-Man kan slå folk på käften eller så kan man vara en kuplettgubbe från Lindesberg. Stefan Jansson citerar kollegan och visdiktaren Kristina Kjellsons ord om honom själv.
Och sannerligen är bättre att vara en kuplettgubbe men kombinationen Jansson & Friman är så mycket mer än kuplett. Med visor och ”textburen musik” med tillhörande anekdoter från vishistorien blir vi underhållna. Vi, ca 60 personer, som letat sig genom snöyran in till Vedevågsteatern denna söndagskväll. Stefan Jansson står för sången och Klas Friman för gitarrspel samt ett och annat utrop.
Det spelas visor av bland andra Olle Adolfsson, Carl-Michael Bellman, Birger Sjöberg, Allan Edvall, Kristina Kjellman, Povel Ramel, Evert Taube och Lars Winnerbäck. Några överraskningar i form av Karl-Johan Wallgren och Lasse Lucidor rör våra sinnen. För denna kväll är det närkontakt.
När ”Bluebrigg av Hull” börjar tänker jag att den är väl tråkig, varför har de valt den, men kommer snart på andra tankar. Janssons texttolkning är full av nerv och tillsammans med Frimans dynamiska ackompanjemang lyckas de frammana en klump i halsen på mig. Något jag inte är själv om, att döma av de harklingar som sprider sig genom publiken efter applåderna.
-Det är ju fantastiskt, utbrister en dam i publiken när föreställningen är slut. Och visst har hon rätt. En alldeles särskild fantastisk söndag i Vedevåg.
Fotnot: Särskild Söndag arrangeras av Lindesbergs Kultur- och Fritidsförvaltning. Denna föreställning, ”Vila vid denna mila – Visor från förr och nu, framförda idag” var nummer två av fem. Nästa söndag: ”I skuggan av en sonat” med Arpad Bikfalvy och Camilla Malén Friman.
Text och foto: My Thorin
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.