På sikt kan ett fortsatt avtal med Masugnen betyda att Lindeskolan tvingas dra ner på antalet lärare. Samtidigt kan det innebära att även Masugnen tvingas vidta den åtgärden. Men så långt bör det inte gå, påpekar Per Svanström, rektor på Lindeskolan. –Skulle avtalet inte upphöra nu 2002 som det är sagt så drabbar det inte oss omgående. Lärarna har en uppsägningstid på ett år och då hinner man rida ut den perioden. Den höga kompetens som våra lärare har kommer att behövas när eleverna strömmar in i framtiden. År 2002 blir oavsett utgång ingen kris. Det är året därpå som konsekvenserna av ett förlängt avtal med Masugnen skulle synas. Och då måste kommunen skjuta till mer pengar till verksamheten för att det ska gå runt, annars blir det i värsta fall att lärare på antingen Masugnen eller Lindeskolan tvingas sägas upp från sin tjänst, säger Svanström. Det är det värsta scenariot, även om det inte är troligt så är man ändå medveten om att risken finns och kan komma att drabba verksamheten.
Problemet som Svanström ser det är att elevgrupperna idag är splittrade. Ett exempel är att det på Lindeskolan sitter 15 elever i en grupp och samtidigt så sitter lika många elever på Masugnen i en likadan grupp. Dessa elever borde istället bli en enda grupp. Om så var fallet skulle det betyda att Lindeskolan går jämnt ut rent ekonomiskt istället för att man tvingas betala 50 000 extra för att eleverna sitter på en annan plats. En omöjlighet idag då ekonomin inte är sund och bidragen för Kunskapslyftet försvinner.
-På grund av vår dåliga ekonomi vill vi istället se fulla klassrum då möjligheten och kompetensen finns här på skolan. Vi har trots allt en budget vi måste följa som alla andra, säger Svanström. Men det blir svårt att följa den budgeten om avtalet fortsätter att splittra elevgrupperna och tvingar Lindeskolan att bistå med pengar till samma utbildning utanför Lindeskolans väggar. I slutänden handlar det om merkostnader på ca en miljon kronor.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden tilltar. Med anledning av detta kan det vara bra att vara extra försiktig när det gäller både majbrasor och så kallad kontrollerad eldning under de kommande dagarna. Anders Carlsson är kårchef på Nerikes Brandkår i Lindesberg och ger goda råd om vad man bör tänka på.
– Just nu är det mycket torrt fjolårsgräs och löv kvar. Det är som fnöske och brinner väldigt snabbt, så det är läge att vara extra vaksam, förklara Anders Carlsson.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.