Det gick en mördare lös i närheten av Brodalen i förmiddags. Och kanske en vampyr. Lugn. Det är bara en filminspelning. Det är klass 4 Rubinen från Brotorpsskolan som spelar in filmen ”Mördaren är….”
Det är andra året som revyartisten, sångaren, komikern och pappan Per Fritzell regisserar en film med fjärdeklassarna. Förra året var sonen Nils med och i år är det dottern Ellas tur.

Per Fritzell har mycket hålla reda på när en hel klass ska agera. Foto: Hans Andersson
– Jag har också barn som är vuxna nu som jag spelat in och det är ett roligt minne att ha kvar, säger han. Men det är inte som att jobba med vuxna skådespelare. Barnen har så mycket spring i benen. Men de lär sig mycket. De har varit delaktiga och varit med att skriva manus. Det är viktigt. De lär sig också under inspelningarna att agera naturligt.

Tom Ernestål är lärare men får agera misstänkt vampyr. Foto; Hans Andersson
De började redan i november att spåna fram handlingen och det är en spännande intrig, där läraren Tom Ernestål agerar i lång svart rock och med svart basker. Max Sahlén spelar både elev och TV- reportern David:
– Vi tror först att han är vampyr, svartmålad och med konstiga kläder, säger han och Alice Eriksson spelar elev som skriker, när hon ser något som hon tror är en kropp, men det är ingen död människa, utan en docka som någon designer lämnat där.

Oscar Nielsen och William Hedin är poliser. Här i sällskap med Alice Eriksson, Max Sahlén och Selma Ivarsson som också spelar i filmen ”Mördaren är…” Foto: Hans Andersson
William Hedin är polis i uniform och med pistol (inte riktig) som rycker ut med två andra poliser när de tror att det är en kidnappning, men i huset sitter eleverna och tittar på TV. Selma Ivarsson spelar eleven Tilde – en av dem som tittar på TV. De har fått låna huset av amatörradioklubben i Lindesberg.
Ann-Christin Bertilsson är klasslärare och även hon har fått rycka ut och spela roll – som kamerakvinna. Hon är spänd på att se hur alla scener sätts ihop till en film och tycker också att det skulle vara roligt att få vara med att klippa. På inspelningsplatsen får hon hålla reda eleverna, så att de inte trampar ner ett bestånd av gullvivor ( fridlysta), springer ut på gatan intill eller pratar.
– Tystnad! Tagning! Kamera! ropar regissören och Liam sköter klappan. De lär sig inte bara att agera utan också att det tar tid även om de har svårt med tålamodet ibland. Ann-Christin Bertilsson är imponerad över elevernas kreativitet och hon tycker det är fantastiskt att klassen fått den här chansen. Det blir ju något alldeles extra. Att göra film ingår i läroplanen för mellanstadiet, men det vanliga är att man får hålla tillgodo med en läsplatta för inspelningen.
– Amanda! Vrid upp huvudet, så att du tittar på Emil. Varsågoda och börja! Sedan ska ni gå alla till huset. Nej! Nu tar vi det en gång till. Ju fortare ni gör det, desto snabbare är det lunch.
William går tillsammans med Oscar och Vidar till skolmatsalen – fortfarande i sina polis-uniformer. De ska vara tillbaka ”on location” på eftermiddagen för fortsatta inspelningar. Brotorpsskolan har blivit Lindesbergs ”Brollywood”.
Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det senaste året har verksamheten fått ett ordentligt lyft med aktiviteter för såväl gammal som ung. Allt från stickkafé till fritidsgård och judo – och det är välbesökt. På senare tid har man dock känt av de stigande kostnaderna och kämpar nu för att hålla sig flytande så länge som möjligt.
– Vi har vädjat till kommunen att ställa upp lite mer. Det stöd vi får räcker precis till grundavgiften för vattnet, säger Göran Fredriksson, ordförande i Stråssa byförening.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år 2025. I ett fullsatt församlingshem i Ramsberg överlämnade Britt Davidsson, ordförande i Ramsbergs Hembygdsförening ut diplom till tre närvarande representanter för Ramsbergs Ryttarkamrater, Inger Zanders, Margareta Sundman och Carina Lundkvist, som hade svårt att hålla tårarna tillbaka.
– Det var applåder och hurrarop från alla i församlingshemmet, berättar Anna Hedrén, Ramsbergs Hembygdsförening.
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.