Klockan är strax före 11:00 en fredagsförmiddag och pizzeria Milano förbereder sig inför helgens matgäster. Det är nämligen helgen som är kebabätarnas tid. Folk frossar i den kraftigt marinerade kötträtten och för att stilla deras hunger gör man i ordning en extra stor spole med kebabkött, det går åt, menar George som arbetar för fullt i restaurangens bakre regioner med kebaben. Det är mycket arbete med kebaben innan köttet slutligen hamnar på tallriken, sånt som man inte allt för ofta ägnar en tanke åt. Milano gör allt från att skiva köttet till att marinera och stoppa. Med hjälp av en plastbehållare lägger man köttet lager på lager tills man slutligen får den karaktäristiska formen på spolen. –Är man van vid arbetet tar det ca 45 minuter att göra en helgladdning som brukar ligga runt 50 kilo, berättar George. Ovana händer gör en laddning på 3 timmar, tillägger han med ett leende på läpparna. Därefter går kebaben till grillen där den sakta snurrar runt och efter ca 45 minuter är det första lagret färdigt. Och den kund som får första lagret kan skatta sig lycklig. Det är nämligen där det tjockaste bitarna finns, berättar Michel.
Milano är en av två pizzerior i hela länet, enligt dem själva, att använda fläskkarré till sin kebab. Vanligtvis används en köttblandning som pressas ihop till en fast massa, men av försäljningen att döma föredrar såväl matgäster som restaurangägarna att kebaben ska bestå av fläskkarré. Milano säljer ca 150 kilo kebab i veckan.
Klockan är nu strax efter 11.00 och vi lämnar Milano, en helt vanlig fredagsförmiddag. Något klokare, men väldigt mycket hungrigare;-)
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.