Känner du någon som arbetar ideellt i ur och skur och är värd mer än en klapp på axeln för sitt engagemang? Då har du chansen att nominera honom eller henne till det av Erikshjälpens nyinrättade Eriksstipendiet.
Totalt 240 000 kronor har avsatts till Eriksstipendiet som delas ut för första gången i år. Pengarna har fördelats över landets alla kommuner där Erikshjälpen har en second hand-butik etablerad. Lindesberg är en av dessa och i kronor räknat handlar det om 5000 kronor som skall delas ut till någon i Lindesbergs kommun som arbetar ideellt i en verksamhet eller organisation som riktar sig till barn och ungdomar.
-Det kan exempelvis vara någon duktig människa i en förening eller rent av en så kallad ”extrafarfar” som ställer upp i kvarteret. Huvudkriteriet är att han eller hon arbetar ideellt med barn och ungdomar, säger Gun Andersson på Erikshjälpen i Lindesberg.
Gun ser det nyinrättade stipendiet som särskilt viktigt då många duktiga människor sällan får den uppskattning och det erkännandet man är värd.
-Det finns naturligtvis många eldsjälar där ute och vissa kanske verkar i det dolda många gånger. Genom Eriksstipendiet får dessa inte bara ett ekonomiskt stöd utan får också ett officiellt erkännande för det han eller hon gör, berättar Gun Andersson på Erikshjälpen i Lindesberg.
Vem som helst kan nominera kandidater och det görs antingen via nätet (se länk nedan) eller via en blankett som finns att hämta i second hand-butiken i Lindesberg.
-Vi kommer att bilda en jury på mellan 3-5 personer som skall utse årets stipendiat på Eriksdagen den 30:e april. Vår förhoppning är att juryn inte bara skall bestå av personer verksamma hos oss utan ha med någon helt oberoende också, säger Gun.
Sista datum för att nominera en kandidat är 11 april. ”Vinnaren” kontaktas den 25:e april och vem han/hon är offentliggörs alltså den 30:e april.
Klicka här för att nominera en eldsjäl i Lindesberg
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.