Tim Karlsson, Thomas Dahlberg och Rickhard Nilsén laddar inför kommande spelhelg. Foto: Ida Lindkvist
En spelfylld helg
Till helgen stundar HillCons tredje spelkonvent. Spelandet börjar på fredagen för att avrundas framåt lunch på söndag. Nytt för i år är att man inte bara kommer att hålla till på Hillstreet, utan också i den nya, stora lokalen på Kristinavägen.
Annons
De nya lokalerna på Kristinavägen 33 har fått färg, och den 70-talsskrikiga orangea tonen är numer ett minne blott. Det nya stället är i först och främst till för spelkulturen i Lindesberg och det är Studiefrämjandet som står som huvudman. Tanken är också att man ska kunna bjuda in lokala föreningen i Lindesberg med omnejd att hyra in sig för att bedriva sin verksamhet. Brädspel och rollspel är det som spelas mest, men man önskar i framtiden att det också ska kunna bli mer tv-spelande och LAN.
– Jag har mitt kontor här nu, berättar Rickhard Nilsén.
– Jag är här 9-17 nästan varje dag, men om man vill komma in och göra saker finns det alltid folk som kan komma hit och öppna. Det är uteslutande till för spelverksamheter och vi har nollpolicy på alkohol och droger. Visst om man vill ha något annat evenemang eller konferens, men det är spel som vi riktar oss till.
Här har Rickhard Nilsén numer sitt kontor. Foto: Ida Lindkvist
Hela 202 kvadratmeter är den nya ytan på, och vid önskemål går det att utöka med ytterligare 70-140.
– Det kändes stort, och när vi började flytta in och ställde in alla möbler och sådant som vi hade så kändes det ändå som om vi bara fyllt ett hörn. Det är ännu mer som ska in här, men nu börjar vi känna att det liknar något och vi börjar bli väldigt nöjda. Det tog ett par veckor och måla, men vi ville ha det så neutralt och välkomnande som möjligt, säger Rickhard.
En liten del av den rymliga lokalen. Foto: Ida Lindkvist
Och till helgen vankas det spel från morgon till kväll, både på Hillstreet och i den nya lokalen.
– Det brukar vara populärt, berättar Rickhard som tillägger att det är tredje gången som förening som man arrangerar det här konventet.
– Jag vet inte om det är aktiviteten i sig eller att vi samlar väldigt många nördar på samma ställe, säger han leende.
15-25 är den åldern som man i första hand ser på plats, men även betydligt yngre, och äldre, brukar vilja vara med vilket inte är något som helst problem.
– Det blir ingen generationsklyfta, förklarar Rickhard.
Dörrarna slås upp klockan 14 på fredag, den 20 november, och stängs, förutom några timmar nattetid, den 22 november klockan 12. Man har inte några bestämda tider för när lokalerna ska utrymmas om kvällarna, utan det får mer bero på hur spelentusiasmen och tröttheten beter sig.
Foto: Ida Lindkvist
Flertalet turneringar utlovas, café kommer att finnas, några försäljare kommer att vara där. Möjligheten att prova på spelet ”Warhammer” kommer också att ges, och vill man spela storskaligt, det vill säga, på fullstort bord med fler gubbar och fler regler, så passar det utmärkt att bege sig till Kristinavägen. Rollspelssektioner, både för nybörjare och de mer erfarna är även det ett alternativ under helgen. PS4 och XBOX 360 för lirande utlovas att finnas på plats, så den här helgen behöver man inte känna sig det minsta sysslolös.
– Vi har ett standardutbud, sedan gör folk saker av det och det blir spontana turneringar, avslutar Nilsén.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.
Ingen ny ledning för kommunfullmäktige
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordfö...
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Behcet Barsom (KD), Charlotta Englund (C), Jenny Steen (S) och Johan Stolpen (V) presenterade ett nytt styre för Regio Örebro län. Foto: Jennie Einarsson
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
Ida och Ingrid bästa svenskar på VM
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen...
FotoFredag: Höstsymbolen
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av...