Det enorma trycket på Migrationsverket har resulterat i att flera kontor i landet tvingats sätta upp tält som skall fungera som extra väntrum när det befintliga utrymmet sinat. Åtgärderna har skapat ryktesspridning om att tältläger blivit verklighet – bland annat i Lindesberg.
– Det stämmer verkligen inte, kommenterar Angela Gravheden som är enhetschef på Migrationsverket i Lindesberg.
Den täta rapporteringen i rikstäckande tidningar, angående flyktingkrisen och hur situationen ser ut i landet, har fått konsekvenser i Lindesbergs kommun.
– Nu på morgonen fick jag höra uppgifter om att tältläger skulle vara på gång i Lindesberg med flera orter, enligt uppgifter i Expressen på nätet. Jag är övertygad om att vi hade fått den här informationen direkt från Migrationsverket om det verkligen stämmer, kommenterade Irja Gustavsson, kommunstyrelsens ordförande, på onsdagsmorgonen.
– Det här håller vi på att kolla upp nu, tillägger hon.
På Migrationsverket i Lindesberg, berättar enhetschef Angela Gravheden, att uppgifterna om tältläger i Lindesberg inte har ett uns av sanning i sig. Visserligen står det sedan någon vecka ett litet tält på parkeringen bakom Migrationsverket i Lindesberg, men när LindeNytt når enhetschefen Angela Gravheden och ställer frågor angående kvällstidningens uppgifter, kan hon inte annat än skratta.
– Det är lite skrattretande om man tar sig en titt på det här tältet. Då förstår man ganska snart att det inte handlar om ett boende, säger hon.
Istället är det alltså tänkt att tältet skall fungera som ett extra väntrum.
– Receptionen räcker inte till och istället för att folk skall behöva stå ute i kylan, så finns det här tältet att söka sig till. Det är alltså ett väntrum – inte ett boende, förtydligar Gravheden.
På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande Jul repeterade sina låtar inför eftermiddagens inspelningar. Strax innan klockan 10 klev megastjärnorna och flickfavoriterna Marcus och Martinus in på scenen, och gav prov på deras otroliga röstresurser. Efter 45 minuters repetition fick LindeNytt en pratstund med killarna.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida julstämning i bygden. Hos Frövifors Pappersbruksmuseum är förberedelserna i full gång. Här väntas en av de största julmarknaderna i regionen, som årligen lockar tusentals besökare. I år är man helt fullbokad, med närmare 90 försäljare på plats i den historiska industrimiljön på pappersbruket.
– Under min tid som museichef har vi aldrig haft så här många utställare. Vi är faktiskt fullbokade, vilket är väldigt roligt, berättar Mikael Tiderman.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.