Roman Kripatov är i stan och håller i sin populära cirkusskola för barn i åldern fem till tretton år. I Björkhagaskolans gymnastiksal far käglor, bollar, hattar och tallrikar omkring. Någon balanserar på en stor boll, någon annan kommer farandes på en enhjuling. Det råder ingen som helst tvekan om att barnen trivs som fisken i vattnet.
Roman Kripatov, artist och cirkuslärare och han började redan som åttaåring och har därefter fortsatt. Han är särskilt duktig på jonglering och balansnummer. Det är inte första gången som han är här i Lindesberg på sportlovet och håller i cirkusskolan.
– Nittiofemprocent är återkommande, utav alla är det bara två nya. Även de tidigare tio åren har det varit så mycket återkommande, berättar Roman.
Barnen får prova på och testa bäst de orkar, vilket de också hämningslöst gör. Ena
sekunden snurrar man plasttallrikar på en pinne, för att fortsätta till den stora röda bollen och balansera en stund, innan man också måste testa på enhjulingen och jongleringsbollarna. Är man ny får man ta det helt i sin takt, utforska markerna och så småningom hitta sin talang. Man kan snart se att de barnen som var som blygast till en början, de släpper loss, sakta men säkert, med Roman som peppar utan att dalta. Han känner av barnen och de litar på honom.
– Man ser hur fantasin kommer igång, man behöver inte tala om allt vad de ska göra. De skapar egna trick, det är otroligt, sedan ska de också klara av de som de skapat och när de gör det, känner man vilken kraft det ger, så det är jättefint, säger Roman.
Cirkusgruppens veteran är utan tvekan Alma Thunell. Hon har varit med i åtta år, och är nu elva år gammal.
– Jag har gått här sen jag var fyra, det är kul, och kul att ha något att göra på sportlovet när jag är hos pappa. Man får lära sig saker och jag har stått på den här plankan alla åtta åren, berättar hon och gör sedan ett trick som kan få vem som helst att häpna. Samtidigt som hon balanserar har hon Tone Westborn på axlarna, och det är helt stabilt, Alma rör inte en min. Hon är säker på det hon gör och balansen är det absolut inget fel på. Även Tone, ovanpå axlarna, ser lugn ut, och Roman står bredvid för säkerhetens skull.
– Vi gjorde det här förra året också, det är inte så svårt, förklarar Alma när Tone hoppat ner.
Tuva Lindgren, 8 år, har varit med fyra gånger förut.
– Man får hålla på med så många olika saker! Det bästa är bollen, när man går på den, säger hon glatt.
Allt är inte så lätt att klara av, men Roman är med och visar och hjälper till där det behövs. Barnen ropar och vill att han ska titta när de klarat av ett trick, och han är inte sen att uppmuntra deras framsteg.
– Jag började när jag var fyra år, och nu är jag åtta och ett halvt, säger Saga Lagerman och Roman inflikar genast:
– Hon har varit med i fyra och ett halvt år, det är därför som hon är så duktig!
Cirkusskolan pågår under torsdagen och fredagen, för att sedan på lördag avsluta med en häpnadsväckande föreställning mellan klockan 17-18.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.