Ungdomssatsningen är precis vad det låter som; man satsar på ungdomar, i första hand tjejer, som är i åldern 13-18 år. Dels är det en verksamhet där den konstnärliga processen står i centrum, men också en möjlighet för ungdomarna att lära sig hur de kan få vara med och påverka.
Det är ett år sedan som Kultur- och fritidsnämnden beslutade om att det skulle ske en ungdomssatsning. Man har valt att först och främst rikta sig till tjejer, 13-18 år, men även killar får komma. Man har inrett stadsbibliotekets källare och förvandlat lokalen från grå och dyster till ljus och inbjudande. Lindeskolans byggprogram har hjälpt till att få upp snygga, vita träväggar. Man kommer att ha öppet på onsdagar mellan 15-19, och man kommer att jobba med ”Artkod”, vilket innehåller två olika projekt.
– Det ena är den konstnärliga processen, och så vill vi att ungdomar ska vara med och bestämma, att de känner trygghet i det Offentliga rummet. Det finns vissa ställen i Lindesberg som de upplever mer otrygga. Schröders backe till exempel, och det är något att titta på under året, vad vi kan göra för att ändra på det. Vad behövs? Ljus? Eller är det något annat radikalt? Och om de har en idé om en festival eller konsert, hur man då? Vad kostar det och hur får man pengar? Så det är två olika delar, berättar Airie Tervaniemi.

Den nyrenoverade lokalen.
Man kommer också att ta hjälp av Hillstreet, Christer Pihlblad, samt Kulturhuset i Örebro. Man skulle den här onsdagskvällen haft ett informationsmöte, men tvingades ställa in på grund av sjukdom. Man har planer för verksamheten och den första delen i ledet är ordnat, lokalen som på det stora hela är klar och man har någonstans att vara.
– Här ska man kunna bara vara, prata med varandra, göra läxor, eller kanske sy en väska. Vi skulle även vilja ta in andra och ha kreativa workshops om någon är extra intresserad av något särskilt. Vi söker också en tjej, en duktig ledare i skaparprocesserna, säger Sara Sporre och Airie Tervaniemi tillägger:
– Men för att de ska ha ett tryggt ansikte så försöker vi vara här även i fortsättningen. Det här är ett led i det kommunen sagt, att vi ska satsa på ungdomarna och få igång en verksamhet.

Airie och Sara från Kulturkontoret.
Sara berättar att de vill att så många som möjligt ska komma, det är ju ungdomarna själva som vet vad de har för behov och vad de vill.
– De är ju framtidens invånare, säger Sara och fortsätter: här kan man ju träffa kommunalrådet i kassan på ICA. Man måste förstå vilken möjlighet man har att påverka. Det är lätt att tänka att andra får göra något, man tar inte sitt eget ansvar, men då kan man inte heller hålla på att klaga. Man får istället ta tag i sakerna, det är ju väldigt hoppfullt att man har möjlighet att kunna vara med och påverka, att vi är en del och har makten.
På väggen sitter det lappar med vad ungdomar vill ha till stan. ”H&M” står det på flera av lapparna, en ”Skatepark”, McDonald’s och en finare badplats på Loppholmarna. Och det är ju det här man vill vara med och påverka, hur kommunen ska se ut, vad som kan förbättras och förändras.
– Man får gärna kontakta mig eller Airie om man har någon fundering eller idé, då lyssnar vi jättegärna, avslutar Sara.
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.