Ett enigt fullmäktige, sånär som fyra Sverigedemokrater, röstade i eftermiddag igenom en gemensam budget för 2014. Majoriteten och alliansen i Lindesbergs kommun enades efter två timmars debatt att stå bakom en kompromissbudget där den största överraskningen är att det nu ska projekteras för en nybyggd skola, som ska ersätta den utslitna Stadsskogsskolan i Lindesberg. Målet är att skolan ska stå klar för inflyttning höstterminen 2016. Därutöver kommer både barn- och utbildningsnämnden och Socialnämnden att få kraftfulla förstärkningar i sin driftbudget.-Detta är en kraftfull och framtidsinriktad budget, menade Anders Ceder som också framhöll att det var styrka att fullmäktige kunde enas om ekonomin nästa år.
Kommunalrådet Anders Ceder behövde inte gå upp alltför många gånger i talarstolen då debatten var tämligen avslagen under eftermiddagens budgetfullmäktige. Inför dagens budgetmöte i fullmäktige hade Socialdemokraterna, med stöd av Vänstern och Miljöpartiet, som enda parti lagt fram ett eget budgetförslag inför 2014. Majoritetens förslag innehåller kraftiga förstärkningar till Barn- och utbildningsnämnden med 12,9 miljoner och drygt 9 miljoner till Socialnämnden. En särskild satsning på Arbetsmarknadsnämnden görs också med 5 miljoner kr.
Socialdemokraterna, med Anders Ceder, som företrädare menade att budgeten ska ses som en valbudget där det viktigaste nu är att satsa på att få folk i arbete och bättre målresultat i skolan. Miljöpartiets Agneta Nilsdotter var mycket nöjd över att partiet lyckats få igenom att kommunen tänker avsätta en halv miljon på landsbygdsutveckling samt att man nu når målet med att 25% av kommunens upphandling av livsmedel blir ekologisk.
Alliansen opponerade inte på budgeten i sak men uttryckte samfällt sin oro över kommunens ansträngda kostnadsläge. Flera företrädare för de borgerliga partierna menade att det är olämpligt att finansiera delar av budgeten med sparade pensionsmedel. Göran Gustavsson (FP) påminde deltagarna om Sveriges kommuner och landstings analys över kommunens ekonomi som gjordes i början av året. Där sägs det att Lindesbergs kommun har alltför höga kostnader och borde spara 70 miljoner de kommande åren. Både Moderaternas gruppledare Pär-Ove Lindqvist och Ingrid Åberg (KD) talade om den skattehöjning som gjordes under detta år och ansåg att majoritetens löften om ordning och reda i ekonomin inte hållits.
Under mötet lade alliansen gemensamt fram tre tilläggsförslag till majoritetens budget. De två första rör höjda driftsbidrag samt en översyn av reglerna för enskilda vägar. Det tredje yrkandet var att Lindesbergs kommun beslutar sig för att bygga en ny skola för att ersätta Stadsskogsskolan.
Efter trekvarts paus och partivisa överläggningar biföll majoriteten alliansens tilläggsförslag. Därmed kunde ett enigt fullmäktige, förutom Sverigedemokraterna, ställa sig bakom en och samma budget för 2014.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
Polisen i region Bergslagen uppmanar nu ägare till skogsmaskiner till större vaksamhet med anledning av förhöjd stöldrisk.
Under en helt vanlig vinterpromenad med hundarna fick Agneta Segerfelt syn på något helt oväntat. Längs sänkan där vattnet rinner från Vretsjön in mot byn hade mängder av jättelika isformationer i bärnstensfärg bildats och fångade solljuset på ett nästan magiskt sätt. Nu vill hon dela upplevelsen med fler.
– Det var väldigt vackert och spektakulärt, så jag tänkte att det kunde vara kul om fler fick se det än bara vi som bor här i Ramsberg, säger Agneta Segerfelt.
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.
Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlägga vilket betyg kunderna ger Linde energi.
– Mina vänner, vi har ett resultat, sade Tove Åkerman Stenman från Supportföretaget när hon gästade det lokala energibolaget på måndagseftermiddagen för att presentera ett mycket glädjande besked:
– Linde energi är bäst i landet i sin kategori! Beskedet möttes av jubel och applåder på Linde energis kontor, där medarbetare samlats för att ta del av resultatet från fjolårets kundundersökning.