Roman Kripatov är i stan och håller i sin populära cirkusskola för barn i åldern fem till tretton år. I Björkhagaskolans gymnastiksal far käglor, bollar, hattar och tallrikar omkring. Någon balanserar på en stor boll, någon annan kommer farandes på en enhjuling. Det råder ingen som helst tvekan om att barnen trivs som fisken i vattnet.
Roman Kripatov, artist och cirkuslärare och han började redan som åttaåring och har därefter fortsatt. Han är särskilt duktig på jonglering och balansnummer. Det är inte första gången som han är här i Lindesberg på sportlovet och håller i cirkusskolan.
– Nittiofemprocent är återkommande, utav alla är det bara två nya. Även de tidigare tio åren har det varit så mycket återkommande, berättar Roman.
Barnen får prova på och testa bäst de orkar, vilket de också hämningslöst gör. Ena
sekunden snurrar man plasttallrikar på en pinne, för att fortsätta till den stora röda bollen och balansera en stund, innan man också måste testa på enhjulingen och jongleringsbollarna. Är man ny får man ta det helt i sin takt, utforska markerna och så småningom hitta sin talang. Man kan snart se att de barnen som var som blygast till en början, de släpper loss, sakta men säkert, med Roman som peppar utan att dalta. Han känner av barnen och de litar på honom.
– Man ser hur fantasin kommer igång, man behöver inte tala om allt vad de ska göra. De skapar egna trick, det är otroligt, sedan ska de också klara av de som de skapat och när de gör det, känner man vilken kraft det ger, så det är jättefint, säger Roman.
Cirkusgruppens veteran är utan tvekan Alma Thunell. Hon har varit med i åtta år, och är nu elva år gammal.
– Jag har gått här sen jag var fyra, det är kul, och kul att ha något att göra på sportlovet när jag är hos pappa. Man får lära sig saker och jag har stått på den här plankan alla åtta åren, berättar hon och gör sedan ett trick som kan få vem som helst att häpna. Samtidigt som hon balanserar har hon Tone Westborn på axlarna, och det är helt stabilt, Alma rör inte en min. Hon är säker på det hon gör och balansen är det absolut inget fel på. Även Tone, ovanpå axlarna, ser lugn ut, och Roman står bredvid för säkerhetens skull.
– Vi gjorde det här förra året också, det är inte så svårt, förklarar Alma när Tone hoppat ner.
Tuva Lindgren, 8 år, har varit med fyra gånger förut.
– Man får hålla på med så många olika saker! Det bästa är bollen, när man går på den, säger hon glatt.
Allt är inte så lätt att klara av, men Roman är med och visar och hjälper till där det behövs. Barnen ropar och vill att han ska titta när de klarat av ett trick, och han är inte sen att uppmuntra deras framsteg.
– Jag började när jag var fyra år, och nu är jag åtta och ett halvt, säger Saga Lagerman och Roman inflikar genast:
– Hon har varit med i fyra och ett halvt år, det är därför som hon är så duktig!
Cirkusskolan pågår under torsdagen och fredagen, för att sedan på lördag avsluta med en häpnadsväckande föreställning mellan klockan 17-18.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en helt vanlig arbetsdag för renhållningsarbetarna i Lindesbergs kommun, som jobbar ända fram till klockan 22.00. Detta har skapat stor frustration och besvikelse bland personalen som berörs.
– Enligt vårt nya kontrakt ska vi jobba alla dagar, så nu ska vi ut och störa julfriden för folk, säger en av renhållningsarbetarna som vill vara anonym.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert tillsammans med Vox Cantare och Linde Symphonic Band i Lindeskolans Aula. I samband med detta tänder Lindesbergs Rotaryklubb cirka 350 marschaller som kommer lysa upp vägen från Lindeskolans Aula längs med strandpromenaden, som en del i deras insamling till det krigsdrabbade Ukraina.
– Vi tänder dem för alla människor i Ukraina som behöver vårt stöd, berättar Anders Svensson från Rotaryklubben.
För lite drygt en vecka sedan släpptes biljetterna till nästa års Caprice. Nu meddelar arrangören att det i stort sett är lapp på luckan – men att man kommer släppa nya platser inom kort.
– Det är naturligtvis jätteroligt! Det återstår endast ett 40-tal biljetter till vardera föreställning, berättar Mats Wedell, ordförande för Manskören Harmoni.
Fyra kulturskapare i Region Örebro län hyllades på fredagen för sina insatser under en högtidlig prisceremoni på Regionfullmäktiges sammanträde. En av dessa var Vedevågs filmskapare Malin Dahl från Backa Studios, som belönades med ett kulturstipendium på 20 000 kronor.
– Det är jättekul och väldigt ärofyllt, jag känner mig hedrad. Jag delar det här priset med min parhäst Johnny Wernersson, säger Malin Dahl vid prisceremonin.