Det gick en mördare lös i närheten av Brodalen i förmiddags. Och kanske en vampyr. Lugn. Det är bara en filminspelning. Det är klass 4 Rubinen från Brotorpsskolan som spelar in filmen ”Mördaren är….”
Det är andra året som revyartisten, sångaren, komikern och pappan Per Fritzell regisserar en film med fjärdeklassarna. Förra året var sonen Nils med och i år är det dottern Ellas tur.

Per Fritzell har mycket hålla reda på när en hel klass ska agera. Foto: Hans Andersson
– Jag har också barn som är vuxna nu som jag spelat in och det är ett roligt minne att ha kvar, säger han. Men det är inte som att jobba med vuxna skådespelare. Barnen har så mycket spring i benen. Men de lär sig mycket. De har varit delaktiga och varit med att skriva manus. Det är viktigt. De lär sig också under inspelningarna att agera naturligt.

Tom Ernestål är lärare men får agera misstänkt vampyr. Foto; Hans Andersson
De började redan i november att spåna fram handlingen och det är en spännande intrig, där läraren Tom Ernestål agerar i lång svart rock och med svart basker. Max Sahlén spelar både elev och TV- reportern David:
– Vi tror först att han är vampyr, svartmålad och med konstiga kläder, säger han och Alice Eriksson spelar elev som skriker, när hon ser något som hon tror är en kropp, men det är ingen död människa, utan en docka som någon designer lämnat där.

Oscar Nielsen och William Hedin är poliser. Här i sällskap med Alice Eriksson, Max Sahlén och Selma Ivarsson som också spelar i filmen ”Mördaren är…” Foto: Hans Andersson
William Hedin är polis i uniform och med pistol (inte riktig) som rycker ut med två andra poliser när de tror att det är en kidnappning, men i huset sitter eleverna och tittar på TV. Selma Ivarsson spelar eleven Tilde – en av dem som tittar på TV. De har fått låna huset av amatörradioklubben i Lindesberg.
Ann-Christin Bertilsson är klasslärare och även hon har fått rycka ut och spela roll – som kamerakvinna. Hon är spänd på att se hur alla scener sätts ihop till en film och tycker också att det skulle vara roligt att få vara med att klippa. På inspelningsplatsen får hon hålla reda eleverna, så att de inte trampar ner ett bestånd av gullvivor ( fridlysta), springer ut på gatan intill eller pratar.
– Tystnad! Tagning! Kamera! ropar regissören och Liam sköter klappan. De lär sig inte bara att agera utan också att det tar tid även om de har svårt med tålamodet ibland. Ann-Christin Bertilsson är imponerad över elevernas kreativitet och hon tycker det är fantastiskt att klassen fått den här chansen. Det blir ju något alldeles extra. Att göra film ingår i läroplanen för mellanstadiet, men det vanliga är att man får hålla tillgodo med en läsplatta för inspelningen.
– Amanda! Vrid upp huvudet, så att du tittar på Emil. Varsågoda och börja! Sedan ska ni gå alla till huset. Nej! Nu tar vi det en gång till. Ju fortare ni gör det, desto snabbare är det lunch.
William går tillsammans med Oscar och Vidar till skolmatsalen – fortfarande i sina polis-uniformer. De ska vara tillbaka ”on location” på eftermiddagen för fortsatta inspelningar. Brotorpsskolan har blivit Lindesbergs ”Brollywood”.
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som har prytts av bilder inskickade av kommuninvånare, har även innehållit nyttig information om återvinningscentraler och avfallssortering. Nu tackar man för den tid som varit och meddelar samtidigt att all viktig information även fortsättningsvis kommer att publiceras bland annat på kommunens hemsida.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
Lördag 15 november drar Gåvobodens årliga julklappsinsamling igång – en tradition som varje år sprider julglädje hos utsatta barnfamiljer i Lindesbergs kommun. På Nya Snickerifabriken står nu den stora julklappssäcken redo att ta emot gåvor från allmänheten. Initiativtagaren Elin Olofsson hoppas åter på ett varmt gensvar från alla som vill bidra till att göra julen lite ljusare för de barn som behöver det mest.
– Jag hoppas att vi ska kunna hjälpa till att minska den stress som många känner inför julen. Det är en sådan hets kring att ha det nyaste och senaste, och många har kanske inte den möjligheten, säger Elin Olofsson från Gåvoboden.
Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bänken står en kaka redo att skäras upp och kaffebryggaren ger ifrån sig de sista slurpande ljuden – ett tydligt tecken på att kvällens språkcafé snart ska börja. Snart diskuteras allt mellan himmel och jord. Hur har helgen varit? Händer det något roligt i veckan? Heter det en eller ett Silviakaka?
– Det är inte bara för dem som vill lära sig svenska, utan för alla som vill träffa människor, umgås och kanske hitta nya vänner, förklarar initiativtagaren Anwar Ghoubari från Wemake.
Idag presenterar Småföretagarnas Riksförbund sin årliga kartläggning som visar förutsättningarna för små och medelstora företag att verka i landets samtliga kommuner. SmåföretagarIndex 2025 visar att Lindesbergs kommun halkar ner till plats 246 av Sveriges 290 kommuner – en försämring med 64 placeringar jämfört med i fjol.