Tim Karlsson, Thomas Dahlberg och Rickhard Nilsén laddar inför kommande spelhelg. Foto: Ida Lindkvist
En spelfylld helg
Till helgen stundar HillCons tredje spelkonvent. Spelandet börjar på fredagen för att avrundas framåt lunch på söndag. Nytt för i år är att man inte bara kommer att hålla till på Hillstreet, utan också i den nya, stora lokalen på Kristinavägen.
De nya lokalerna på Kristinavägen 33 har fått färg, och den 70-talsskrikiga orangea tonen är numer ett minne blott. Det nya stället är i först och främst till för spelkulturen i Lindesberg och det är Studiefrämjandet som står som huvudman. Tanken är också att man ska kunna bjuda in lokala föreningen i Lindesberg med omnejd att hyra in sig för att bedriva sin verksamhet. Brädspel och rollspel är det som spelas mest, men man önskar i framtiden att det också ska kunna bli mer tv-spelande och LAN.
– Jag har mitt kontor här nu, berättar Rickhard Nilsén.
– Jag är här 9-17 nästan varje dag, men om man vill komma in och göra saker finns det alltid folk som kan komma hit och öppna. Det är uteslutande till för spelverksamheter och vi har nollpolicy på alkohol och droger. Visst om man vill ha något annat evenemang eller konferens, men det är spel som vi riktar oss till.
Här har Rickhard Nilsén numer sitt kontor. Foto: Ida Lindkvist
Hela 202 kvadratmeter är den nya ytan på, och vid önskemål går det att utöka med ytterligare 70-140.
– Det kändes stort, och när vi började flytta in och ställde in alla möbler och sådant som vi hade så kändes det ändå som om vi bara fyllt ett hörn. Det är ännu mer som ska in här, men nu börjar vi känna att det liknar något och vi börjar bli väldigt nöjda. Det tog ett par veckor och måla, men vi ville ha det så neutralt och välkomnande som möjligt, säger Rickhard.
En liten del av den rymliga lokalen. Foto: Ida Lindkvist
Och till helgen vankas det spel från morgon till kväll, både på Hillstreet och i den nya lokalen.
– Det brukar vara populärt, berättar Rickhard som tillägger att det är tredje gången som förening som man arrangerar det här konventet.
– Jag vet inte om det är aktiviteten i sig eller att vi samlar väldigt många nördar på samma ställe, säger han leende.
15-25 är den åldern som man i första hand ser på plats, men även betydligt yngre, och äldre, brukar vilja vara med vilket inte är något som helst problem.
– Det blir ingen generationsklyfta, förklarar Rickhard.
Dörrarna slås upp klockan 14 på fredag, den 20 november, och stängs, förutom några timmar nattetid, den 22 november klockan 12. Man har inte några bestämda tider för när lokalerna ska utrymmas om kvällarna, utan det får mer bero på hur spelentusiasmen och tröttheten beter sig.
Foto: Ida Lindkvist
Flertalet turneringar utlovas, café kommer att finnas, några försäljare kommer att vara där. Möjligheten att prova på spelet ”Warhammer” kommer också att ges, och vill man spela storskaligt, det vill säga, på fullstort bord med fler gubbar och fler regler, så passar det utmärkt att bege sig till Kristinavägen. Rollspelssektioner, både för nybörjare och de mer erfarna är även det ett alternativ under helgen. PS4 och XBOX 360 för lirande utlovas att finnas på plats, så den här helgen behöver man inte känna sig det minsta sysslolös.
– Vi har ett standardutbud, sedan gör folk saker av det och det blir spontana turneringar, avslutar Nilsén.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
11 september 2026 klockan 13:17 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.
Lindesberg inte drabbat av rösthaveriet
Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.
LindeNytts partiutfrågning – Sista Minuten
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas ...
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.
10 september 2026 klockan 09:27 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall på besök i Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
Socialdemokraterna kommer stänga akutkirurgin
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V ...