”Kära Lindesbergare. En epok går i graven. Vi vill tacka alla som har stöttat oss i alla år”. Med dessa dystra rader deklarerar butiken Gösta Erikssons Ur & Guld att man har tagit ett mycket tungt beslut. Butiken kommer att stängas för gott i slutet av året.
Sedan flera år tillbaka är det syskonen Mats och Lena Eriksson som driver
familjeföretaget, som startades redan 1931 av deras farfar Gösta. Lena började arbeta i företaget i mitten av 90-talet och Mats följde i hennes spår cirka 5 år senare. Vid deras sida har mamma Göta funnits med hela tiden. Bilden är tagen i samband med deras 75-årsjubileum år 2006.
Men något 80-årsjubileum blir det alltså inte. Anledningen är att det är svårt att få lönsamhet i dagens konkurrens, förklarar Lena.
-Det är jättesvårt att få ihop till två heltidstjänster idag och då finns det tyvärr inget annat val för oss. Naturligtvis känner vi också av att handeln har ökat på nätet, berättar hon.
Ett alternativ hade varit att Mats eller Lena drev butiken vidare på egen hand. Det är dock inget som känns rätt för någon av dem.
-Nej, det är ingen av oss som känner för att stå här själv. Tyvärr, säger Lena.
Diskussionerna om företagets vara eller icke vara, har funnits med ganska lång tid. Men då ingen förbättring på marknaden skett de senaste 2-3 åren, tog man nyligen det slutgiltiga beslutet.
-Ja, och nu kommer vi att sälja ut allt som finns i butiken med start i nästa vecka. Så snart det är gjort stänger vi, avslutar Lena Eriksson.
Fotnot: När Ur & Guld flyttat ut, kommer lokalen bli kontor för Egeryds.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI flaggar nu för att detta kan komma att medföra trafikproblem.
När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt på måndagsmorgonen möttes hon av en stängd och nedsläckt förskola. Utanför stod ytterligare en förälder med barn, som även hon var frågande till vad som pågick.
– Vi kunde inte hitta personal någonstans. Vi stod ute och väntade i kylan i över 20 minuter. Till slut fick jag ringa jobbet och meddela att jag inte kunde komma, förklarar Selema irriterat.
INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och med läsåret 2026/27, är det läge att lyfta blicken och fråga sig: är nedläggning av små skolor och förskolor verkligen vägen in i framtiden för landsbygdskommuner?
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med hösten 2026. Skolans elever har dock inte gett upp kampen, tvärtom. Nu startar man en kampanj för att visa vad skolan betyder för dem, och vad man går miste om vid en nerläggning.
– Om skolan försvinner finns det inget Vedevåg kvar, säger Vintra Arvidsson.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.