Augusti har gått in i september och det allmänna kräftfisket i Lindesjön och dess biflöden är slut för denna gång. Nya tag väntar i framtiden, en framtid som spår gyllene kräfttider. Efter att årets skörd sammanställts och antecknats i protokollet, så konstateras att vi aldrig har upplevt ett liknande fiske. Kräftbeståndet har visat en explosionsartad tillväxt de senaste åren. I år fiskades drygt 20 000 kräftor upp under de två fiskedagarna. 20 000 med god marginal bör tilläggas. Roland Johansson, ordförande i Lindesjöns Fiskevårdsområdesförening, spår goda fisketider även i fortsättningen. –Ja, det ser som sagt väldigt bra ut. Tillväxten är god, dock är storleken något för liten på kräftorna. Detta har många fiskare påtalat för oss och vi kommer rådslå med expertis på området för att om möjligt påverka, säger Roland.
En orsak till de små ”guldklimparna” kan vara att väderförhållandena varit relativt kalla ur kräftans synpunkt. De frodas i varmt vatten och på grund av tidigare års kalla somrar och inslag av högt vattenstånd, så kan det ha påverkat beståndet negativt vad gäller storlekarna på dem. –Jag tror det kan vara så. Nu har vi ju haft en mycket varm sommar och det kan nog hjälpa oss lite på traven. Men trots allt måste vi se vad vi kan göra för att hjälpa till. En idé kan vara att fiska hårdare, det mår beståndet bra av, konstaterar Roland Johansson.
Fisket i fredags, andra fiskeomgången, gav ungefär samma resultat som den första fiskekvällen. Då fiskades sammanlagt 13 590 stycken upp, varav drygt 10 000 behölls. Det saknas ännu resultat från 10 land då LindeNytt tar kontakt med kräftambassadören Johansson, men ändå är siffran bara 700 färre.
–Det kommer nog slå på ca 100 kräftor i slutänden. Hur som helst är det ett mycket bättre resultat än föregående år. De båda dagarna sammanräknade visar på det bästa fisket någonsin, så vi kan bara vara glada och hoppas på fortsatt god tillväxt i våra vattendrag.
En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.