Badhuset Energikällan har fått en ny badhuschef – och nya ambitioner. För första gången i badhusets historia så kommer man att ha öppet under sommaren också.-Sommaren är visserligen lågsäsong, men vi måste ju ändå prova och se hur det fungerar, förklarar Åsa Jönsson-Carlsson.
Åsa är förvisso helt nytillsatt på chefsposten, men hon är absolut inget nytt ansikte på anläggningen. Åsa har jobbat där sedan 2001, men att hon skulle komma att ”bossa” över hela etablissemanget hade hon nog aldrig trott själv. Tidigare arbetade hon på badhusets massage- och friskvårdsavdelning.
För en tid sedan slutade den förre badhuschefen och då, efter vissa uppmuntrande påtryckningar från arbetskamraterna, tog Åsa chansen och sökte tjänsten.
-Mina arbetskamrater tyckte att jag skulle göra det, jag har ju hoppat in som tillfällig chef tidigare och det har fungerat bra, säger hon.
Satsar på tidigt plurr
Besöksfrekvensen på Energikällan har ökat stadigt, inte minst tack vare den nya gymanläggningen sedan Nautilus etablerade sig i Lindesberg. Och satsningarna fortsätter…
-Nu ska vi prova att ha öppet i sommar först och främst, och i höst kommer vi eventuellt att öppna badet tidigare på dagarna. Det är helt klart så att efterfrågan styr och därför planerar vi att öppna badet redan klockan sex på morgonen, berättar Åsa.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.