Straffläggning avgjorde onsdagens match mot Borlänge Foto: Timmy Lundegård

En våldsam rysare avslutade AllEttan

Med 0-2 på poängtavlan med 5 minuter kvar av hemmamatchen mot Borlänge såg det mörkt ut för Lindlöven som med två snabba mål tog matchen in i övertid och sedan straffavgörande, med fem straffskott per lag så var det en jämn kamp som väntade där det sista skottet skulle bli matchavgörande.

Annons

Det var många av Lindehovs 650 sittplatser som blev värmda under onsdagskvällen då hela 465 personer gästade Lindesbergs ishall för säsongens sista hemmamatch inom AllEttan, förutom flertalet hemmasupportrar så var det högljutt på läktarens vänstersida då ett 40-tal supportrar från Borlänge, iklädda klubbtröjor och viftandes med flaggor, hade hittat till Lindesberg för att heja fram bortalaget som hade mycket att vinna vid en seger.

Mycket folk var på plats i Lindehov Foto: Timmy Lundegård

Med matchen igång så märktes det på lagen att playoff-spelen närmade sig, med ett tufft spel så höll hemmalaget mycket spel med pucken under de första 3 minuterna där en passningsmiss under boxplay gjorde att Borlänge fick en chans att göra mål, en chans som de tog med lite oflyt av hemmalagets målvakt.

– Vi tappar folk nere i ena hörnet, målgöraren bryter in och kommer på insidan av våran back och sedan lägger han pucken precis under plockhandsken på min sida, lite oflyt men sånt händer, berättar hemmamålvakten Isak Mantler som för övrigt bjöd på flera fina räddningar under matchen.

Efter flera fina lägen som inte går hela vägen in under den första perioden där perioden avslutades med flera skott från den blåa offside-linjen så kom laget in till en allt grinigare andra period.

Efter den andra periodens 7:e minut så började lagen bli irriterade på varandra där hemmalaget fick en hård utvisning på en av sina spelare, hemmaspelaren hade armbågen för högt uppe mot en motspelares huvud vilket blev droppen för domaren som dömde hemmaspelaren till fem minuters utvisning då den tacklade bortaspelaren skadades av tacklingen.

Mot den sista perioden blev lagen inte direkt gladare på varandra då domaren fick hålla isär spelare från båda lagen från ett slagsmål, smällarna fortsatte sedan under matchen och med 2-0 på poängtavlan gick slagsmålen så långt att Lindlöven tilldelades en straff med 10 minuter kvar av matchen.

Trots en missad straff där strafftagaren Wilson Johansson råkade skjuta precis ovanför målet så fortsatte Lindes jakt på två mål där laget nu hade 6 minuter på sig, efter ett spel i powerplay lyckades Erik Broman sätta lagets första mål i matchen med lite mindre än 5 minuter kvar, något som fick Borlänge att tända till i försvaret.

Trots att Borlänge hade ökat sina fartresurser fick de aldrig tag i pucken och med 34 sekunder kvar av ordinarie matchtid så kunde Lukas Henze spela in ”Lövens” andra mål, något som fick hemmapubliken att jubla högt.
Trots 5 minuters övertid så var lagen jämnlika och trots flera lägen för båda lagen så lyckades ingen att spela in pucken i något mål, matchen skulle därför avgöras med straffläggning.

Borlänge inledde snabbt med 0-1 i straffar och det dröjde till det fjärde av fem straffskott innan Lindlöven fick in ett straffmål där Erik Broman spelade in ett mål som höll liv i matchen, Borlänges sista straff slutade med mål vilket gjorde att hemmalagets sista straff skulle sätta matchavgörande där Lindes nya spelare Filip Nordström fick chansen att hålla kvar segerchanserna.
Trots ett snyggt försök så missades straffen där Borlänge efter en mycket utdragen match stod som vinnare.

– För min del handlar det mest om att vänta ut skytten och låta honom göra det första draget, många säjer att det är ett rent lotteri att rädda straffar men jag tycker ändå att det är skicklighet, det handlar mycket om att vänta ut varandra, berättar Isak Mantler om matchens avslutande straffläggning.

Trots många hårda tag under matchen som även drog ut på tiden så var Lindlövens nyförvärv Filip Nordström nöjd, detta trots en förlust:

– Det var mycket pucktapp över hela banan men annars var det en rolig match att spela, väldigt tuff med mycket kamp men otroligt rolig och det märks i spelet att Playoff-spelet närmar sig, menar Filip Nordström som under onsdagskvällen gjorde sin första match för sitt nya lag.

