Mattias Persson har inlett arbetet med en isbana till ungdomarna Foto: Timmy Lundegård
En isbana till ungdomarna är på väg
Vad kan man tänkas göra en torsdagskväll i dryga tio minusgrader? Frågar man Lindlövens ungdomsledare Mattias Persson och Patrik Larshans är det ett perfekt tillfälle att påbörja en tillverkning av en isbana på Stadsskogsskolans fotbollsplan, som går till ungdomarna.
– Kommunen var jättepositiva till initiativet, säjer Patrik Larshans.
På grund av Coronavirusets framfart har ungdomsidrotten drabbats hårt. Oavsett idrott har samtliga serier ställts in där man i flera fall även fått svårt att träna inför kommande säsonger, då träningslokalerna håller stängt på grund av den höga smittorisken.
För att ge de idrottssugna ungdomarna någon roligare aktivitet i Coronavintern, så beslutade sig föräldrarna och ungdomsledarna Mattias Persson och Patrik Larshans att ta saken i egna händer. Runt sextiden under torsdagskvällen hade de båda hockeyföräldrarna trotsat de kyliga minusgraderna, för att förvandla Stadsskogsskolans snötäckta fotbollsplan till en isbana för ungdomarna.
– Det är ett eget initiativ. Vi skickade ett mail till kommunen redan i torsdags om att få använda skolans fotbollsplan där de gav raska besked och var jättepositiva till initiativet. De har även hjälpt oss att fixa med spolningen genom att ploga rent planen från allt snö och sett till att belysningen runt planen stod på under kvällen. Det har varit guld värt, berättar Patrik Larshans.
Både Mattias och Patrik är ungdomsledare inom Lindlöven där Mattias är tränare för föreningens U11-lag medan Patrik tränar det unga U9/U10-laget. Trots det stora hockeyintresset hos de båda föräldrarna är man noga med att isen är till för alla som önskas åka.
– Vi vill hjälpa till för ungdomarna. De som är vana att röra på sig har som ett behov, säjer Patrik.
– Eftersom badhuset är stängt och det inte är aktuellt med något lekland nu när man ska undvika allt man kan så finns det nästan ingenting annars för ungdomarna att göra. Nu kommer det i alla fall finnas möjligheter för dem som vill prova på med skridskoåkning, fortsätter Mattias som sköter spolarslangen.
Foto: Hasse Persson
Efter flera besök i Löa där man har fri tillgång till en gammal utomhusrink med sargar och mål, så väcktes ett intresse hos de båda hockeyföräldrarna som därefter hittade inspiration till att tillverka en egen is på Stadsskogen.
– Vi såg att det fanns ett behov att ha någon form av isbana i Lindesberg. Många av de åkande ungdomarna kom även dem från Lindesberg och med alla på plats i Löa var det nästan att det blev lite för trångt, säjer Mattias.
Med den kommande isbanan liggandes utanför Stadsskogsskolan finns en passande möjlighet för skolan att utnyttja isen till de framtida gymnastiklektionerna.
– Tanken är som sagt att isen främst ska vara till för ungdomarna som vill åka skridskor, sedan har jag även nämnt idén till kommunen genom ett mail som skickades idag. Med tanke på att gymnastiklektionerna för stunden hålls utomhus så vore det såklart gynnsamt för skolan om de kunde använda isen till lektionerna, säjer Mattias.
Isbanan räknas vara i samma storlek som en ishockeyrink vilket kommer att täcka ungefär halva fotbollsplanen, detta innebär att mycket jobb finns att invänta.
– Har vi lite tur och kan spola några gånger per dag så står isen förhoppningsvis åkklar på söndag, om vi har tur vill säja, menar Mattias.
Trots det sena arbetet under torsdagen väntas en tidig morgon för Mattias och Patrik. Redan under fredagen väntas spolningen att fortsätta redan vid sex-tiden på morgonen efter att den första spolningen har fryst. Dock så anser duon att timmarna kommer att vara värt mödan för att de idrottsfriska ungdomarna ska få slippa vara rastlösa.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Ingrid Nilsson och Ida Eriksson tävlar på EM i helgen. Foto: Kostadin Andonov/EJU/Tamara Kulumbegashvili, IJF
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
På fredag så kliver Lindlöven ut på hemmaisen för en ny slutspelsmatch. Hudiksvalls HC leder finalspelet med 2-0 i matcher och kan avgöra den norra finalen vid seger. Arkivfoto: Hasse Persson
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Här ska minnessten för veteraner resas
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett ...
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
LIF Lindesberg kämpade tappert mot det rutinerade IFK Ystad HK men fick se sig slagna på hemmaplan. På lördag åker truppen ner till Ystad för ett returmöte som kan avgöra hela slutkvalet. Foto: Hasse Persson
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
Bildextra: Smash Into Pieces
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför ...