En mycket allvarlig trafikolycka har inträffat på riksväg 50 strax utanför Lindesberg. Två bilar har frontalkolliderat och en av bilarna fattade eld och exploderade, enligt ögonvittnen på olycksplatsen. En person har omkommit i olyckan, bekräftar Nerikes Brandkår för LindeNytt.
– En person är konstaterat avliden, uppger Kjell Haglund, inre befäl vid Nerikes Brandkår.
Två bilar och totalt fem personer var inblandade i trafikolyckan, som inträffade strax söder om mellersta infarten till Lindesberg. Larmet inkom klockan 17.52 till räddningstjänsten. Enligt ett ögonvittne på olycksplatsen skall en av olycksbilarna mer eller mindre ha exploderat kort efter kollisionen. Personen i den bilen skall dock ha fått hjälp ut ur fordonet innan explosionen inträffade.
– En person räddades ur den brinnande bilen, men dessvärre har man alltså konstaterat att en av de övriga iblandade inte klarade sig. Jag har just fått information från olycksplatsen att en person är konstaterat avliden, säger Kjell Haglund.
Uppdatering kl. 19.36
Personen som räddades ur den brinnande bilen, skall enligt polisen ha fått brännskador.
– Han har förts till USÖ, men jag vet inte hur allvarligt skadad han är, uppgav polisens vakthavande befäl Torbjörn Roos vid 19.30-tiden.
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på tisdagen.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.