En mycket allvarlig trafikolycka har inträffat på riksväg 50 strax utanför Lindesberg. Två bilar har frontalkolliderat och en av bilarna fattade eld och exploderade, enligt ögonvittnen på olycksplatsen. En person har omkommit i olyckan, bekräftar Nerikes Brandkår för LindeNytt.
– En person är konstaterat avliden, uppger Kjell Haglund, inre befäl vid Nerikes Brandkår.
Två bilar och totalt fem personer var inblandade i trafikolyckan, som inträffade strax söder om mellersta infarten till Lindesberg. Larmet inkom klockan 17.52 till räddningstjänsten. Enligt ett ögonvittne på olycksplatsen skall en av olycksbilarna mer eller mindre ha exploderat kort efter kollisionen. Personen i den bilen skall dock ha fått hjälp ut ur fordonet innan explosionen inträffade.
– En person räddades ur den brinnande bilen, men dessvärre har man alltså konstaterat att en av de övriga iblandade inte klarade sig. Jag har just fått information från olycksplatsen att en person är konstaterat avliden, säger Kjell Haglund.
Uppdatering kl. 19.36
Personen som räddades ur den brinnande bilen, skall enligt polisen ha fått brännskador.
– Han har förts till USÖ, men jag vet inte hur allvarligt skadad han är, uppgav polisens vakthavande befäl Torbjörn Roos vid 19.30-tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.