nummer två av fem. Nästa söndag: ”I skuggan av en sonat” med Arpad Bikfalvy och Camilla Malén Friman.
Text och foto: My Thorin
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.