En seg start blev avgörande

Åttondelsfinalen är igång. Två matcher ska spelas, där en seg start gav den första segern till gästande Värnamo. Fina upphämtningar gjordes av hemmalaget, som inledningsvis ändrade 11-22 till 23-24. Med 1-2 i set och ett inledande 0-5 när det sista setet tog sin start, blev det däremot för mycket.

Linde Volley och Värnamo. Två lag som båda haft en lång säsong bakom sig inom Elitserien, med svajliknande spelarform. Under onsdagen möttes de båda lagen, i den första av två matcher inom SM-slutspelets åttondelsfinal. Matcher som man redan på förhand, visste kunde sluta hur som helst.

Med en tuff start och struligt spel i båda lagen, var Värnamo snabbast med att komma in i spelet. Trots en makalös upphämtning i det inledande setet, där Linde ändrade 11-22 till 23-24, hittade man spelarformen allt för sent.

Bortalaget tog ledningen och försvann där en del av Lindes inledande problem, hängde med längs matchens andra set. Väl i tredje setet var problemen i spelet minimala, då med två set i underläge.

Linde Volley fick med sig det tredje setet, även där med avslutande problem som bjöd in Värnamo. 20-13 utvecklades till 24-23, där Lexi Pollard spelade in slutstöten.

Det avslutande setets inledning blev allt annat än vackert. Värnamo tog med sig en enklare fempoängsledning, vilket gav Linde Volley dubbla underlägen. Två tuffa upphämtningar blev för stort, vilket gav gästerna en inledande åttondelsseger.

– Vi kom in i matchen alldeles för sent och när man kommer in för sent, så är det väldigt svårt att komma tillbaka, säjer Zeinab Kamara direkt efter matchen.

Trots en inledande förlust, är Linde Volley inte kampen om SM-guldet över. En seger under lördagens returmatch, följt av en seger i Golden Set, gör drömmen om en plats i kvartfinal mot Sollentuna fullt möjlig.

– Det är bara att komma igen. Nu är vi revanschsugna och vi vet att vi kan ta dem om allt stämmer, säjer Zeinab Kamara.

Linde Volley har ännu en chans, att ta sig till kvartsfinal Foto: Hasse Persson

Zeinab Kamara: ”Småsakerna gör skillnaden ikväll”
Det blev en tung upphämtning för Linde Volley, som efter det första setet såg ut att kunna vända matchen till sin fördel. Ett svajigt spel i hemmalaget, medan Värnamo började hitta lugnet, gjorde även de kommande seten svåra.

Gästande Värnamo gick även undan med det andra setet. Svåra bollar fortsatte att spelas, medan de enklare gav gästerna poäng.

Trots att det tredje setet gick till Linde Volley, hade problemen inte lagt sig för hemmalaget.
Med 18-11 på poängtavlan, såg setsegern ut att bli säker, något som såklart bäddade upp för en stor upphämtning. Värnamo bjöd på upphämtning och var väldigt nära, att gå förbi i slutskedet.

Med 1-2 i set blev en mardrömsinledning i det fjärde setet, för mycket för hemmalaget. Värnamo inledde med 0-5, där Linde jobbade sig ikapp i uppförsbacke. Hämtningen blev i slutändan för stor, där Värnamo segrade med de inledande fem poängen.

– Jag känner att det är småsakerna i mottagning och serve, som gör skillnaden ikväll. Där måste vi vara mer noga, samtidigt som vi måste hålla huvudet högt och fokusera mer, säjer Zeinab Kamara efter matchen.

Efter onsdagens förlust, skriver sig det interna mötet till 2-1. Med fördel för Värnamo.

– Vi spelade en jämn match mot dem senast, då vann vi. Jag känner att det bara är att ladda om och fortsätta kämpa mot helgen. Samtidigt tror jag att vi alla måste ladda om med vårt personliga, säjer Zeinab.

Enda sättet för Linde Volley att ta sig vidare i SM-turneringen, är genom att tvinga fram ett Golden Set. Något Zeinab inte räds:

– Kommer vi till ett Golden Set så är det bara att ”kötta” oss igenom det. Jag tror att det kommer att bli en tuff match på lördag, vi är väldigt revanschsugna samtidigt som Värnamo kommer vilja vinna. Det är bara att rycka upp sig, så får vi se hur det blir.

Resultat Linde Volley-Värnamo
Slutresultat: 1-3 (23-25, 18-25, 25-23, 20-25)
Matchvärd: Bergslagens Sparbank
Blommor: Lyckoklöver

Poänggörare: Lexi Pollard (20), Ida Larsson (14), Martina Konecna (14), Zeinab Kamara (7), Lisa Andersson (6), Mariana Baddini (3)

Matchens Lirare: Lexi Pollard

Nästa match: Lördag 7:e mars vs Värnamo i Värnamo sporthall med matchstart kl. 15.00.

Publicerad 3 mars 2021 klockan 21:04

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Motorburet Luciatåg spred ljus i Frövi

Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.

12 december 2025 klockan 18:37 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: På jakt efter tomtetåget i Nora

Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.

12 december 2025 klockan 18:12 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Malin Dahl prisades för sitt arbete med film i Örebro län

Fyra kulturskapare i Region Örebro län hyllades på fredagen för sina insatser under en hö...

Man i 35-årsåldern dömd för misshandel och barnfridsbrott

Den man i 35-årsåldern som anhölls i september, misstänkt för misshandel och barnfridsbrott, ...

Lindesbergs äldre förtjänar trygghetsboenden nu!

INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras...

Mimikry blir huvudakt på Solsting 2026. Foto: Johan Berg

Solsting presenterar komplett line-up – Mimikry huvudakt

Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.

11 december 2025 klockan 09:41 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Lindlöven fortsätter att vinna. Under onsdagen utökade man sitt segertåg till sex raka vinster när man vann mot tabellåttan Surahammar. Foto: Hasse Persson.

Artikel innehåller bildspel Ny topp för Lindlövens segertåg – sjätte raka

Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.

10 december 2025 klockan 23:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Grillköket gör det igen – skänker julmat till behövande
För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite ...
10 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Hovrätten skärper straffet för 40-årig man – döms till tre års fängelse
I februari föll tingsrättens dom mot en 40-årig man, hemmahörande i Lindesberg, där han dömdes till fängelse i 1 år och 3 månader. Mannen dö...
10 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Behåll Vedevågsskolan – kommunen har allt att vinna och barnen mest av alla
INSÄNDARE/DEBATT: Vedevågsskolans framtid hänger i luften – trots att den kompletterande utredning som Barn- och utbildningsförvaltningen ...
10 december 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Wajih klipper till förmån för Barncancerfonden – igen

På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.

9 december 2025 klockan 15:36 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Insatsen i Storå: Mannen släppt – misstankarna kvarstår

Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.

9 december 2025 klockan 11:31 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Rotary skapade julglädje – stödjer två lokala hjälpinsatser

Under måndagen höll Lindesbergs Rotaryklubb sin julavslutning i Lindesbergs kyrka, med ...

Artikel innehåller bildspel Beslutet: Vedevågs skola läggs ned

Efter två timmars intensivt debatterande mellan kommunfullmäktiges ledamöter kunde man gå till beslut i frågan kring ...

Kvinna misstänkt för grovt rattfylleri

En kvinna i 50-årsåldern misstänks för grovt rattfylleri. Det var efter att allmänheten på måndagseftermiddagen ...

Foto: Camilla Lagerman

Polisinsatsen i Storå: Man anhållen misstänkt för grovt olaga hot

Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

8 december 2025 klockan 17:59 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Insatsen i Storå: Polisen har gripit en misstänkt

Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och ...

Polisen söker hotfull person – skola inrymd av säkerhetsskäl

En polisinsats pågår just nu i norra delen av kommunen. Enligt tidiga uppgifter från ...

Artikel innehåller bildspel Solklar LIF-seger i årets sista hemmamatch

LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har...

Artikel innehåller bildspel Handbollsdamerna vänder tidigt och vinner stort

Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen ...

Peter Jöback klar för capricen: ”Har stått på önskelistan länge”

Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med ...

FotoFredag: Kungen i Älgfallet

Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag ...

Ett engagerat gäng som vill hjälpa barn i andra länder att få gå i skolan. Foto: Camilla Lagerman

Anpassad grundskola engagerar sig för Musikhjälpen: ”Superviktigt”

För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-timmars maratonsändning i både radio och tv, där man lyfter fram och samlar in pengar och stöttar människor som kämpar för rätten till ett värdigt liv. Årets tema är ”Alla barn har rätt att gå i skolan”, ett tema som fick anpassad grundskola på Lindbackaskolan att engagera sig. Redan efter första dagen hade man passerat sitt uppsatta insamlingsmål med råge, och nu siktar man ännu högre.
– Om vi når 20 000 kronor har personalen lovat att kallbada i Lindessjön, skrattar pedagogen Albin Fagrell.

5 december 2025 klockan 12:29 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Daniel om partibytet, sorgen och narkotikadomen
Den tidigare riksdagsledamoten Daniel Andersson från Frövi meddelar att han efter 17 år som socialdemokrat nu väljer att gå över till ...
5 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Grundade beslut
INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. När ...
5 december 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Stadsskogsskolan ska säljas – vill se privat aktör ta över
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bost...
4 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-12-04

2025-12-04

2025-12-04

2025-12-03

2025-12-03

2025-12-03

2025-12-02

2025-12-02

2025-12-01

2025-12-01

2025-12-01

2025-12-01

2025-11-29

2025-11-28

2025-12-13 08:21