Julkonsert med medley, tvärflöjt, dans och solosång; ja, Lindeskolans estetprogram hade det allra mesta till publikens förfogande. För de många gästerna var det bara att luta sig tillbaka, spänna fast säkerhetsbältet och njuta av den spektakulära åktur som de unga, talangfulla eleverna hade att leverera. – Det är vi som sprider julstämningen, säger Ingeborg.
Det är torsdagskväll och nästan all den vita, och för många efterlängtade, snön har tinat bort. Decembermörkret hägrar och ute är det återigen dystert och grått. Men i Lindesberg Arena håller Lindeskolans estetprogram på att förbereda kvällens konsert, en julkonsert för att kicka igång stämningen ordentligt. Och när dessa musikaliska elever drar igång för fulla muggar med välkända jullåtar, vem behöver då någon snö? Ingeborg, lärare och programsamordnare vid estetiska programmet, har den lilla julhatten på och hon bir ständigt bombarderad med frågor om hur och när, av förväntansfulla ungdomar.
– Det är esteternas julkonsert, vi kommer ha det imorgon också för skolan. Men det är kul att göra det offentligt och det kommer familj, släkt, vänner och många andra. Det är vi som sprider julstämningen!, konstaterar Ingeborg glatt.
Emilia Holm går sista året på gymnasiet och tar studenten till sommaren. Efter närmare tre år på estet börjar hon bli van vid framträdanden av alla dess slag, men lite nervositet finns det än dock plats för.
– Det brukar knäppa till i magen precis innan man går upp, men det är jättekul. Alla på estet är med och det blir blandat lugna och svängiga låtar, och så blir det en medley; ja, allt är blandat, berättar Emilia.
Jesper och Ingeborg hälsar publiken varmt välkomna och Jesper meddelar att det är tredje gången som en sådan här konsert hålls, och att det är så mycket folk gör det ännu roligare. Ingeborg passar på att tacka alla möjliga, däribland ungdomarna själva.
– Vi vill tacka våra kära estetelever som förgyller, inte bara skolan, utan hela vårat liv. De spelar på väldigt många ställen och de marknadsför programmet på ett väldigt bra sätt. Vi vill också tacka de före detta esteteleverna som är här, det brukar alltid komma några till den här julkonserten, men i år är det extra många, så tack för att ni är här.
Och efter att applåderna lagt sig, kickar eleverna igång en hejdundrans konsert. Det syns, och framförallt hörs, att de brinner för det här. Ljuset på scenen skimrar i olika färger och förutom att alla är tjusigt uppklädda, bär flertalet tomteluva. Låtarna rullar på, vissa tillhör den klassiska kategorin lite mer väl än en del andra. Men det är välövat och man överraskar även med att ha koreograferat en av låtarna med flera dansare i röda klänningar. Men kan man våga påstå att konserten hade någon särskild höjdpunkt? Ja! När Albin Fagrell klev upp och gjorde sin version av ”Shake up christmas” kunde ingen i publiken låta bli att klappa takten, och sakta men säkert spred sig gåshuden över armarna. Han gjorde scenen till sin och levererade med besked!
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.