Ett enigt fullmäktige, sånär som fyra Sverigedemokrater, röstade i eftermiddag igenom en gemensam budget för 2014. Majoriteten och alliansen i Lindesbergs kommun enades efter två timmars debatt att stå bakom en kompromissbudget där den största överraskningen är att det nu ska projekteras för en nybyggd skola, som ska ersätta den utslitna Stadsskogsskolan i Lindesberg. Målet är att skolan ska stå klar för inflyttning höstterminen 2016. Därutöver kommer både barn- och utbildningsnämnden och Socialnämnden att få kraftfulla förstärkningar i sin driftbudget.-Detta är en kraftfull och framtidsinriktad budget, menade Anders Ceder som också framhöll att det var styrka att fullmäktige kunde enas om ekonomin nästa år.
Kommunalrådet Anders Ceder behövde inte gå upp alltför många gånger i talarstolen då debatten var tämligen avslagen under eftermiddagens budgetfullmäktige. Inför dagens budgetmöte i fullmäktige hade Socialdemokraterna, med stöd av Vänstern och Miljöpartiet, som enda parti lagt fram ett eget budgetförslag inför 2014. Majoritetens förslag innehåller kraftiga förstärkningar till Barn- och utbildningsnämnden med 12,9 miljoner och drygt 9 miljoner till Socialnämnden. En särskild satsning på Arbetsmarknadsnämnden görs också med 5 miljoner kr.
Socialdemokraterna, med Anders Ceder, som företrädare menade att budgeten ska ses som en valbudget där det viktigaste nu är att satsa på att få folk i arbete och bättre målresultat i skolan. Miljöpartiets Agneta Nilsdotter var mycket nöjd över att partiet lyckats få igenom att kommunen tänker avsätta en halv miljon på landsbygdsutveckling samt att man nu når målet med att 25% av kommunens upphandling av livsmedel blir ekologisk.
Alliansen opponerade inte på budgeten i sak men uttryckte samfällt sin oro över kommunens ansträngda kostnadsläge. Flera företrädare för de borgerliga partierna menade att det är olämpligt att finansiera delar av budgeten med sparade pensionsmedel. Göran Gustavsson (FP) påminde deltagarna om Sveriges kommuner och landstings analys över kommunens ekonomi som gjordes i början av året. Där sägs det att Lindesbergs kommun har alltför höga kostnader och borde spara 70 miljoner de kommande åren. Både Moderaternas gruppledare Pär-Ove Lindqvist och Ingrid Åberg (KD) talade om den skattehöjning som gjordes under detta år och ansåg att majoritetens löften om ordning och reda i ekonomin inte hållits.
Under mötet lade alliansen gemensamt fram tre tilläggsförslag till majoritetens budget. De två första rör höjda driftsbidrag samt en översyn av reglerna för enskilda vägar. Det tredje yrkandet var att Lindesbergs kommun beslutar sig för att bygga en ny skola för att ersätta Stadsskogsskolan.
Efter trekvarts paus och partivisa överläggningar biföll majoriteten alliansens tilläggsförslag. Därmed kunde ett enigt fullmäktige, förutom Sverigedemokraterna, ställa sig bakom en och samma budget för 2014.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.