En seg start blev avgörande

Åttondelsfinalen är igång. Två matcher ska spelas, där en seg start gav den första segern till gästande Värnamo. Fina upphämtningar gjordes av hemmalaget, som inledningsvis ändrade 11-22 till 23-24. Med 1-2 i set och ett inledande 0-5 när det sista setet tog sin start, blev det däremot för mycket.

Linde Volley och Värnamo. Två lag som båda haft en lång säsong bakom sig inom Elitserien, med svajliknande spelarform. Under onsdagen möttes de båda lagen, i den första av två matcher inom SM-slutspelets åttondelsfinal. Matcher som man redan på förhand, visste kunde sluta hur som helst.

Med en tuff start och struligt spel i båda lagen, var Värnamo snabbast med att komma in i spelet. Trots en makalös upphämtning i det inledande setet, där Linde ändrade 11-22 till 23-24, hittade man spelarformen allt för sent.

Bortalaget tog ledningen och försvann där en del av Lindes inledande problem, hängde med längs matchens andra set. Väl i tredje setet var problemen i spelet minimala, då med två set i underläge.

Linde Volley fick med sig det tredje setet, även där med avslutande problem som bjöd in Värnamo. 20-13 utvecklades till 24-23, där Lexi Pollard spelade in slutstöten.

Det avslutande setets inledning blev allt annat än vackert. Värnamo tog med sig en enklare fempoängsledning, vilket gav Linde Volley dubbla underlägen. Två tuffa upphämtningar blev för stort, vilket gav gästerna en inledande åttondelsseger.

– Vi kom in i matchen alldeles för sent och när man kommer in för sent, så är det väldigt svårt att komma tillbaka, säjer Zeinab Kamara direkt efter matchen.

Trots en inledande förlust, är Linde Volley inte kampen om SM-guldet över. En seger under lördagens returmatch, följt av en seger i Golden Set, gör drömmen om en plats i kvartfinal mot Sollentuna fullt möjlig.

– Det är bara att komma igen. Nu är vi revanschsugna och vi vet att vi kan ta dem om allt stämmer, säjer Zeinab Kamara.

Linde Volley har ännu en chans, att ta sig till kvartsfinal Foto: Hasse Persson

Zeinab Kamara: ”Småsakerna gör skillnaden ikväll”
Det blev en tung upphämtning för Linde Volley, som efter det första setet såg ut att kunna vända matchen till sin fördel. Ett svajigt spel i hemmalaget, medan Värnamo började hitta lugnet, gjorde även de kommande seten svåra.

Gästande Värnamo gick även undan med det andra setet. Svåra bollar fortsatte att spelas, medan de enklare gav gästerna poäng.

Trots att det tredje setet gick till Linde Volley, hade problemen inte lagt sig för hemmalaget.
Med 18-11 på poängtavlan, såg setsegern ut att bli säker, något som såklart bäddade upp för en stor upphämtning. Värnamo bjöd på upphämtning och var väldigt nära, att gå förbi i slutskedet.

Med 1-2 i set blev en mardrömsinledning i det fjärde setet, för mycket för hemmalaget. Värnamo inledde med 0-5, där Linde jobbade sig ikapp i uppförsbacke. Hämtningen blev i slutändan för stor, där Värnamo segrade med de inledande fem poängen.

– Jag känner att det är småsakerna i mottagning och serve, som gör skillnaden ikväll. Där måste vi vara mer noga, samtidigt som vi måste hålla huvudet högt och fokusera mer, säjer Zeinab Kamara efter matchen.

Efter onsdagens förlust, skriver sig det interna mötet till 2-1. Med fördel för Värnamo.

– Vi spelade en jämn match mot dem senast, då vann vi. Jag känner att det bara är att ladda om och fortsätta kämpa mot helgen. Samtidigt tror jag att vi alla måste ladda om med vårt personliga, säjer Zeinab.

Enda sättet för Linde Volley att ta sig vidare i SM-turneringen, är genom att tvinga fram ett Golden Set. Något Zeinab inte räds:

– Kommer vi till ett Golden Set så är det bara att ”kötta” oss igenom det. Jag tror att det kommer att bli en tuff match på lördag, vi är väldigt revanschsugna samtidigt som Värnamo kommer vilja vinna. Det är bara att rycka upp sig, så får vi se hur det blir.

