Ungdomssatsningen är precis vad det låter som; man satsar på ungdomar, i första hand tjejer, som är i åldern 13-18 år. Dels är det en verksamhet där den konstnärliga processen står i centrum, men också en möjlighet för ungdomarna att lära sig hur de kan få vara med och påverka.
Det är ett år sedan som Kultur- och fritidsnämnden beslutade om att det skulle ske en ungdomssatsning. Man har valt att först och främst rikta sig till tjejer, 13-18 år, men även killar får komma. Man har inrett stadsbibliotekets källare och förvandlat lokalen från grå och dyster till ljus och inbjudande. Lindeskolans byggprogram har hjälpt till att få upp snygga, vita träväggar. Man kommer att ha öppet på onsdagar mellan 15-19, och man kommer att jobba med ”Artkod”, vilket innehåller två olika projekt.
– Det ena är den konstnärliga processen, och så vill vi att ungdomar ska vara med och bestämma, att de känner trygghet i det Offentliga rummet. Det finns vissa ställen i Lindesberg som de upplever mer otrygga. Schröders backe till exempel, och det är något att titta på under året, vad vi kan göra för att ändra på det. Vad behövs? Ljus? Eller är det något annat radikalt? Och om de har en idé om en festival eller konsert, hur man då? Vad kostar det och hur får man pengar? Så det är två olika delar, berättar Airie Tervaniemi.

Den nyrenoverade lokalen.
Man kommer också att ta hjälp av Hillstreet, Christer Pihlblad, samt Kulturhuset i Örebro. Man skulle den här onsdagskvällen haft ett informationsmöte, men tvingades ställa in på grund av sjukdom. Man har planer för verksamheten och den första delen i ledet är ordnat, lokalen som på det stora hela är klar och man har någonstans att vara.
– Här ska man kunna bara vara, prata med varandra, göra läxor, eller kanske sy en väska. Vi skulle även vilja ta in andra och ha kreativa workshops om någon är extra intresserad av något särskilt. Vi söker också en tjej, en duktig ledare i skaparprocesserna, säger Sara Sporre och Airie Tervaniemi tillägger:
– Men för att de ska ha ett tryggt ansikte så försöker vi vara här även i fortsättningen. Det här är ett led i det kommunen sagt, att vi ska satsa på ungdomarna och få igång en verksamhet.

Airie och Sara från Kulturkontoret.
Sara berättar att de vill att så många som möjligt ska komma, det är ju ungdomarna själva som vet vad de har för behov och vad de vill.
– De är ju framtidens invånare, säger Sara och fortsätter: här kan man ju träffa kommunalrådet i kassan på ICA. Man måste förstå vilken möjlighet man har att påverka. Det är lätt att tänka att andra får göra något, man tar inte sitt eget ansvar, men då kan man inte heller hålla på att klaga. Man får istället ta tag i sakerna, det är ju väldigt hoppfullt att man har möjlighet att kunna vara med och påverka, att vi är en del och har makten.
På väggen sitter det lappar med vad ungdomar vill ha till stan. ”H&M” står det på flera av lapparna, en ”Skatepark”, McDonald’s och en finare badplats på Loppholmarna. Och det är ju det här man vill vara med och påverka, hur kommunen ska se ut, vad som kan förbättras och förändras.
– Man får gärna kontakta mig eller Airie om man har någon fundering eller idé, då lyssnar vi jättegärna, avslutar Sara.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.