”Kära Lindesbergare. En epok går i graven. Vi vill tacka alla som har stöttat oss i alla år”. Med dessa dystra rader deklarerar butiken Gösta Erikssons Ur & Guld att man har tagit ett mycket tungt beslut. Butiken kommer att stängas för gott i slutet av året.
Sedan flera år tillbaka är det syskonen Mats och Lena Eriksson som driver
familjeföretaget, som startades redan 1931 av deras farfar Gösta. Lena började arbeta i företaget i mitten av 90-talet och Mats följde i hennes spår cirka 5 år senare. Vid deras sida har mamma Göta funnits med hela tiden. Bilden är tagen i samband med deras 75-årsjubileum år 2006.
Men något 80-årsjubileum blir det alltså inte. Anledningen är att det är svårt att få lönsamhet i dagens konkurrens, förklarar Lena.
-Det är jättesvårt att få ihop till två heltidstjänster idag och då finns det tyvärr inget annat val för oss. Naturligtvis känner vi också av att handeln har ökat på nätet, berättar hon.
Ett alternativ hade varit att Mats eller Lena drev butiken vidare på egen hand. Det är dock inget som känns rätt för någon av dem.
-Nej, det är ingen av oss som känner för att stå här själv. Tyvärr, säger Lena.
Diskussionerna om företagets vara eller icke vara, har funnits med ganska lång tid. Men då ingen förbättring på marknaden skett de senaste 2-3 åren, tog man nyligen det slutgiltiga beslutet.
-Ja, och nu kommer vi att sälja ut allt som finns i butiken med start i nästa vecka. Så snart det är gjort stänger vi, avslutar Lena Eriksson.
Fotnot: När Ur & Guld flyttat ut, kommer lokalen bli kontor för Egeryds.
Socialnämnden i Lindesbergs kommun kritiseras av Justitieombudsmannen, JO, för hanteringen i samband med ett överklagande av ett beslut om ekonomiskt bistånd. Bland annat ska en handläggare använt sin personliga Swish-app för att kontrollera en uppgift, något som saknade rättsliga grunder. JO konstaterar att nämndens hantering av överklagandet har brustit på flera sätt och nämnden kritiseras för det.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.