Badhuset Energikällan har fått en ny badhuschef – och nya ambitioner. För första gången i badhusets historia så kommer man att ha öppet under sommaren också.-Sommaren är visserligen lågsäsong, men vi måste ju ändå prova och se hur det fungerar, förklarar Åsa Jönsson-Carlsson.
Åsa är förvisso helt nytillsatt på chefsposten, men hon är absolut inget nytt ansikte på anläggningen. Åsa har jobbat där sedan 2001, men att hon skulle komma att ”bossa” över hela etablissemanget hade hon nog aldrig trott själv. Tidigare arbetade hon på badhusets massage- och friskvårdsavdelning.
För en tid sedan slutade den förre badhuschefen och då, efter vissa uppmuntrande påtryckningar från arbetskamraterna, tog Åsa chansen och sökte tjänsten.
-Mina arbetskamrater tyckte att jag skulle göra det, jag har ju hoppat in som tillfällig chef tidigare och det har fungerat bra, säger hon.
Satsar på tidigt plurr
Besöksfrekvensen på Energikällan har ökat stadigt, inte minst tack vare den nya gymanläggningen sedan Nautilus etablerade sig i Lindesberg. Och satsningarna fortsätter…
-Nu ska vi prova att ha öppet i sommar först och främst, och i höst kommer vi eventuellt att öppna badet tidigare på dagarna. Det är helt klart så att efterfrågan styr och därför planerar vi att öppna badet redan klockan sex på morgonen, berättar Åsa.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
– Jag har en uppgift om att det skall finnas bilar i byggnaden, men jag vet inte hur många det rör sig om eller hur omfattande branden är, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.