Augusti har gått in i september och det allmänna kräftfisket i Lindesjön och dess biflöden är slut för denna gång. Nya tag väntar i framtiden, en framtid som spår gyllene kräfttider. Efter att årets skörd sammanställts och antecknats i protokollet, så konstateras att vi aldrig har upplevt ett liknande fiske. Kräftbeståndet har visat en explosionsartad tillväxt de senaste åren. I år fiskades drygt 20 000 kräftor upp under de två fiskedagarna. 20 000 med god marginal bör tilläggas. Roland Johansson, ordförande i Lindesjöns Fiskevårdsområdesförening, spår goda fisketider även i fortsättningen. –Ja, det ser som sagt väldigt bra ut. Tillväxten är god, dock är storleken något för liten på kräftorna. Detta har många fiskare påtalat för oss och vi kommer rådslå med expertis på området för att om möjligt påverka, säger Roland.
En orsak till de små ”guldklimparna” kan vara att väderförhållandena varit relativt kalla ur kräftans synpunkt. De frodas i varmt vatten och på grund av tidigare års kalla somrar och inslag av högt vattenstånd, så kan det ha påverkat beståndet negativt vad gäller storlekarna på dem. –Jag tror det kan vara så. Nu har vi ju haft en mycket varm sommar och det kan nog hjälpa oss lite på traven. Men trots allt måste vi se vad vi kan göra för att hjälpa till. En idé kan vara att fiska hårdare, det mår beståndet bra av, konstaterar Roland Johansson.
Fisket i fredags, andra fiskeomgången, gav ungefär samma resultat som den första fiskekvällen. Då fiskades sammanlagt 13 590 stycken upp, varav drygt 10 000 behölls. Det saknas ännu resultat från 10 land då LindeNytt tar kontakt med kräftambassadören Johansson, men ändå är siffran bara 700 färre.
–Det kommer nog slå på ca 100 kräftor i slutänden. Hur som helst är det ett mycket bättre resultat än föregående år. De båda dagarna sammanräknade visar på det bästa fisket någonsin, så vi kan bara vara glada och hoppas på fortsatt god tillväxt i våra vattendrag.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.