Augusti har gått in i september och det allmänna kräftfisket i Lindesjön och dess biflöden är slut för denna gång. Nya tag väntar i framtiden, en framtid som spår gyllene kräfttider. Efter att årets skörd sammanställts och antecknats i protokollet, så konstateras att vi aldrig har upplevt ett liknande fiske. Kräftbeståndet har visat en explosionsartad tillväxt de senaste åren. I år fiskades drygt 20 000 kräftor upp under de två fiskedagarna. 20 000 med god marginal bör tilläggas. Roland Johansson, ordförande i Lindesjöns Fiskevårdsområdesförening, spår goda fisketider även i fortsättningen. –Ja, det ser som sagt väldigt bra ut. Tillväxten är god, dock är storleken något för liten på kräftorna. Detta har många fiskare påtalat för oss och vi kommer rådslå med expertis på området för att om möjligt påverka, säger Roland.
En orsak till de små ”guldklimparna” kan vara att väderförhållandena varit relativt kalla ur kräftans synpunkt. De frodas i varmt vatten och på grund av tidigare års kalla somrar och inslag av högt vattenstånd, så kan det ha påverkat beståndet negativt vad gäller storlekarna på dem. –Jag tror det kan vara så. Nu har vi ju haft en mycket varm sommar och det kan nog hjälpa oss lite på traven. Men trots allt måste vi se vad vi kan göra för att hjälpa till. En idé kan vara att fiska hårdare, det mår beståndet bra av, konstaterar Roland Johansson.
Fisket i fredags, andra fiskeomgången, gav ungefär samma resultat som den första fiskekvällen. Då fiskades sammanlagt 13 590 stycken upp, varav drygt 10 000 behölls. Det saknas ännu resultat från 10 land då LindeNytt tar kontakt med kräftambassadören Johansson, men ändå är siffran bara 700 färre.
–Det kommer nog slå på ca 100 kräftor i slutänden. Hur som helst är det ett mycket bättre resultat än föregående år. De båda dagarna sammanräknade visar på det bästa fisket någonsin, så vi kan bara vara glada och hoppas på fortsatt god tillväxt i våra vattendrag.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.