Vad livar inte upp vintermörkret bättre än en riktig svängom i dansskorna? Det visste Linde dansklubb om, så ikväll arrangerade de den första av tre härliga danstillfällen i Lindesbergs Arena. En efter en droppade de in och så fort Krister startat musiken var de ute på dansgolvet för att bugga loss.
I Arenans spegelsal dök det denna afton upp dansentusiaster, sugna på att snöra på sig dansskorna och ägna ett par timmar åt att just dansa. Krister Skarin står vid datorn och förbereder kvällens musik, det ska komma att bli en blandning, men mest är det foxtrot och bugg som gäller.
– Vi ska försöka att värma oss med dansen. Det här blir en uppvärmning för buggkursen, så vi får börja lite. Kanske blir det även någon Lindy Hop, men jag vet inte hur många som kommer som kan det. Men till den musiken kan man även dansa jive och boogie woogie, det är i princip samma steg, säger Linde dansklubbs ordförande Lennart Sjöstrand och knyter på sig de blanka, svarta skorna.
Den tjugotredje januari börjar klubbens vårtermin med buggkurs, och den åttonde februari blir det klassisk foxtrot för den som är sugen, och så dessutom Lindy Hop senare i vår. Det finns en mängd olika danser och man kan variera sig i det oändliga, till hösten planerar man bland annat att anordna finsk tango, vilket ungefärligt kan jämföras med slowfox.
– Det är kul, dans är väldigt kul och ju mer man lär sig, desto roligare blir det. I en foxtrot kan man göra mycket roligt, men det är mest Dirty Fox som den yngre delen vill ha. Jag gillar Lindy Hop mest, om tjejen svarar på signalerna kan man stanna upp och leka i musiken, berättar Lennart som testat på det mesta inom dansvärldens alla olika danser.
Någon som också brinner för dans är Krister Skarin. Han påstår sig ha dansat ända sedan hällristningarnas tid, det vill säga, sedan han var tretton, fjorton år gammal.
– Då var det tjejer som tjatade på oss killar att vi skulle vara med och dansa, så på den vägen är det, säger han och skrattar och fortsätter:
– I dans får man allt; motion, koordination, det är olika rörelser och så är det förstås en trevlig samvaro. Det är ett samspel mellan två personer som ska få det att stämma. Det intressanta är att alla dansar olika, man har sin egen lilla touch.
Det fortsätter att droppa in folk och alldeles snart ska man få börja kvällens dans. Det blir en liten paus för fika, men annars fullt ös. Därför står det ett gäng fläktar och snurrar, det finns en risk att det blir förfärligt varmt. Man kallar på Krister för att han med ett musklick ska starta musiken, vilket är en billig variant i jämförelse med att hyra ett liveband, något som Krister tycker är dåligt. Han berättar:
– Om en orkester spelar på en krog behöver krogen bara betala 6% i moms, men om till exempel Brunnsparken anordnar dans får de betala 25% moms. Det gör att dansen håller på att slås ut, och det är ändå friskvård. Så PRO får betala 25% moms för att äldre ska få dansa, suckar Krister irriterat.
Nästkommande tillfällen är 30/1 och 13/2.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.