Julkonsert med medley, tvärflöjt, dans och solosång; ja, Lindeskolans estetprogram hade det allra mesta till publikens förfogande. För de många gästerna var det bara att luta sig tillbaka, spänna fast säkerhetsbältet och njuta av den spektakulära åktur som de unga, talangfulla eleverna hade att leverera. – Det är vi som sprider julstämningen, säger Ingeborg.
Det är torsdagskväll och nästan all den vita, och för många efterlängtade, snön har tinat bort. Decembermörkret hägrar och ute är det återigen dystert och grått. Men i Lindesberg Arena håller Lindeskolans estetprogram på att förbereda kvällens konsert, en julkonsert för att kicka igång stämningen ordentligt. Och när dessa musikaliska elever drar igång för fulla muggar med välkända jullåtar, vem behöver då någon snö? Ingeborg, lärare och programsamordnare vid estetiska programmet, har den lilla julhatten på och hon bir ständigt bombarderad med frågor om hur och när, av förväntansfulla ungdomar.
– Det är esteternas julkonsert, vi kommer ha det imorgon också för skolan. Men det är kul att göra det offentligt och det kommer familj, släkt, vänner och många andra. Det är vi som sprider julstämningen!, konstaterar Ingeborg glatt.
Emilia Holm går sista året på gymnasiet och tar studenten till sommaren. Efter närmare tre år på estet börjar hon bli van vid framträdanden av alla dess slag, men lite nervositet finns det än dock plats för.
– Det brukar knäppa till i magen precis innan man går upp, men det är jättekul. Alla på estet är med och det blir blandat lugna och svängiga låtar, och så blir det en medley; ja, allt är blandat, berättar Emilia.
Jesper och Ingeborg hälsar publiken varmt välkomna och Jesper meddelar att det är tredje gången som en sådan här konsert hålls, och att det är så mycket folk gör det ännu roligare. Ingeborg passar på att tacka alla möjliga, däribland ungdomarna själva.
– Vi vill tacka våra kära estetelever som förgyller, inte bara skolan, utan hela vårat liv. De spelar på väldigt många ställen och de marknadsför programmet på ett väldigt bra sätt. Vi vill också tacka de före detta esteteleverna som är här, det brukar alltid komma några till den här julkonserten, men i år är det extra många, så tack för att ni är här.
Och efter att applåderna lagt sig, kickar eleverna igång en hejdundrans konsert. Det syns, och framförallt hörs, att de brinner för det här. Ljuset på scenen skimrar i olika färger och förutom att alla är tjusigt uppklädda, bär flertalet tomteluva. Låtarna rullar på, vissa tillhör den klassiska kategorin lite mer väl än en del andra. Men det är välövat och man överraskar även med att ha koreograferat en av låtarna med flera dansare i röda klänningar. Men kan man våga påstå att konserten hade någon särskild höjdpunkt? Ja! När Albin Fagrell klev upp och gjorde sin version av ”Shake up christmas” kunde ingen i publiken låta bli att klappa takten, och sakta men säkert spred sig gåshuden över armarna. Han gjorde scenen till sin och levererade med besked!
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.