Mattias Persson har inlett arbetet med en isbana till ungdomarna Foto: Timmy Lundegård
En isbana till ungdomarna är på väg
Vad kan man tänkas göra en torsdagskväll i dryga tio minusgrader? Frågar man Lindlövens ungdomsledare Mattias Persson och Patrik Larshans är det ett perfekt tillfälle att påbörja en tillverkning av en isbana på Stadsskogsskolans fotbollsplan, som går till ungdomarna.
– Kommunen var jättepositiva till initiativet, säjer Patrik Larshans.
På grund av Coronavirusets framfart har ungdomsidrotten drabbats hårt. Oavsett idrott har samtliga serier ställts in där man i flera fall även fått svårt att träna inför kommande säsonger, då träningslokalerna håller stängt på grund av den höga smittorisken.
För att ge de idrottssugna ungdomarna någon roligare aktivitet i Coronavintern, så beslutade sig föräldrarna och ungdomsledarna Mattias Persson och Patrik Larshans att ta saken i egna händer. Runt sextiden under torsdagskvällen hade de båda hockeyföräldrarna trotsat de kyliga minusgraderna, för att förvandla Stadsskogsskolans snötäckta fotbollsplan till en isbana för ungdomarna.
– Det är ett eget initiativ. Vi skickade ett mail till kommunen redan i torsdags om att få använda skolans fotbollsplan där de gav raska besked och var jättepositiva till initiativet. De har även hjälpt oss att fixa med spolningen genom att ploga rent planen från allt snö och sett till att belysningen runt planen stod på under kvällen. Det har varit guld värt, berättar Patrik Larshans.
Både Mattias och Patrik är ungdomsledare inom Lindlöven där Mattias är tränare för föreningens U11-lag medan Patrik tränar det unga U9/U10-laget. Trots det stora hockeyintresset hos de båda föräldrarna är man noga med att isen är till för alla som önskas åka.
– Vi vill hjälpa till för ungdomarna. De som är vana att röra på sig har som ett behov, säjer Patrik.
– Eftersom badhuset är stängt och det inte är aktuellt med något lekland nu när man ska undvika allt man kan så finns det nästan ingenting annars för ungdomarna att göra. Nu kommer det i alla fall finnas möjligheter för dem som vill prova på med skridskoåkning, fortsätter Mattias som sköter spolarslangen.
Foto: Hasse Persson
Efter flera besök i Löa där man har fri tillgång till en gammal utomhusrink med sargar och mål, så väcktes ett intresse hos de båda hockeyföräldrarna som därefter hittade inspiration till att tillverka en egen is på Stadsskogen.
– Vi såg att det fanns ett behov att ha någon form av isbana i Lindesberg. Många av de åkande ungdomarna kom även dem från Lindesberg och med alla på plats i Löa var det nästan att det blev lite för trångt, säjer Mattias.
Med den kommande isbanan liggandes utanför Stadsskogsskolan finns en passande möjlighet för skolan att utnyttja isen till de framtida gymnastiklektionerna.
– Tanken är som sagt att isen främst ska vara till för ungdomarna som vill åka skridskor, sedan har jag även nämnt idén till kommunen genom ett mail som skickades idag. Med tanke på att gymnastiklektionerna för stunden hålls utomhus så vore det såklart gynnsamt för skolan om de kunde använda isen till lektionerna, säjer Mattias.
Isbanan räknas vara i samma storlek som en ishockeyrink vilket kommer att täcka ungefär halva fotbollsplanen, detta innebär att mycket jobb finns att invänta.
– Har vi lite tur och kan spola några gånger per dag så står isen förhoppningsvis åkklar på söndag, om vi har tur vill säja, menar Mattias.
Trots det sena arbetet under torsdagen väntas en tidig morgon för Mattias och Patrik. Redan under fredagen väntas spolningen att fortsätta redan vid sex-tiden på morgonen efter att den första spolningen har fryst. Dock så anser duon att timmarna kommer att vara värt mödan för att de idrottsfriska ungdomarna ska få slippa vara rastlösa.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Fastigheten Sandtröms är belägen på Banvägen i centrala Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.
Efter 148 gjorda mål och 85 hämtade poäng till tabellen i grundserien så skippas poäng och målskillnad inför fredagens slutspelskamp. Bäst av fem match gäller när Forshaga gästar Lindehov. Arkivfoto: Hasse Persson
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Med Linde Energis guldsax så fick utställningens initiativtagare, Greger Nilsson, klippa bandet och därmed inviga Linde Energis del av Bergsparkens industriutställning. Foto: Timmy Lundegård
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Bildspecial: Vinterspår 2026
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 ...
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
FotoFredag: Till och från jobbet
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför ...