En seg start blev avgörande

Åttondelsfinalen är igång. Två matcher ska spelas, där en seg start gav den första segern till gästande Värnamo. Fina upphämtningar gjordes av hemmalaget, som inledningsvis ändrade 11-22 till 23-24. Med 1-2 i set och ett inledande 0-5 när det sista setet tog sin start, blev det däremot för mycket.

Linde Volley och Värnamo. Två lag som båda haft en lång säsong bakom sig inom Elitserien, med svajliknande spelarform. Under onsdagen möttes de båda lagen, i den första av två matcher inom SM-slutspelets åttondelsfinal. Matcher som man redan på förhand, visste kunde sluta hur som helst.

Med en tuff start och struligt spel i båda lagen, var Värnamo snabbast med att komma in i spelet. Trots en makalös upphämtning i det inledande setet, där Linde ändrade 11-22 till 23-24, hittade man spelarformen allt för sent.

Bortalaget tog ledningen och försvann där en del av Lindes inledande problem, hängde med längs matchens andra set. Väl i tredje setet var problemen i spelet minimala, då med två set i underläge.

Linde Volley fick med sig det tredje setet, även där med avslutande problem som bjöd in Värnamo. 20-13 utvecklades till 24-23, där Lexi Pollard spelade in slutstöten.

Det avslutande setets inledning blev allt annat än vackert. Värnamo tog med sig en enklare fempoängsledning, vilket gav Linde Volley dubbla underlägen. Två tuffa upphämtningar blev för stort, vilket gav gästerna en inledande åttondelsseger.

– Vi kom in i matchen alldeles för sent och när man kommer in för sent, så är det väldigt svårt att komma tillbaka, säjer Zeinab Kamara direkt efter matchen.

Trots en inledande förlust, är Linde Volley inte kampen om SM-guldet över. En seger under lördagens returmatch, följt av en seger i Golden Set, gör drömmen om en plats i kvartfinal mot Sollentuna fullt möjlig.

– Det är bara att komma igen. Nu är vi revanschsugna och vi vet att vi kan ta dem om allt stämmer, säjer Zeinab Kamara.

Linde Volley har ännu en chans, att ta sig till kvartsfinal Foto: Hasse Persson

Zeinab Kamara: ”Småsakerna gör skillnaden ikväll”
Det blev en tung upphämtning för Linde Volley, som efter det första setet såg ut att kunna vända matchen till sin fördel. Ett svajigt spel i hemmalaget, medan Värnamo började hitta lugnet, gjorde även de kommande seten svåra.

Gästande Värnamo gick även undan med det andra setet. Svåra bollar fortsatte att spelas, medan de enklare gav gästerna poäng.

Trots att det tredje setet gick till Linde Volley, hade problemen inte lagt sig för hemmalaget.
Med 18-11 på poängtavlan, såg setsegern ut att bli säker, något som såklart bäddade upp för en stor upphämtning. Värnamo bjöd på upphämtning och var väldigt nära, att gå förbi i slutskedet.

Med 1-2 i set blev en mardrömsinledning i det fjärde setet, för mycket för hemmalaget. Värnamo inledde med 0-5, där Linde jobbade sig ikapp i uppförsbacke. Hämtningen blev i slutändan för stor, där Värnamo segrade med de inledande fem poängen.

– Jag känner att det är småsakerna i mottagning och serve, som gör skillnaden ikväll. Där måste vi vara mer noga, samtidigt som vi måste hålla huvudet högt och fokusera mer, säjer Zeinab Kamara efter matchen.

Efter onsdagens förlust, skriver sig det interna mötet till 2-1. Med fördel för Värnamo.

– Vi spelade en jämn match mot dem senast, då vann vi. Jag känner att det bara är att ladda om och fortsätta kämpa mot helgen. Samtidigt tror jag att vi alla måste ladda om med vårt personliga, säjer Zeinab.

Enda sättet för Linde Volley att ta sig vidare i SM-turneringen, är genom att tvinga fram ett Golden Set. Något Zeinab inte räds:

– Kommer vi till ett Golden Set så är det bara att ”kötta” oss igenom det. Jag tror att det kommer att bli en tuff match på lördag, vi är väldigt revanschsugna samtidigt som Värnamo kommer vilja vinna. Det är bara att rycka upp sig, så får vi se hur det blir.

