En alldeles vit, trygg värld som präglas av renhet och ordning, sådär som det alltid har varit. Men vad händer om en klick färg plötsligt gör entré på den till synes perfekta platsen? På söndag gästar Teater Pero Lindesberg och bjuder in de allra minsta till en varm och tankeväckande scenföreställning.
Teater Pero har sin fasta punkt i Stockholm men åker på turné över hela vårt land men också internationellt. Pero grundades 1983 av Peter Engkvist som fortfarande jobbar kvar som konstnärlig ledare och regissör. I grunden ligger ett mimiskt berättande men Cecilia Meeuwisse, producent och gästspelsansvarig, säger:
– Det är rörelsebaserad teater, men lika mycket dialog och musik. Vi är mycket utomlands och vi är högt sedda när vi turnerar i utlandet.
Det är först och främst för barn och ungdomar och varje år spelar de ungefär 600 föreställningar för 40,000 människor. Och nu kommer Teater Pero till Lindesberg med uppsättningen ”Vit”.
– Det var i Danmark vi såg den för första gången men den kommer ursprungligen från Skottland, säger Cecilia.
Pjäsens ursprunglige skapare är Andy Manley på Catherine Wheels Theatre Company i Edinburgh. När Pero såg föreställningen blev de i så hög grad förtjusta att de kontaktade upphovsmannen för att få köpa pjäsen, vilket var första gången. Så med bland annat Peter Engkvist som regissör och skådespelarna Björn Ingi Hilmarsson och Daniel Söderlind, skapades Teater Peros uppsättning av ”Vit” med egen scenografi.
– Vi ville inte att svenska barn skulle gå miste om den. Man måste börja tidigt med att beröra små barn och viktiga saker. Det är inte så att föräldrarna sedan ska gå hem och prata tolerans och politik, men den är viktigt och angelägen. Och så fin!
Alla över 2 ½ år är välkomna. Man behöver kunna hålla myrorna i benen i styr och sitta still och gärna även kunna lite färger.
– Barnen är inte med i teatern, det är en scenföreställning. Men det blir ett mjukt avslut där skådespelarna blandar upp med barnen efteråt, berättar Cecilia.
Så på söndag klockan 14.00 kommer föreställningen att äga rum i Kulturrum på Lindeskolan. Biljetter går att förköpa på Lindesbergs stadsbibliotek, men även i dörren i mån av tillgång.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.