LIF Lindesberg Handboll har slutit ett ettårsavtal med mittsexan Erik Axelsson, meddelar klubben idag i ett pressmeddelande. Denna positiva nyhet är naturligtvis extra välkommen nu sedan det tidigare i veckan meddelades att Tobias Warnve lämnat klubben för spel i Skövde.-Erik är en av våra mest erfarna och rutinerade spelare, dessutom med internationell erfarenhet så det känns väldigt positivt, säger Uffe Nyström, Sportsmanager i LIF.
31-årige Erik Axelsson återvände förra säsongen till klubben efter en proffssejour i Tyskland med Post Schwerin. Innan dess spelade Erik tre säsonger i IFK Skövde.
-Jag är naturligtvis grymt revanschsugen efter den gångna säsongen och det skall bli spännande att försöka hjälpa klubben tillbaka till elitserien, säger Erik Axelsson
-Det känns bra att vi har gjort klart med ytterligare en pusselbit inför nästa säsong, kommenterar Herman Arenvang, tränare i LIF Lindesberg.
Sedan tidigare är det klart att Dener Jaanimaa lämnar klubben för tyska Aue, Robert Jangmo flyttar till Hallby i Jönköping samt att målvakten Sebastíen Ehnevid drar flyttlasset till norska toppklubben HK Drammen och här om dagen blev det klart att Tobias Warvne lämnar för Skövde.
I förra veckan gjorde klubben klart med hemvändande Ola Anto från H43, meddelar LIF Lindesberg Handboll.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades att en politisk överenskommelse är klar mellan fyra partier.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.