Ett enigt fullmäktige, sånär som fyra Sverigedemokrater, röstade i eftermiddag igenom en gemensam budget för 2014. Majoriteten och alliansen i Lindesbergs kommun enades efter två timmars debatt att stå bakom en kompromissbudget där den största överraskningen är att det nu ska projekteras för en nybyggd skola, som ska ersätta den utslitna Stadsskogsskolan i Lindesberg. Målet är att skolan ska stå klar för inflyttning höstterminen 2016. Därutöver kommer både barn- och utbildningsnämnden och Socialnämnden att få kraftfulla förstärkningar i sin driftbudget.-Detta är en kraftfull och framtidsinriktad budget, menade Anders Ceder som också framhöll att det var styrka att fullmäktige kunde enas om ekonomin nästa år.
Kommunalrådet Anders Ceder behövde inte gå upp alltför många gånger i talarstolen då debatten var tämligen avslagen under eftermiddagens budgetfullmäktige. Inför dagens budgetmöte i fullmäktige hade Socialdemokraterna, med stöd av Vänstern och Miljöpartiet, som enda parti lagt fram ett eget budgetförslag inför 2014. Majoritetens förslag innehåller kraftiga förstärkningar till Barn- och utbildningsnämnden med 12,9 miljoner och drygt 9 miljoner till Socialnämnden. En särskild satsning på Arbetsmarknadsnämnden görs också med 5 miljoner kr.
Socialdemokraterna, med Anders Ceder, som företrädare menade att budgeten ska ses som en valbudget där det viktigaste nu är att satsa på att få folk i arbete och bättre målresultat i skolan. Miljöpartiets Agneta Nilsdotter var mycket nöjd över att partiet lyckats få igenom att kommunen tänker avsätta en halv miljon på landsbygdsutveckling samt att man nu når målet med att 25% av kommunens upphandling av livsmedel blir ekologisk.
Alliansen opponerade inte på budgeten i sak men uttryckte samfällt sin oro över kommunens ansträngda kostnadsläge. Flera företrädare för de borgerliga partierna menade att det är olämpligt att finansiera delar av budgeten med sparade pensionsmedel. Göran Gustavsson (FP) påminde deltagarna om Sveriges kommuner och landstings analys över kommunens ekonomi som gjordes i början av året. Där sägs det att Lindesbergs kommun har alltför höga kostnader och borde spara 70 miljoner de kommande åren. Både Moderaternas gruppledare Pär-Ove Lindqvist och Ingrid Åberg (KD) talade om den skattehöjning som gjordes under detta år och ansåg att majoritetens löften om ordning och reda i ekonomin inte hållits.
Under mötet lade alliansen gemensamt fram tre tilläggsförslag till majoritetens budget. De två första rör höjda driftsbidrag samt en översyn av reglerna för enskilda vägar. Det tredje yrkandet var att Lindesbergs kommun beslutar sig för att bygga en ny skola för att ersätta Stadsskogsskolan.
Efter trekvarts paus och partivisa överläggningar biföll majoriteten alliansens tilläggsförslag. Därmed kunde ett enigt fullmäktige, förutom Sverigedemokraterna, ställa sig bakom en och samma budget för 2014.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn