Klockan är strax före 11:00 en fredagsförmiddag och pizzeria Milano förbereder sig inför helgens matgäster. Det är nämligen helgen som är kebabätarnas tid. Folk frossar i den kraftigt marinerade kötträtten och för att stilla deras hunger gör man i ordning en extra stor spole med kebabkött, det går åt, menar George som arbetar för fullt i restaurangens bakre regioner med kebaben. Det är mycket arbete med kebaben innan köttet slutligen hamnar på tallriken, sånt som man inte allt för ofta ägnar en tanke åt. Milano gör allt från att skiva köttet till att marinera och stoppa. Med hjälp av en plastbehållare lägger man köttet lager på lager tills man slutligen får den karaktäristiska formen på spolen. –Är man van vid arbetet tar det ca 45 minuter att göra en helgladdning som brukar ligga runt 50 kilo, berättar George. Ovana händer gör en laddning på 3 timmar, tillägger han med ett leende på läpparna. Därefter går kebaben till grillen där den sakta snurrar runt och efter ca 45 minuter är det första lagret färdigt. Och den kund som får första lagret kan skatta sig lycklig. Det är nämligen där det tjockaste bitarna finns, berättar Michel.
Milano är en av två pizzerior i hela länet, enligt dem själva, att använda fläskkarré till sin kebab. Vanligtvis används en köttblandning som pressas ihop till en fast massa, men av försäljningen att döma föredrar såväl matgäster som restaurangägarna att kebaben ska bestå av fläskkarré. Milano säljer ca 150 kilo kebab i veckan.
Klockan är nu strax efter 11.00 och vi lämnar Milano, en helt vanlig fredagsförmiddag. Något klokare, men väldigt mycket hungrigare;-)
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?