Det enorma trycket på Migrationsverket har resulterat i att flera kontor i landet tvingats sätta upp tält som skall fungera som extra väntrum när det befintliga utrymmet sinat. Åtgärderna har skapat ryktesspridning om att tältläger blivit verklighet – bland annat i Lindesberg.
– Det stämmer verkligen inte, kommenterar Angela Gravheden som är enhetschef på Migrationsverket i Lindesberg.
Den täta rapporteringen i rikstäckande tidningar, angående flyktingkrisen och hur situationen ser ut i landet, har fått konsekvenser i Lindesbergs kommun.
– Nu på morgonen fick jag höra uppgifter om att tältläger skulle vara på gång i Lindesberg med flera orter, enligt uppgifter i Expressen på nätet. Jag är övertygad om att vi hade fått den här informationen direkt från Migrationsverket om det verkligen stämmer, kommenterade Irja Gustavsson, kommunstyrelsens ordförande, på onsdagsmorgonen.
– Det här håller vi på att kolla upp nu, tillägger hon.
På Migrationsverket i Lindesberg, berättar enhetschef Angela Gravheden, att uppgifterna om tältläger i Lindesberg inte har ett uns av sanning i sig. Visserligen står det sedan någon vecka ett litet tält på parkeringen bakom Migrationsverket i Lindesberg, men när LindeNytt når enhetschefen Angela Gravheden och ställer frågor angående kvällstidningens uppgifter, kan hon inte annat än skratta.
– Det är lite skrattretande om man tar sig en titt på det här tältet. Då förstår man ganska snart att det inte handlar om ett boende, säger hon.
Istället är det alltså tänkt att tältet skall fungera som ett extra väntrum.
– Receptionen räcker inte till och istället för att folk skall behöva stå ute i kylan, så finns det här tältet att söka sig till. Det är alltså ett väntrum – inte ett boende, förtydligar Gravheden.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.