Roman Kripatov är i stan och håller i sin populära cirkusskola för barn i åldern fem till tretton år. I Björkhagaskolans gymnastiksal far käglor, bollar, hattar och tallrikar omkring. Någon balanserar på en stor boll, någon annan kommer farandes på en enhjuling. Det råder ingen som helst tvekan om att barnen trivs som fisken i vattnet.
Roman Kripatov, artist och cirkuslärare och han började redan som åttaåring och har därefter fortsatt. Han är särskilt duktig på jonglering och balansnummer. Det är inte första gången som han är här i Lindesberg på sportlovet och håller i cirkusskolan.
– Nittiofemprocent är återkommande, utav alla är det bara två nya. Även de tidigare tio åren har det varit så mycket återkommande, berättar Roman.
Barnen får prova på och testa bäst de orkar, vilket de också hämningslöst gör. Ena
sekunden snurrar man plasttallrikar på en pinne, för att fortsätta till den stora röda bollen och balansera en stund, innan man också måste testa på enhjulingen och jongleringsbollarna. Är man ny får man ta det helt i sin takt, utforska markerna och så småningom hitta sin talang. Man kan snart se att de barnen som var som blygast till en början, de släpper loss, sakta men säkert, med Roman som peppar utan att dalta. Han känner av barnen och de litar på honom.
– Man ser hur fantasin kommer igång, man behöver inte tala om allt vad de ska göra. De skapar egna trick, det är otroligt, sedan ska de också klara av de som de skapat och när de gör det, känner man vilken kraft det ger, så det är jättefint, säger Roman.
Cirkusgruppens veteran är utan tvekan Alma Thunell. Hon har varit med i åtta år, och är nu elva år gammal.
– Jag har gått här sen jag var fyra, det är kul, och kul att ha något att göra på sportlovet när jag är hos pappa. Man får lära sig saker och jag har stått på den här plankan alla åtta åren, berättar hon och gör sedan ett trick som kan få vem som helst att häpna. Samtidigt som hon balanserar har hon Tone Westborn på axlarna, och det är helt stabilt, Alma rör inte en min. Hon är säker på det hon gör och balansen är det absolut inget fel på. Även Tone, ovanpå axlarna, ser lugn ut, och Roman står bredvid för säkerhetens skull.
– Vi gjorde det här förra året också, det är inte så svårt, förklarar Alma när Tone hoppat ner.
Tuva Lindgren, 8 år, har varit med fyra gånger förut.
– Man får hålla på med så många olika saker! Det bästa är bollen, när man går på den, säger hon glatt.
Allt är inte så lätt att klara av, men Roman är med och visar och hjälper till där det behövs. Barnen ropar och vill att han ska titta när de klarat av ett trick, och han är inte sen att uppmuntra deras framsteg.
– Jag började när jag var fyra år, och nu är jag åtta och ett halvt, säger Saga Lagerman och Roman inflikar genast:
– Hon har varit med i fyra och ett halvt år, det är därför som hon är så duktig!
Cirkusskolan pågår under torsdagen och fredagen, för att sedan på lördag avsluta med en häpnadsväckande föreställning mellan klockan 17-18.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Även om Guldsmedshyttans nyare artist, Rocker C, inte har släppt någon singel under året så har publiken växt sig större. I veckan kom det glädjande rapporter om att lokalartistens populära rockballad ”Believing” har fått över en miljon lyssningar hos streamingjätten Spotify.
– Det har gått fort men jag är otroligt ödmjuk och tacksam, säger artisten.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Under de senaste dagarna har flertalet kommuner redan avvisat regeringens initiativ som går ut på att få fler personer att frivilligt återvandra till sina hemländer. I Lindesberg håller man dock dörren öppen för dialog med regeringens samordnare i den här frågan.
– Jag menar att demokratin stärks när vi lyssnar, inte när vi stänger dörrar. Regeringens samordnare har bjudit in till dialog och jag ser inga problem med att lyssna samt framföra vårt perspektiv, kommenterar kommunstyrelsens ordförande, Tomas Klockars, i ett pressmeddelande på torsdagen.
Halloween står för dörren – en högtid som många ser fram emot, där utklädnad, karvade pumpor och ”bus eller godis” står i centrum. Nu går polisen ut med några tänkvärda ord inför helgens firande – råd som är värda att ta till sig för att ge alla en riktigt fin och trygg Halloween.
På måndagen hölls den allra sista gjutningen på Baettr – och därmed gick en 600 år lång epok i graven. I Guldsmedshyttan var stämningen påtaglig, och många uttryckte oro inför framtiden. Simon Enström, som är engagerad i bygden och arbetar på ICA Supermarket Trivselköp, har märkt av stämningen i butiken under dagen.
– Det märks på kunderna att de är påverkade av detta. Det är en sorglig dag för bygden, säger Simon.
INSÄNDARE/DEBATT: I en tid då arbetslösheten har bitit sig fast och allt fler redan kämpar för att få vardagen att gå ihop har SD-regeringen valt att försämra a-kassan. Det är ett dråpslag mot Sveriges arbetare som vi socialdemokrater aldrig kan acceptera.
Det väntar ett spännande och varierande läslov för barn och ungdomar under vecka 44 – fyllt med allt från spökjakter och skattjakter till vattenaktiviteter, högstadiedisco, klättring och pyssel. Tack vare ett samarbete mellan kommun, föreningsliv, studieförbund, bibliotek och badhuset har ett innehållsrikt program tagits fram som passar alla åldrar.
– Föreningslivet gör ett fantastiskt jobb, och vi har också tagit ett omtag kring studieförbunden för att synliggöra deras verksamheter. Alla har verkligen lagt extra krut i år, vilket är jätteroligt, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.