Vad livar inte upp vintermörkret bättre än en riktig svängom i dansskorna? Det visste Linde dansklubb om, så ikväll arrangerade de den första av tre härliga danstillfällen i Lindesbergs Arena. En efter en droppade de in och så fort Krister startat musiken var de ute på dansgolvet för att bugga loss.
I Arenans spegelsal dök det denna afton upp dansentusiaster, sugna på att snöra på sig dansskorna och ägna ett par timmar åt att just dansa. Krister Skarin står vid datorn och förbereder kvällens musik, det ska komma att bli en blandning, men mest är det foxtrot och bugg som gäller.
– Vi ska försöka att värma oss med dansen. Det här blir en uppvärmning för buggkursen, så vi får börja lite. Kanske blir det även någon Lindy Hop, men jag vet inte hur många som kommer som kan det. Men till den musiken kan man även dansa jive och boogie woogie, det är i princip samma steg, säger Linde dansklubbs ordförande Lennart Sjöstrand och knyter på sig de blanka, svarta skorna.
Den tjugotredje januari börjar klubbens vårtermin med buggkurs, och den åttonde februari blir det klassisk foxtrot för den som är sugen, och så dessutom Lindy Hop senare i vår. Det finns en mängd olika danser och man kan variera sig i det oändliga, till hösten planerar man bland annat att anordna finsk tango, vilket ungefärligt kan jämföras med slowfox.
– Det är kul, dans är väldigt kul och ju mer man lär sig, desto roligare blir det. I en foxtrot kan man göra mycket roligt, men det är mest Dirty Fox som den yngre delen vill ha. Jag gillar Lindy Hop mest, om tjejen svarar på signalerna kan man stanna upp och leka i musiken, berättar Lennart som testat på det mesta inom dansvärldens alla olika danser.
Någon som också brinner för dans är Krister Skarin. Han påstår sig ha dansat ända sedan hällristningarnas tid, det vill säga, sedan han var tretton, fjorton år gammal.
– Då var det tjejer som tjatade på oss killar att vi skulle vara med och dansa, så på den vägen är det, säger han och skrattar och fortsätter:
– I dans får man allt; motion, koordination, det är olika rörelser och så är det förstås en trevlig samvaro. Det är ett samspel mellan två personer som ska få det att stämma. Det intressanta är att alla dansar olika, man har sin egen lilla touch.
Det fortsätter att droppa in folk och alldeles snart ska man få börja kvällens dans. Det blir en liten paus för fika, men annars fullt ös. Därför står det ett gäng fläktar och snurrar, det finns en risk att det blir förfärligt varmt. Man kallar på Krister för att han med ett musklick ska starta musiken, vilket är en billig variant i jämförelse med att hyra ett liveband, något som Krister tycker är dåligt. Han berättar:
– Om en orkester spelar på en krog behöver krogen bara betala 6% i moms, men om till exempel Brunnsparken anordnar dans får de betala 25% moms. Det gör att dansen håller på att slås ut, och det är ändå friskvård. Så PRO får betala 25% moms för att äldre ska få dansa, suckar Krister irriterat.
Nästkommande tillfällen är 30/1 och 13/2.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades att en politisk överenskommelse är klar mellan fyra partier.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.