En alldeles vit, trygg värld som präglas av renhet och ordning, sådär som det alltid har varit. Men vad händer om en klick färg plötsligt gör entré på den till synes perfekta platsen? På söndag gästar Teater Pero Lindesberg och bjuder in de allra minsta till en varm och tankeväckande scenföreställning.
Teater Pero har sin fasta punkt i Stockholm men åker på turné över hela vårt land men också internationellt. Pero grundades 1983 av Peter Engkvist som fortfarande jobbar kvar som konstnärlig ledare och regissör. I grunden ligger ett mimiskt berättande men Cecilia Meeuwisse, producent och gästspelsansvarig, säger:
– Det är rörelsebaserad teater, men lika mycket dialog och musik. Vi är mycket utomlands och vi är högt sedda när vi turnerar i utlandet.
Det är först och främst för barn och ungdomar och varje år spelar de ungefär 600 föreställningar för 40,000 människor. Och nu kommer Teater Pero till Lindesberg med uppsättningen ”Vit”.
– Det var i Danmark vi såg den för första gången men den kommer ursprungligen från Skottland, säger Cecilia.
Pjäsens ursprunglige skapare är Andy Manley på Catherine Wheels Theatre Company i Edinburgh. När Pero såg föreställningen blev de i så hög grad förtjusta att de kontaktade upphovsmannen för att få köpa pjäsen, vilket var första gången. Så med bland annat Peter Engkvist som regissör och skådespelarna Björn Ingi Hilmarsson och Daniel Söderlind, skapades Teater Peros uppsättning av ”Vit” med egen scenografi.
– Vi ville inte att svenska barn skulle gå miste om den. Man måste börja tidigt med att beröra små barn och viktiga saker. Det är inte så att föräldrarna sedan ska gå hem och prata tolerans och politik, men den är viktigt och angelägen. Och så fin!
Alla över 2 ½ år är välkomna. Man behöver kunna hålla myrorna i benen i styr och sitta still och gärna även kunna lite färger.
– Barnen är inte med i teatern, det är en scenföreställning. Men det blir ett mjukt avslut där skådespelarna blandar upp med barnen efteråt, berättar Cecilia.
Så på söndag klockan 14.00 kommer föreställningen att äga rum i Kulturrum på Lindeskolan. Biljetter går att förköpa på Lindesbergs stadsbibliotek, men även i dörren i mån av tillgång.
En vecka har gått sedan den massiva polisinsatsen ägde rum vid Brotorpsskolan i Lindesberg, efter att skolans inrymningslarm aktiverats. Dagen efter insatsen kunde man konstatera att larmet startades av misstag, och att ingen hotbild fanns. Nu hoppas man att loggar ska bringa klarhet i vad som egentligen hänt.
Det väntar ett spännande och varierande läslov för barn och ungdomar under vecka 44 – fyllt med allt från spökjakter och skattjakter till vattenaktiviteter, högstadiedisco, klättring och pyssel. Tack vare ett samarbete mellan kommun, föreningsliv, studieförbund, bibliotek och badhuset har ett innehållsrikt program tagits fram som passar alla åldrar.
– Föreningslivet gör ett fantastiskt jobb, och vi har också tagit ett omtag kring studieförbunden för att synliggöra deras verksamheter. Alla har verkligen lagt extra krut i år, vilket är jätteroligt, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
En del av Torphyttevägen i området Brodalen kommer stängas för genomfartstrafik vid tre tillfällen under oktober. Det första tillfället sker redan i morgon, tisdag.
Senast 1 januari 2027 måste elnätsbolagen införa en effektavgift – efter beslut från Energimarknadsinspektionen. Syftet är att skapa incitament för kunder att sprida ut sin elanvändning över dygnet och på så sätt öka nyttjandegraden i nätet – något som kan påverka elräkningen. Detta var något Villaägarnas Riksförbund ville lyfta och bjöd in bland annat det lokala energibolaget Linde energi för att sprida ljus över vad som är på gång för kunderna i nätet.
Klockan 12:45 på onsdagseftermiddagen hamnade Lisa Nilsson och Klara Sahlén mitt i ett kaos av gråtande, chockade och skräckslagna barn, som hade sökt skydd hos Mejk. På ren instinkt tog de, och deras kollegor, hand om barnen och gav dem en trygg famn i väntan på deras oroliga föräldrar.
– Jag blev som en robot, jag ville bara få hem barn, förklarar Lisa.
INSÄNDARE/DEBATT: Som föräldrar till barn på både Lindbackaskolan & Brotorpsskolan vill vi rikta ett stort tack. Till Lärare på Brotorp som tog beslut när larmet gick på rasten att ta sig från skolan direkt och samla våra barn på Mejk.
Polisens insats i Lindesberg pågår fortfarande efter det tidigare inrymningslarmet på Brotorpsskolan. Man väljer dock att häva inrymningen nu och låta samtliga elever gå hem.
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.