Vad livar inte upp vintermörkret bättre än en riktig svängom i dansskorna? Det visste Linde dansklubb om, så ikväll arrangerade de den första av tre härliga danstillfällen i Lindesbergs Arena. En efter en droppade de in och så fort Krister startat musiken var de ute på dansgolvet för att bugga loss.
I Arenans spegelsal dök det denna afton upp dansentusiaster, sugna på att snöra på sig dansskorna och ägna ett par timmar åt att just dansa. Krister Skarin står vid datorn och förbereder kvällens musik, det ska komma att bli en blandning, men mest är det foxtrot och bugg som gäller.
– Vi ska försöka att värma oss med dansen. Det här blir en uppvärmning för buggkursen, så vi får börja lite. Kanske blir det även någon Lindy Hop, men jag vet inte hur många som kommer som kan det. Men till den musiken kan man även dansa jive och boogie woogie, det är i princip samma steg, säger Linde dansklubbs ordförande Lennart Sjöstrand och knyter på sig de blanka, svarta skorna.
Den tjugotredje januari börjar klubbens vårtermin med buggkurs, och den åttonde februari blir det klassisk foxtrot för den som är sugen, och så dessutom Lindy Hop senare i vår. Det finns en mängd olika danser och man kan variera sig i det oändliga, till hösten planerar man bland annat att anordna finsk tango, vilket ungefärligt kan jämföras med slowfox.
– Det är kul, dans är väldigt kul och ju mer man lär sig, desto roligare blir det. I en foxtrot kan man göra mycket roligt, men det är mest Dirty Fox som den yngre delen vill ha. Jag gillar Lindy Hop mest, om tjejen svarar på signalerna kan man stanna upp och leka i musiken, berättar Lennart som testat på det mesta inom dansvärldens alla olika danser.
Någon som också brinner för dans är Krister Skarin. Han påstår sig ha dansat ända sedan hällristningarnas tid, det vill säga, sedan han var tretton, fjorton år gammal.
– Då var det tjejer som tjatade på oss killar att vi skulle vara med och dansa, så på den vägen är det, säger han och skrattar och fortsätter:
– I dans får man allt; motion, koordination, det är olika rörelser och så är det förstås en trevlig samvaro. Det är ett samspel mellan två personer som ska få det att stämma. Det intressanta är att alla dansar olika, man har sin egen lilla touch.
Det fortsätter att droppa in folk och alldeles snart ska man få börja kvällens dans. Det blir en liten paus för fika, men annars fullt ös. Därför står det ett gäng fläktar och snurrar, det finns en risk att det blir förfärligt varmt. Man kallar på Krister för att han med ett musklick ska starta musiken, vilket är en billig variant i jämförelse med att hyra ett liveband, något som Krister tycker är dåligt. Han berättar:
– Om en orkester spelar på en krog behöver krogen bara betala 6% i moms, men om till exempel Brunnsparken anordnar dans får de betala 25% moms. Det gör att dansen håller på att slås ut, och det är ändå friskvård. Så PRO får betala 25% moms för att äldre ska få dansa, suckar Krister irriterat.
Nästkommande tillfällen är 30/1 och 13/2.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Nu har ”Fallen Rocks” tagit plats på grönområdet vid Strandpromenaden, bakom badhuset. Ett 40 ton tungt konstverk, bestående av 39 stenar i olika bergarter och storlekar, som tillsammans bildar en labyrint. Stenarna härstammar från Zinkgruvan och var ursprungligen tänkta att installeras i Askersund, men har till sist hamnat i Lindesberg.
– Det blev verkligen en jättefin plats som passar väldigt bra. Lindesberg är en klassisk bergslagsmiljö med både nuvarande och historisk gruvdrift, säger Lotta Sartz från föreningen Bergskraft Bergslagen.
Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det var under lunchtid på tisdagen som det utlöstes – men varför är fortfarande okänt.
– Vi vet inte ännu vad som har utlöst larmet, men det bedöms som ett falsklarm och skolan är öppen som vanligt igen, uppger Michael Tybell, förvaltningschef för barn- och utbildningsförvaltningen.
Sju ideellt verksamma föreningar i Lindesbergs kommun har tillsammans samlat in över 100 000 kronor för att stötta elever vid Kulturskolan Garnalia. Tack vare bidragen har hittills 71 deltagaravgifter och 23 instrumenthyror kunnat betalas för barn och unga som annars inte haft möjlighet att delta i verksamheten, skriver den ideella föreningen Kulturskolans Vänner i Lindesberg i ett pressmeddelande.
Musikläraren – och numera även riksspelman – Anna Johansson prisades under fredagskvällen för sina insatser för folkmusiken och driv att lära nya generationer att spela fiol. Priset delades ut under Manskören Harmonis årliga sponsorevent i Lindeskolans aula.
Natten till lördag har en parkerad bil brunnit på en adress i Gusselby. Enligt polisen skall bilen ha fått omfattande skador och ytterligare två fordon på samma plats har delvis skadats.
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.
Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan om vindkraftsetableing i Älgfallet. Utfallet blev ett solklart nej, med 61 procent av rösterna. Frågan ska nu vidare till kommunfullmäktige.