Det enorma trycket på Migrationsverket har resulterat i att flera kontor i landet tvingats sätta upp tält som skall fungera som extra väntrum när det befintliga utrymmet sinat. Åtgärderna har skapat ryktesspridning om att tältläger blivit verklighet – bland annat i Lindesberg.
– Det stämmer verkligen inte, kommenterar Angela Gravheden som är enhetschef på Migrationsverket i Lindesberg.
Den täta rapporteringen i rikstäckande tidningar, angående flyktingkrisen och hur situationen ser ut i landet, har fått konsekvenser i Lindesbergs kommun.
– Nu på morgonen fick jag höra uppgifter om att tältläger skulle vara på gång i Lindesberg med flera orter, enligt uppgifter i Expressen på nätet. Jag är övertygad om att vi hade fått den här informationen direkt från Migrationsverket om det verkligen stämmer, kommenterade Irja Gustavsson, kommunstyrelsens ordförande, på onsdagsmorgonen.
– Det här håller vi på att kolla upp nu, tillägger hon.
På Migrationsverket i Lindesberg, berättar enhetschef Angela Gravheden, att uppgifterna om tältläger i Lindesberg inte har ett uns av sanning i sig. Visserligen står det sedan någon vecka ett litet tält på parkeringen bakom Migrationsverket i Lindesberg, men när LindeNytt når enhetschefen Angela Gravheden och ställer frågor angående kvällstidningens uppgifter, kan hon inte annat än skratta.
– Det är lite skrattretande om man tar sig en titt på det här tältet. Då förstår man ganska snart att det inte handlar om ett boende, säger hon.
Istället är det alltså tänkt att tältet skall fungera som ett extra väntrum.
– Receptionen räcker inte till och istället för att folk skall behöva stå ute i kylan, så finns det här tältet att söka sig till. Det är alltså ett väntrum – inte ett boende, förtydligar Gravheden.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.