INSÄNDARE/DEBATT: Det är med en blandad känsla jag ser att niorna nu haft bal. Finklädda med balklänningar och kostym. Några åkandes ”finbil”. Jag kan inte annat än undra hur många som inte kunde gå på grund av kostnaden eller hur många vårdnadshavare som våndats och skrapat ihop till dyra kläder och mat.
Om tre år ska de troligen köpa en ny balklänning eller kostym, betala mer mat och andra kostnader när deras barn tar studenten. Nu i nian hade det räckt med något befintligt klädesplagg ur garderoben. Maten, den borde kommunen stått för!
Grundskolan ska vara avgiftsfri. På Skolverket kan man läsa:
”Skolan ska huvudsakligen vara avgiftsfri. Men det får finnas enstaka inslag av små kostnader för eleverna, till exempel en färdbiljett eller en mindre entréavgift till ett museum. Även små kostnader kan vara betungande för hushåll med svag ekonomi om de förekommer vid upprepade tillfällen. Det måste skolan ta hänsyn till det när man planerar aktiviteter.”
En balklänning och mat för närmare 300kr skulle jag inte kalla för en liten kostnad!
Jag undrar hur skolan har tänkt och om de verkligen tänkt hela vägen. Jag förstår att det funnits en vilja till en fin avslutning. Frågan är vilka elever som exkluderats på vägen. Alla barn går ut grundskolan, det går inte att komma undan!
Jag hoppas att de som var där hade trevligt, att deras vårdnadshavare hade råd och att lärarna och rektorerna på kommunens högstadium tar sig en funderare till, innan nästa års nior slutar. Det går att göra avslutningen minnesvärd, avgiftsfri och inkluderande!
/Hanna, Lindesberg
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.