En alldeles vit, trygg värld som präglas av renhet och ordning, sådär som det alltid har varit. Men vad händer om en klick färg plötsligt gör entré på den till synes perfekta platsen? På söndag gästar Teater Pero Lindesberg och bjuder in de allra minsta till en varm och tankeväckande scenföreställning.
Teater Pero har sin fasta punkt i Stockholm men åker på turné över hela vårt land men också internationellt. Pero grundades 1983 av Peter Engkvist som fortfarande jobbar kvar som konstnärlig ledare och regissör. I grunden ligger ett mimiskt berättande men Cecilia Meeuwisse, producent och gästspelsansvarig, säger:
– Det är rörelsebaserad teater, men lika mycket dialog och musik. Vi är mycket utomlands och vi är högt sedda när vi turnerar i utlandet.
Det är först och främst för barn och ungdomar och varje år spelar de ungefär 600 föreställningar för 40,000 människor. Och nu kommer Teater Pero till Lindesberg med uppsättningen ”Vit”.
– Det var i Danmark vi såg den för första gången men den kommer ursprungligen från Skottland, säger Cecilia.
Pjäsens ursprunglige skapare är Andy Manley på Catherine Wheels Theatre Company i Edinburgh. När Pero såg föreställningen blev de i så hög grad förtjusta att de kontaktade upphovsmannen för att få köpa pjäsen, vilket var första gången. Så med bland annat Peter Engkvist som regissör och skådespelarna Björn Ingi Hilmarsson och Daniel Söderlind, skapades Teater Peros uppsättning av ”Vit” med egen scenografi.
– Vi ville inte att svenska barn skulle gå miste om den. Man måste börja tidigt med att beröra små barn och viktiga saker. Det är inte så att föräldrarna sedan ska gå hem och prata tolerans och politik, men den är viktigt och angelägen. Och så fin!
Alla över 2 ½ år är välkomna. Man behöver kunna hålla myrorna i benen i styr och sitta still och gärna även kunna lite färger.
– Barnen är inte med i teatern, det är en scenföreställning. Men det blir ett mjukt avslut där skådespelarna blandar upp med barnen efteråt, berättar Cecilia.
Så på söndag klockan 14.00 kommer föreställningen att äga rum i Kulturrum på Lindeskolan. Biljetter går att förköpa på Lindesbergs stadsbibliotek, men även i dörren i mån av tillgång.
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått föräldrar i Fellingsbro att gå samman i en protest. Nu kräver man en förändring från kommunens sida.
– Vi har tagit del av synpunkter som kommit in redan efter första dagen, och det vi gjorde direkt var att kalla till ett möte tillsammans med Länstrafiken och Svealandstrafiken, vilket vi hade idag, säger förvaltningschef Mikael Thybell.