-Man kan slå folk på käften eller så kan man vara en kuplettgubbe från Lindesberg. Stefan Jansson citerar kollegan och visdiktaren Kristina Kjellsons ord om honom själv.
Och sannerligen är bättre att vara en kuplettgubbe men kombinationen Jansson & Friman är så mycket mer än kuplett. Med visor och ”textburen musik” med tillhörande anekdoter från vishistorien blir vi underhållna. Vi, ca 60 personer, som letat sig genom snöyran in till Vedevågsteatern denna söndagskväll. Stefan Jansson står för sången och Klas Friman för gitarrspel samt ett och annat utrop.
Det spelas visor av bland andra Olle Adolfsson, Carl-Michael Bellman, Birger Sjöberg, Allan Edvall, Kristina Kjellman, Povel Ramel, Evert Taube och Lars Winnerbäck. Några överraskningar i form av Karl-Johan Wallgren och Lasse Lucidor rör våra sinnen. För denna kväll är det närkontakt.
När ”Bluebrigg av Hull” börjar tänker jag att den är väl tråkig, varför har de valt den, men kommer snart på andra tankar. Janssons texttolkning är full av nerv och tillsammans med Frimans dynamiska ackompanjemang lyckas de frammana en klump i halsen på mig. Något jag inte är själv om, att döma av de harklingar som sprider sig genom publiken efter applåderna.
-Det är ju fantastiskt, utbrister en dam i publiken när föreställningen är slut. Och visst har hon rätt. En alldeles särskild fantastisk söndag i Vedevåg.
Fotnot: Särskild Söndag arrangeras av Lindesbergs Kultur- och Fritidsförvaltning. Denna föreställning, ”Vila vid denna mila – Visor från förr och nu, framförda idag” var nummer två av fem. Nästa söndag: ”I skuggan av en sonat” med Arpad Bikfalvy och Camilla Malén Friman.
Text och foto: My Thorin
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.