”Kära Lindesbergare. En epok går i graven. Vi vill tacka alla som har stöttat oss i alla år”. Med dessa dystra rader deklarerar butiken Gösta Erikssons Ur & Guld att man har tagit ett mycket tungt beslut. Butiken kommer att stängas för gott i slutet av året.
Sedan flera år tillbaka är det syskonen Mats och Lena Eriksson som driver
familjeföretaget, som startades redan 1931 av deras farfar Gösta. Lena började arbeta i företaget i mitten av 90-talet och Mats följde i hennes spår cirka 5 år senare. Vid deras sida har mamma Göta funnits med hela tiden. Bilden är tagen i samband med deras 75-årsjubileum år 2006.
Men något 80-årsjubileum blir det alltså inte. Anledningen är att det är svårt att få lönsamhet i dagens konkurrens, förklarar Lena.
-Det är jättesvårt att få ihop till två heltidstjänster idag och då finns det tyvärr inget annat val för oss. Naturligtvis känner vi också av att handeln har ökat på nätet, berättar hon.
Ett alternativ hade varit att Mats eller Lena drev butiken vidare på egen hand. Det är dock inget som känns rätt för någon av dem.
-Nej, det är ingen av oss som känner för att stå här själv. Tyvärr, säger Lena.
Diskussionerna om företagets vara eller icke vara, har funnits med ganska lång tid. Men då ingen förbättring på marknaden skett de senaste 2-3 åren, tog man nyligen det slutgiltiga beslutet.
-Ja, och nu kommer vi att sälja ut allt som finns i butiken med start i nästa vecka. Så snart det är gjort stänger vi, avslutar Lena Eriksson.
Fotnot: När Ur & Guld flyttat ut, kommer lokalen bli kontor för Egeryds.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI flaggar nu för att detta kan komma att medföra trafikproblem.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och med läsåret 2026/27, är det läge att lyfta blicken och fråga sig: är nedläggning av små skolor och förskolor verkligen vägen in i framtiden för landsbygdskommuner?
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.