-Man kan slå folk på käften eller så kan man vara en kuplettgubbe från Lindesberg. Stefan Jansson citerar kollegan och visdiktaren Kristina Kjellsons ord om honom själv.
Och sannerligen är bättre att vara en kuplettgubbe men kombinationen Jansson & Friman är så mycket mer än kuplett. Med visor och ”textburen musik” med tillhörande anekdoter från vishistorien blir vi underhållna. Vi, ca 60 personer, som letat sig genom snöyran in till Vedevågsteatern denna söndagskväll. Stefan Jansson står för sången och Klas Friman för gitarrspel samt ett och annat utrop.
Det spelas visor av bland andra Olle Adolfsson, Carl-Michael Bellman, Birger Sjöberg, Allan Edvall, Kristina Kjellman, Povel Ramel, Evert Taube och Lars Winnerbäck. Några överraskningar i form av Karl-Johan Wallgren och Lasse Lucidor rör våra sinnen. För denna kväll är det närkontakt.
När ”Bluebrigg av Hull” börjar tänker jag att den är väl tråkig, varför har de valt den, men kommer snart på andra tankar. Janssons texttolkning är full av nerv och tillsammans med Frimans dynamiska ackompanjemang lyckas de frammana en klump i halsen på mig. Något jag inte är själv om, att döma av de harklingar som sprider sig genom publiken efter applåderna.
-Det är ju fantastiskt, utbrister en dam i publiken när föreställningen är slut. Och visst har hon rätt. En alldeles särskild fantastisk söndag i Vedevåg.
Fotnot: Särskild Söndag arrangeras av Lindesbergs Kultur- och Fritidsförvaltning. Denna föreställning, ”Vila vid denna mila – Visor från förr och nu, framförda idag” var nummer två av fem. Nästa söndag: ”I skuggan av en sonat” med Arpad Bikfalvy och Camilla Malén Friman.
Text och foto: My Thorin
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.