Vad livar inte upp vintermörkret bättre än en riktig svängom i dansskorna? Det visste Linde dansklubb om, så ikväll arrangerade de den första av tre härliga danstillfällen i Lindesbergs Arena. En efter en droppade de in och så fort Krister startat musiken var de ute på dansgolvet för att bugga loss.
I Arenans spegelsal dök det denna afton upp dansentusiaster, sugna på att snöra på sig dansskorna och ägna ett par timmar åt att just dansa. Krister Skarin står vid datorn och förbereder kvällens musik, det ska komma att bli en blandning, men mest är det foxtrot och bugg som gäller.
– Vi ska försöka att värma oss med dansen. Det här blir en uppvärmning för buggkursen, så vi får börja lite. Kanske blir det även någon Lindy Hop, men jag vet inte hur många som kommer som kan det. Men till den musiken kan man även dansa jive och boogie woogie, det är i princip samma steg, säger Linde dansklubbs ordförande Lennart Sjöstrand och knyter på sig de blanka, svarta skorna.
Den tjugotredje januari börjar klubbens vårtermin med buggkurs, och den åttonde februari blir det klassisk foxtrot för den som är sugen, och så dessutom Lindy Hop senare i vår. Det finns en mängd olika danser och man kan variera sig i det oändliga, till hösten planerar man bland annat att anordna finsk tango, vilket ungefärligt kan jämföras med slowfox.
– Det är kul, dans är väldigt kul och ju mer man lär sig, desto roligare blir det. I en foxtrot kan man göra mycket roligt, men det är mest Dirty Fox som den yngre delen vill ha. Jag gillar Lindy Hop mest, om tjejen svarar på signalerna kan man stanna upp och leka i musiken, berättar Lennart som testat på det mesta inom dansvärldens alla olika danser.
Någon som också brinner för dans är Krister Skarin. Han påstår sig ha dansat ända sedan hällristningarnas tid, det vill säga, sedan han var tretton, fjorton år gammal.
– Då var det tjejer som tjatade på oss killar att vi skulle vara med och dansa, så på den vägen är det, säger han och skrattar och fortsätter:
– I dans får man allt; motion, koordination, det är olika rörelser och så är det förstås en trevlig samvaro. Det är ett samspel mellan två personer som ska få det att stämma. Det intressanta är att alla dansar olika, man har sin egen lilla touch.
Det fortsätter att droppa in folk och alldeles snart ska man få börja kvällens dans. Det blir en liten paus för fika, men annars fullt ös. Därför står det ett gäng fläktar och snurrar, det finns en risk att det blir förfärligt varmt. Man kallar på Krister för att han med ett musklick ska starta musiken, vilket är en billig variant i jämförelse med att hyra ett liveband, något som Krister tycker är dåligt. Han berättar:
– Om en orkester spelar på en krog behöver krogen bara betala 6% i moms, men om till exempel Brunnsparken anordnar dans får de betala 25% moms. Det gör att dansen håller på att slås ut, och det är ändå friskvård. Så PRO får betala 25% moms för att äldre ska få dansa, suckar Krister irriterat.
Nästkommande tillfällen är 30/1 och 13/2.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.