Klockan är strax före 11:00 en fredagsförmiddag och pizzeria Milano förbereder sig inför helgens matgäster. Det är nämligen helgen som är kebabätarnas tid. Folk frossar i den kraftigt marinerade kötträtten och för att stilla deras hunger gör man i ordning en extra stor spole med kebabkött, det går åt, menar George som arbetar för fullt i restaurangens bakre regioner med kebaben. Det är mycket arbete med kebaben innan köttet slutligen hamnar på tallriken, sånt som man inte allt för ofta ägnar en tanke åt. Milano gör allt från att skiva köttet till att marinera och stoppa. Med hjälp av en plastbehållare lägger man köttet lager på lager tills man slutligen får den karaktäristiska formen på spolen. –Är man van vid arbetet tar det ca 45 minuter att göra en helgladdning som brukar ligga runt 50 kilo, berättar George. Ovana händer gör en laddning på 3 timmar, tillägger han med ett leende på läpparna. Därefter går kebaben till grillen där den sakta snurrar runt och efter ca 45 minuter är det första lagret färdigt. Och den kund som får första lagret kan skatta sig lycklig. Det är nämligen där det tjockaste bitarna finns, berättar Michel.
Milano är en av två pizzerior i hela länet, enligt dem själva, att använda fläskkarré till sin kebab. Vanligtvis används en köttblandning som pressas ihop till en fast massa, men av försäljningen att döma föredrar såväl matgäster som restaurangägarna att kebaben ska bestå av fläskkarré. Milano säljer ca 150 kilo kebab i veckan.
Klockan är nu strax efter 11.00 och vi lämnar Milano, en helt vanlig fredagsförmiddag. Något klokare, men väldigt mycket hungrigare;-)
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.