Resultat Linde Volley-Värnamo
Slutresultat: 1-3 (23-25, 18-25, 25-23, 20-25)
Matchvärd: Bergslagens Sparbank
Blommor: Lyckoklöver

Poänggörare: Lexi Pollard (20), Ida Larsson (14), Martina Konecna (14), Zeinab Kamara (7), Lisa Andersson (6), Mariana Baddini (3)

Matchens Lirare: Lexi Pollard

Nästa match: Lördag 7:e mars vs Värnamo i Värnamo sporthall med matchstart kl. 15.00.

Publicerad 3 mars 2021 klockan 21:04

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Räddningstjänsten släcker garagebrand i Gusselhyttan. Foto: Camilla Lagerman

Kraftig garagebrand utanför Lindesberg

UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.

29 maj 2026 klockan 11:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Man vårdas för svåra skador efter olycka i natt

En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.

29 maj 2026 klockan 08:55 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Årets Näringslivsranking: Lindesberg på plats 285 av 290

Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 ...

Guld till ReScan UF – bäst i Sverige 2026

Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i ...

Joakim Bååk kliver av som LIF Lindesbergs huvudtränare

Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsf...

Samuel Stenhem, VD Tormek och Hugo Öhman, digital specialist på Tormek presenterar årets sommarutställning. Foto: Jennie Einarsson

Tormeks sommarutställning tillbaka – lyfter både konstnärer och verktyg

För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.

27 maj 2026 klockan 16:19 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Nu är förskolan Paletten officiellt invigd. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Fest i regnbågens alla färger när Paletten invigdes

På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.

27 maj 2026 klockan 11:56 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Restaurangägare varnar för falska sedlar i omlopp
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för ...
26 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Solstol, grillplats och gemenskap under jubileet vid Lindessjön
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya ...
26 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Björn Nyberg tilldelades prestigefylld grad inom judo: ”Livslång gärning”
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick ...
25 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Merja Lundström, Linda Gerstel, Anna Törnkvist och Pernilla Westberg klippte bandet på invigningen. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Källgårdens sinnesrum invigt: ”Öka deras livskvalitet”

Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.

25 maj 2026 klockan 13:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Wajih hyllar bortgångne vännen Greger – samlar in pengar i hans namn

När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.

22 maj 2026 klockan 13:36 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: Här jagar lärkfalken!

FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka ...

Artikel innehåller bildspel Emma ger ömma leder och muskler lindring

Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har...

Artikel innehåller bildspel LindeDagen 2026: En folkfest med det bästa av Lindesberg

Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det ...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs

Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.

21 maj 2026 klockan 11:44 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Finsk äldreomsorg i Lindesbergs kommun – äntligen!

INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare...

Svar till Willhelm Sundman gällande flygblad om VC

REPLIK: Willhelm Sundman, (L), <a href="https://lindenytt.com/nyheter/lat-dem-inte-lura-dig-igen/" target="...

Sista sommaren med S:t Mary

Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista ...

Artikel innehåller bildspel Vänskap, medaljer och mycket skratt under helgens judoevenemang

Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. ...

Så firar lokala orkestrar ”Blåsmusikens dag”

Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira ...

FotoFredag: När mobilkameran får göra jobbet

FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo - men ...

Stefan och Maria Larsson, Rose-marie, Fredrik Hedin och Bodil Evertsson från Titt-In. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Bildextra: JA-Galan 2026

Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.

14 maj 2026 klockan 15:21 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Premiärsuccé för Jäklar anamma-galan i Lindesberg
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar...
14 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Vi säger nej till Marknadshyror och fri hyressättning!
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till ö...
13 maj 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Högtryck på maskinmässa när regnet slog till
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande ...
13 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-05-13

2026-05-13

2026-05-11

2026-05-11

2026-05-11

2026-05-11

2026-05-10

2026-05-09

2026-05-08

2026-05-08

2026-05-07

2026-05-07

2026-05-07

2026-05-07

2026-05-29 19:32