Ett enigt fullmäktige, sånär som fyra Sverigedemokrater, röstade i eftermiddag igenom en gemensam budget för 2014. Majoriteten och alliansen i Lindesbergs kommun enades efter två timmars debatt att stå bakom en kompromissbudget där den största överraskningen är att det nu ska projekteras för en nybyggd skola, som ska ersätta den utslitna Stadsskogsskolan i Lindesberg. Målet är att skolan ska stå klar för inflyttning höstterminen 2016. Därutöver kommer både barn- och utbildningsnämnden och Socialnämnden att få kraftfulla förstärkningar i sin driftbudget.-Detta är en kraftfull och framtidsinriktad budget, menade Anders Ceder som också framhöll att det var styrka att fullmäktige kunde enas om ekonomin nästa år.
Kommunalrådet Anders Ceder behövde inte gå upp alltför många gånger i talarstolen då debatten var tämligen avslagen under eftermiddagens budgetfullmäktige. Inför dagens budgetmöte i fullmäktige hade Socialdemokraterna, med stöd av Vänstern och Miljöpartiet, som enda parti lagt fram ett eget budgetförslag inför 2014. Majoritetens förslag innehåller kraftiga förstärkningar till Barn- och utbildningsnämnden med 12,9 miljoner och drygt 9 miljoner till Socialnämnden. En särskild satsning på Arbetsmarknadsnämnden görs också med 5 miljoner kr.
Socialdemokraterna, med Anders Ceder, som företrädare menade att budgeten ska ses som en valbudget där det viktigaste nu är att satsa på att få folk i arbete och bättre målresultat i skolan. Miljöpartiets Agneta Nilsdotter var mycket nöjd över att partiet lyckats få igenom att kommunen tänker avsätta en halv miljon på landsbygdsutveckling samt att man nu når målet med att 25% av kommunens upphandling av livsmedel blir ekologisk.
Alliansen opponerade inte på budgeten i sak men uttryckte samfällt sin oro över kommunens ansträngda kostnadsläge. Flera företrädare för de borgerliga partierna menade att det är olämpligt att finansiera delar av budgeten med sparade pensionsmedel. Göran Gustavsson (FP) påminde deltagarna om Sveriges kommuner och landstings analys över kommunens ekonomi som gjordes i början av året. Där sägs det att Lindesbergs kommun har alltför höga kostnader och borde spara 70 miljoner de kommande åren. Både Moderaternas gruppledare Pär-Ove Lindqvist och Ingrid Åberg (KD) talade om den skattehöjning som gjordes under detta år och ansåg att majoritetens löften om ordning och reda i ekonomin inte hållits.
Under mötet lade alliansen gemensamt fram tre tilläggsförslag till majoritetens budget. De två första rör höjda driftsbidrag samt en översyn av reglerna för enskilda vägar. Det tredje yrkandet var att Lindesbergs kommun beslutar sig för att bygga en ny skola för att ersätta Stadsskogsskolan.
Efter trekvarts paus och partivisa överläggningar biföll majoriteten alliansens tilläggsförslag. Därmed kunde ett enigt fullmäktige, förutom Sverigedemokraterna, ställa sig bakom en och samma budget för 2014.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader för att förnya och förstärka elnätet, uppger Peter Ström som är affärsområdeschef på det kommunägda elbolaget.
– Det handlar bland annat om att finansiera de investeringar vi behöver göra för att möta framtida krav inom energiomställningen, säger Peter Ström, Linde energi.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.