”Kära Lindesbergare. En epok går i graven. Vi vill tacka alla som har stöttat oss i alla år”. Med dessa dystra rader deklarerar butiken Gösta Erikssons Ur & Guld att man har tagit ett mycket tungt beslut. Butiken kommer att stängas för gott i slutet av året.
Sedan flera år tillbaka är det syskonen Mats och Lena Eriksson som driver
familjeföretaget, som startades redan 1931 av deras farfar Gösta. Lena började arbeta i företaget i mitten av 90-talet och Mats följde i hennes spår cirka 5 år senare. Vid deras sida har mamma Göta funnits med hela tiden. Bilden är tagen i samband med deras 75-årsjubileum år 2006.
Men något 80-årsjubileum blir det alltså inte. Anledningen är att det är svårt att få lönsamhet i dagens konkurrens, förklarar Lena.
-Det är jättesvårt att få ihop till två heltidstjänster idag och då finns det tyvärr inget annat val för oss. Naturligtvis känner vi också av att handeln har ökat på nätet, berättar hon.
Ett alternativ hade varit att Mats eller Lena drev butiken vidare på egen hand. Det är dock inget som känns rätt för någon av dem.
-Nej, det är ingen av oss som känner för att stå här själv. Tyvärr, säger Lena.
Diskussionerna om företagets vara eller icke vara, har funnits med ganska lång tid. Men då ingen förbättring på marknaden skett de senaste 2-3 åren, tog man nyligen det slutgiltiga beslutet.
-Ja, och nu kommer vi att sälja ut allt som finns i butiken med start i nästa vecka. Så snart det är gjort stänger vi, avslutar Lena Eriksson.
Fotnot: När Ur & Guld flyttat ut, kommer lokalen bli kontor för Egeryds.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.
I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var jag ute med kameran. Ett vackert vinterlandskap i all ära, men jag hade redan haft fokus på en fågelart två veckor innan den första snön föll.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.