”Kära Lindesbergare. En epok går i graven. Vi vill tacka alla som har stöttat oss i alla år”. Med dessa dystra rader deklarerar butiken Gösta Erikssons Ur & Guld att man har tagit ett mycket tungt beslut. Butiken kommer att stängas för gott i slutet av året.
Sedan flera år tillbaka är det syskonen Mats och Lena Eriksson som driver
familjeföretaget, som startades redan 1931 av deras farfar Gösta. Lena började arbeta i företaget i mitten av 90-talet och Mats följde i hennes spår cirka 5 år senare. Vid deras sida har mamma Göta funnits med hela tiden. Bilden är tagen i samband med deras 75-årsjubileum år 2006.
Men något 80-årsjubileum blir det alltså inte. Anledningen är att det är svårt att få lönsamhet i dagens konkurrens, förklarar Lena.
-Det är jättesvårt att få ihop till två heltidstjänster idag och då finns det tyvärr inget annat val för oss. Naturligtvis känner vi också av att handeln har ökat på nätet, berättar hon.
Ett alternativ hade varit att Mats eller Lena drev butiken vidare på egen hand. Det är dock inget som känns rätt för någon av dem.
-Nej, det är ingen av oss som känner för att stå här själv. Tyvärr, säger Lena.
Diskussionerna om företagets vara eller icke vara, har funnits med ganska lång tid. Men då ingen förbättring på marknaden skett de senaste 2-3 åren, tog man nyligen det slutgiltiga beslutet.
-Ja, och nu kommer vi att sälja ut allt som finns i butiken med start i nästa vecka. Så snart det är gjort stänger vi, avslutar Lena Eriksson.
Fotnot: När Ur & Guld flyttat ut, kommer lokalen bli kontor för Egeryds.
Under tisdagseftermiddagen stoppade en polispatrull ett fordon på industriområdet i Lindesberg. Vid kontroll av fordonet fattade patrullen misstanke om att mannen, som är i 20-årsåldern, var påverkad av narkotika.
I november 2025 beslutade kommunstyrelsen att dess ordförande, Tomas Klockars (M), inte fick ha ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring. Under måndagen genomfördes mötet ändå, där Klockars representerade Moderaterna.
– I Lindesbergs kommun ska ingen nekas sina mänskliga rättigheter till information, säger Klockars i ett pressmeddelande.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla fall vad jag trodde just då att jag hade sett.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
Längs gator och torg har nu stora snöhögar bildats av snöröjningen efter snöfallet som kom under onsdagsdygnet. För barn kan dessa verka lockande och inbjuda till lek, som att klättra eller gräva tunnlar. Det som kan uppfattas som oskyldigt kan dock snabbt bli farligt – därför går Lindesbergs kommun nu ut med en varning. Samtidigt uppmanas även fastighetsägare att underlätta arbetet med snöröjningen.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.