Resultat Linde Volley-Värnamo
Slutresultat: 1-3 (23-25, 18-25, 25-23, 20-25)
Matchvärd: Bergslagens Sparbank
Blommor: Lyckoklöver

Poänggörare: Lexi Pollard (20), Ida Larsson (14), Martina Konecna (14), Zeinab Kamara (7), Lisa Andersson (6), Mariana Baddini (3)

Matchens Lirare: Lexi Pollard

Nästa match: Lördag 7:e mars vs Värnamo i Värnamo sporthall med matchstart kl. 15.00.

Publicerad 3 mars 2021 klockan 21:04

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Timmy Lundegård

Krog utan serveringstillstånd i väntan på slutgiltig dom

Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.

9 juni 2026 klockan 12:29 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons



Linde MSK:s anläggning efter tjuvarnas framfart. Foto: Läsarbild

Brutalt inbrott mot Linde MSK – bommar och väggar slets loss

På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.

9 juni 2026 klockan 11:23 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

K-märkta tunnelhus ska återställas tillbaka till 1928

Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en ...

De är årets pristagare av kommunens stipendium

Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som ...

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studentbalen 2026

Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den ...

Lindenytt gästade Fritidsbyn under torsdagen när IFK Lindesbergs damer gjorde sitt första träningspass efter att laget har accepterat ett deltagande inom futsalens högsta liga till den kommande vintern. Foto: Timmy Lundegård

IFK Lindesberg är klara för futsalens högsta liga

Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.

5 juni 2026 klockan 20:12 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Gott & Blandat!

FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.

5 juni 2026 klockan 15:47 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Kognitivt stödteam ska vara en trygg hand när livet förändras
Under våren startade Lindesbergs kommun, i samarbete med Region Örebro län, ett kognitivt stödteam i syfte att hjälpa och stötta anhöriga och ...
4 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Imaginary Spaces – Myscenium invigs på Norrtullstorget
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket "Imaginary ...
4 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Oppositionen segrade i budgetomröstning i kommunstyrelsen
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag ...
3 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

På nationaldagen vajar den svenska flaggan traditionsenligt runt om i kommunen. Arkivfoto: Fredrik Norman

Lista: Här firas Nationaldagen

Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.

2 juni 2026 klockan 14:38 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Arkivfoto: Fredrik Norman

Autogirokunder fick felaktiga inkassokrav

Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.

2 juni 2026 klockan 12:46 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Visa snabbt prov på kommunens nya ”JÄKLARANAMMA”

INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. P...

Socialdemokraterna försöker skriva om historien

REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i <a href="https://...

FotoFredag: Närbilder och en natt i vildmarken

FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som...

Räddningstjänsten släcker garagebrand i Gusselhyttan. Foto: Camilla Lagerman

Kraftig garagebrand utanför Lindesberg

UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.

29 maj 2026 klockan 11:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Man vårdas för svåra skador efter olycka i natt

En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig ...

Årets Näringslivsranking: Lindesberg på plats 285 av 290

Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 ...

Guld till ReScan UF – bäst i Sverige 2026

Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i ...

Joakim Bååk kliver av som LIF Lindesbergs huvudtränare

Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsf...

Tormeks sommarutställning tillbaka – lyfter både konstnärer och verktyg

För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spä...

Artikel innehåller bildspel Fest i regnbågens alla färger när Paletten invigdes

På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik ...

Karzan Kader med en äkta och en falsk sedel. Ser du vilken som är äkta? Foto: Camilla Lagerman

Restaurangägare varnar för falska sedlar i omlopp

Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.

26 maj 2026 klockan 16:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Solstol, grillplats och gemenskap under jubileet vid Lindessjön
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya ...
26 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Björn Nyberg tilldelades prestigefylld grad inom judo: ”Livslång gärning”
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick ...
25 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Källgårdens sinnesrum invigt: ”Öka deras livskvalitet”
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även...
25 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-05-22

2026-05-22

2026-05-22

2026-05-21

2026-05-21

2026-05-21

2026-05-20

2026-05-19

2026-05-18

2026-05-18

2026-05-15

2026-05-14

2026-05-14

2026-05-13

2026-06-10 22:39