En mycket allvarlig trafikolycka har inträffat på riksväg 50 strax utanför Lindesberg. Två bilar har frontalkolliderat och en av bilarna fattade eld och exploderade, enligt ögonvittnen på olycksplatsen. En person har omkommit i olyckan, bekräftar Nerikes Brandkår för LindeNytt.
– En person är konstaterat avliden, uppger Kjell Haglund, inre befäl vid Nerikes Brandkår.
Två bilar och totalt fem personer var inblandade i trafikolyckan, som inträffade strax söder om mellersta infarten till Lindesberg. Larmet inkom klockan 17.52 till räddningstjänsten. Enligt ett ögonvittne på olycksplatsen skall en av olycksbilarna mer eller mindre ha exploderat kort efter kollisionen. Personen i den bilen skall dock ha fått hjälp ut ur fordonet innan explosionen inträffade.
– En person räddades ur den brinnande bilen, men dessvärre har man alltså konstaterat att en av de övriga iblandade inte klarade sig. Jag har just fått information från olycksplatsen att en person är konstaterat avliden, säger Kjell Haglund.
Uppdatering kl. 19.36
Personen som räddades ur den brinnande bilen, skall enligt polisen ha fått brännskador.
– Han har förts till USÖ, men jag vet inte hur allvarligt skadad han är, uppgav polisens vakthavande befäl Torbjörn Roos vid 19.30-tiden.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.