En alldeles vit, trygg värld som präglas av renhet och ordning, sådär som det alltid har varit. Men vad händer om en klick färg plötsligt gör entré på den till synes perfekta platsen? På söndag gästar Teater Pero Lindesberg och bjuder in de allra minsta till en varm och tankeväckande scenföreställning.
Teater Pero har sin fasta punkt i Stockholm men åker på turné över hela vårt land men också internationellt. Pero grundades 1983 av Peter Engkvist som fortfarande jobbar kvar som konstnärlig ledare och regissör. I grunden ligger ett mimiskt berättande men Cecilia Meeuwisse, producent och gästspelsansvarig, säger:
– Det är rörelsebaserad teater, men lika mycket dialog och musik. Vi är mycket utomlands och vi är högt sedda när vi turnerar i utlandet.
Det är först och främst för barn och ungdomar och varje år spelar de ungefär 600 föreställningar för 40,000 människor. Och nu kommer Teater Pero till Lindesberg med uppsättningen ”Vit”.
– Det var i Danmark vi såg den för första gången men den kommer ursprungligen från Skottland, säger Cecilia.
Pjäsens ursprunglige skapare är Andy Manley på Catherine Wheels Theatre Company i Edinburgh. När Pero såg föreställningen blev de i så hög grad förtjusta att de kontaktade upphovsmannen för att få köpa pjäsen, vilket var första gången. Så med bland annat Peter Engkvist som regissör och skådespelarna Björn Ingi Hilmarsson och Daniel Söderlind, skapades Teater Peros uppsättning av ”Vit” med egen scenografi.
– Vi ville inte att svenska barn skulle gå miste om den. Man måste börja tidigt med att beröra små barn och viktiga saker. Det är inte så att föräldrarna sedan ska gå hem och prata tolerans och politik, men den är viktigt och angelägen. Och så fin!
Alla över 2 ½ år är välkomna. Man behöver kunna hålla myrorna i benen i styr och sitta still och gärna även kunna lite färger.
– Barnen är inte med i teatern, det är en scenföreställning. Men det blir ett mjukt avslut där skådespelarna blandar upp med barnen efteråt, berättar Cecilia.
Så på söndag klockan 14.00 kommer föreställningen att äga rum i Kulturrum på Lindeskolan. Biljetter går att förköpa på Lindesbergs stadsbibliotek, men även i dörren i mån av tillgång.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.