På sikt kan ett fortsatt avtal med Masugnen betyda att Lindeskolan tvingas dra ner på antalet lärare. Samtidigt kan det innebära att även Masugnen tvingas vidta den åtgärden. Men så långt bör det inte gå, påpekar Per Svanström, rektor på Lindeskolan. –Skulle avtalet inte upphöra nu 2002 som det är sagt så drabbar det inte oss omgående. Lärarna har en uppsägningstid på ett år och då hinner man rida ut den perioden. Den höga kompetens som våra lärare har kommer att behövas när eleverna strömmar in i framtiden. År 2002 blir oavsett utgång ingen kris. Det är året därpå som konsekvenserna av ett förlängt avtal med Masugnen skulle synas. Och då måste kommunen skjuta till mer pengar till verksamheten för att det ska gå runt, annars blir det i värsta fall att lärare på antingen Masugnen eller Lindeskolan tvingas sägas upp från sin tjänst, säger Svanström. Det är det värsta scenariot, även om det inte är troligt så är man ändå medveten om att risken finns och kan komma att drabba verksamheten.
Problemet som Svanström ser det är att elevgrupperna idag är splittrade. Ett exempel är att det på Lindeskolan sitter 15 elever i en grupp och samtidigt så sitter lika många elever på Masugnen i en likadan grupp. Dessa elever borde istället bli en enda grupp. Om så var fallet skulle det betyda att Lindeskolan går jämnt ut rent ekonomiskt istället för att man tvingas betala 50 000 extra för att eleverna sitter på en annan plats. En omöjlighet idag då ekonomin inte är sund och bidragen för Kunskapslyftet försvinner.
-På grund av vår dåliga ekonomi vill vi istället se fulla klassrum då möjligheten och kompetensen finns här på skolan. Vi har trots allt en budget vi måste följa som alla andra, säger Svanström. Men det blir svårt att följa den budgeten om avtalet fortsätter att splittra elevgrupperna och tvingar Lindeskolan att bistå med pengar till samma utbildning utanför Lindeskolans väggar. I slutänden handlar det om merkostnader på ca en miljon kronor.
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje år – mina favoritvägar är otillgängliga på grund av snö eller dåligt väglag. Trots det fick veckan ett ljusare inslag i form av ett kärt återseende med ett mycket vackert djur.
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.
I mitten av november 2025 tog sig en man i 50-årsåldern in i köket på en restaurang i Lindesberg, där han misshandlade flera personer samt slog sönder inredning till ett värde av cirka 25 000 kronor. Nu dömer Örebro tingsrätt mannen till rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning.
Nu är det hög tid att söka hindersprövning – i alla fall om du har tänkt att gifta dig på Alla hjärtans dag. Gunilla Skottsborg, präst i Linde bergslags församling, välkomnar par som går i giftastankar att säga ja till kärleken den 14 februari, då församlingen arrangerar drop-in-vigsel i Lindesbergs kyrka.
– Det hela blir väldigt innerligt, de här vigslarna är nog där paren blir som mest berörda, säger Gunilla.
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala medier. Nu går Tempo i Storå ut med ett lugnande besked: Daimstruten kommer att fortsätta finnas kvar i butikssortimentet, men under en annan tillverkare.
– Nu när det är ute i nyheterna kan jag meddela att Daimstruten inte kommer att försvinna, informerar butiksägaren Dennis Norström.