Länsstyrelsen har fattat beslut om licensjakt efter lodjur i Örebro län. Totalt får högst två lodjur skjutas under 2023 års licensjakt som äger rum i mars månad, ett i det södra jaktområdet och ett i det norra. Nästa års licensjakt blir därmed mindre omfattande än jakten år 2022, då nio lodjur fälldes, detta efter att inventeringsresultatet sjunkit något jämfört med året innan.
Länsstyrelsen i Örebro län bedömer att det finns utrymme för en begränsad licensjakt på två lodjur med hänsyn tagen till inventering av lodjur och regionala mål. 2023 års licensjakt blir därmed mindre omfattande än jakten år 2022, då nio lodjur fälldes.
Hänsyn har tagits till att inventeringsresultatet sjunkit något jämfört med året innan, från 9,3 till 8,5 familjegrupper i Örebro län, vilket motsvarar ungefär 56 respektive 51 lodjur. Lodjurspopulationen i Örebro län ligger över den fastställda miniminivån på sju föryngringar, vilket motsvarar ungefär 42 lodjur.
Lodjursjakten startar den 1 mars och varar som längst till och med den 31 mars 2023. Under perioden den 1–14 mars får ett lodjur fällas inom det södra jaktområdet och ett lodjur i det norra jaktområdet, där väg E18/E20 är gräns mellan jaktområdena. Om lodjuren inte fälls under denna period får återstående lodjur jagas i hela länet under perioden den 15–31 mars.
Resultatet från den senaste nationella populationsberäkningen visar att det finns cirka
1 440 lodjur i Sverige och populationen är därmed fortsatt över gränsen för gynnsam bevarandestatus (870 lodjur).
Närmare information om hur jakten ska bedrivas står att läsa i Länsstyrelsens beslut.
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på tisdagen.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.