En alldeles vit, trygg värld som präglas av renhet och ordning, sådär som det alltid har varit. Men vad händer om en klick färg plötsligt gör entré på den till synes perfekta platsen? På söndag gästar Teater Pero Lindesberg och bjuder in de allra minsta till en varm och tankeväckande scenföreställning.
Teater Pero har sin fasta punkt i Stockholm men åker på turné över hela vårt land men också internationellt. Pero grundades 1983 av Peter Engkvist som fortfarande jobbar kvar som konstnärlig ledare och regissör. I grunden ligger ett mimiskt berättande men Cecilia Meeuwisse, producent och gästspelsansvarig, säger:
– Det är rörelsebaserad teater, men lika mycket dialog och musik. Vi är mycket utomlands och vi är högt sedda när vi turnerar i utlandet.
Det är först och främst för barn och ungdomar och varje år spelar de ungefär 600 föreställningar för 40,000 människor. Och nu kommer Teater Pero till Lindesberg med uppsättningen ”Vit”.
– Det var i Danmark vi såg den för första gången men den kommer ursprungligen från Skottland, säger Cecilia.
Pjäsens ursprunglige skapare är Andy Manley på Catherine Wheels Theatre Company i Edinburgh. När Pero såg föreställningen blev de i så hög grad förtjusta att de kontaktade upphovsmannen för att få köpa pjäsen, vilket var första gången. Så med bland annat Peter Engkvist som regissör och skådespelarna Björn Ingi Hilmarsson och Daniel Söderlind, skapades Teater Peros uppsättning av ”Vit” med egen scenografi.
– Vi ville inte att svenska barn skulle gå miste om den. Man måste börja tidigt med att beröra små barn och viktiga saker. Det är inte så att föräldrarna sedan ska gå hem och prata tolerans och politik, men den är viktigt och angelägen. Och så fin!
Alla över 2 ½ år är välkomna. Man behöver kunna hålla myrorna i benen i styr och sitta still och gärna även kunna lite färger.
– Barnen är inte med i teatern, det är en scenföreställning. Men det blir ett mjukt avslut där skådespelarna blandar upp med barnen efteråt, berättar Cecilia.
Så på söndag klockan 14.00 kommer föreställningen att äga rum i Kulturrum på Lindeskolan. Biljetter går att förköpa på Lindesbergs stadsbibliotek, men även i dörren i mån av tillgång.
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfärdig eller nykläckt affärsidé – och ett driv utöver det vanliga. Syftet är att inspirera och skapa möjligheter för entreprenörskap bland unga, samtidigt som deltagarna får ett startkapital.