– Det var några situationer i den andra perioden där det smäller och så tycker jag att det ska vara lite av i hockey, samtidigt blir det nog lite grinigt per automatik vilket det blir så när man spelar upp sig och närmar sig slutspel, då kommer det bli såna här typ av matcher, fortsätter Lindlövens nyförvärv som berättar om hans upplevelser med sitt nya lag:

– Jag kom in i laget under gårdagen vid 3-tiden och trots att det blev ett snabbt inhopp inom matchen så tycker jag att jag har blivit jätteväl omhändertagen, det har varit väldigt lätt att komma in i gruppen både på isen och med alla runt omkring, samtidigt är det en omställning hockeymässigt, det är ett helt nytt spel och så men jag tror att när jag fått spela mer med truppen så kommer jag nog slappna av mer och komma mer in i gänget.

Imorgon avgörs det vilket lag som Lindlöven kommer att få möta under det första Playoff-spelet, den så kallade lottningen sker under torsdagen kl. 12.00 med livesändning på hockeyettan.se eller på atg.se.

Resultat Lindlöven-Borlänge HF
Slutresultat: 2-3 (0-1, 0-0, 2-1, 0-0, 0-1)
Publik: 465 personer

Målgörare: 1-2 Erik Broman (Jonatan Asplund, André Dahlqvist), 2-2 Lukas Henze (Daniel Nilsson, Wincent Blomdahl), 1-1 (straff) Erik Broman

Publicerad 20 februari 2020 klockan 00:23

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Camilla Lagerman

Ingen ny ledning för kommunfullmäktige

På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.

19 oktober 2026 klockan 19:00 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons



Lindesbergs lasarett. Foto: Fredrik Norman

Lasarettet måste räddas

Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.

19 oktober 2026 klockan 14:52 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Domen: Inget prövningstillstånd – nu kan byggstart snart bli aktuellt

Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av...

FotoFredag: Älgjakt i dimma

FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt - men när ...

Artikel innehåller bildspel Vilka sötnosar! Här är den fyrbenta bildparaden för Rosa Bandet

För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till fö...

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Stort antal vargar får fällas i länet

Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.

15 oktober 2026 klockan 11:26 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Därför säger vi nej till att lägga ut personlig assistans på entreprenad

INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.

15 oktober 2026 klockan 11:01 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

SOS Alarm varnar för falska sms om dödsfall
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades ...
14 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Moderaterna vill utveckla Lindesbergs lasarett till beredskapssjukhus
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett ...
13 oktober 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Efter rekordvalet – Liberalernas partiledare besökte Storå
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen...
13 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Bilden är arrangerad. Bild: Polismyndigheten

Polisen varnar äldre för fräcka bedrägerier

Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”

12 oktober 2026 klockan 09:52 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Fr.v i bild: Michael Lindström, avfallstrateg samt Markus Henriksson och Lars Lindkvist, renhållningsarbetare på Lindesberg kommun. Foto: Lindesbergs kommun

Hushållens restavfall har minskat med 20 ton per månad: ”Stolt över alla invånare”

Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.

12 oktober 2026 klockan 13:33 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

JUST NU: Nya regionstyret presenteras

Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades ...

De ska styra Region Örebro län – så svarar S på frågor om Lindesbergs lasarett

Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra ...

Staffan Blixt överraskades med stipendium: ”Är det på riktigt?”

Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen ...

Foto: IJF

Ida och Ingrid bästa svenskar på VM

Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.

9 oktober 2026 klockan 13:38 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: Höstsymbolen

FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av ...

Klart: Här öppnar Göransonska

I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala ...

Kommunen vänder sig till folket för att tillsammans skapa ett starkt varumärke

Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara ...

Industribrand i Frövi: ”Lugnt på platsen”

En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det ...

Dubbelt Frövi till VM – Debut för Ingrid Nilsson

I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två t...

Sundman tar plats i riksdagens försvarsutskott

I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett ...

Vy över Rådhusparken. Bild: LIBO

Bygget av centrala bostäder överklagas på nytt

Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.

5 oktober 2026 klockan 17:52 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Uppflyttningsglädje hos IFK Lindesberg: ”Historiskt”
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger...
5 oktober 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindlöven utklassar i hemmapremiären: ”Mycket bättre”
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde ...
2 oktober 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Då öppnar Jem & Fix: ”Faller sig naturligt”
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg. - Att ...
2 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-10-02

2026-10-01

2026-10-01

2026-09-30

2026-09-30

2026-09-29

2026-09-29

2026-09-29

2026-09-28

2026-09-28

2026-09-27

2026-09-25

2026-09-25

2026-09-25

2026-10-19 22:27