Julkonsert med medley, tvärflöjt, dans och solosång; ja, Lindeskolans estetprogram hade det allra mesta till publikens förfogande. För de många gästerna var det bara att luta sig tillbaka, spänna fast säkerhetsbältet och njuta av den spektakulära åktur som de unga, talangfulla eleverna hade att leverera. – Det är vi som sprider julstämningen, säger Ingeborg.
Det är torsdagskväll och nästan all den vita, och för många efterlängtade, snön har tinat bort. Decembermörkret hägrar och ute är det återigen dystert och grått. Men i Lindesberg Arena håller Lindeskolans estetprogram på att förbereda kvällens konsert, en julkonsert för att kicka igång stämningen ordentligt. Och när dessa musikaliska elever drar igång för fulla muggar med välkända jullåtar, vem behöver då någon snö? Ingeborg, lärare och programsamordnare vid estetiska programmet, har den lilla julhatten på och hon bir ständigt bombarderad med frågor om hur och när, av förväntansfulla ungdomar.
– Det är esteternas julkonsert, vi kommer ha det imorgon också för skolan. Men det är kul att göra det offentligt och det kommer familj, släkt, vänner och många andra. Det är vi som sprider julstämningen!, konstaterar Ingeborg glatt.
Emilia Holm går sista året på gymnasiet och tar studenten till sommaren. Efter närmare tre år på estet börjar hon bli van vid framträdanden av alla dess slag, men lite nervositet finns det än dock plats för.
– Det brukar knäppa till i magen precis innan man går upp, men det är jättekul. Alla på estet är med och det blir blandat lugna och svängiga låtar, och så blir det en medley; ja, allt är blandat, berättar Emilia.
Jesper och Ingeborg hälsar publiken varmt välkomna och Jesper meddelar att det är tredje gången som en sådan här konsert hålls, och att det är så mycket folk gör det ännu roligare. Ingeborg passar på att tacka alla möjliga, däribland ungdomarna själva.
– Vi vill tacka våra kära estetelever som förgyller, inte bara skolan, utan hela vårat liv. De spelar på väldigt många ställen och de marknadsför programmet på ett väldigt bra sätt. Vi vill också tacka de före detta esteteleverna som är här, det brukar alltid komma några till den här julkonserten, men i år är det extra många, så tack för att ni är här.
Och efter att applåderna lagt sig, kickar eleverna igång en hejdundrans konsert. Det syns, och framförallt hörs, att de brinner för det här. Ljuset på scenen skimrar i olika färger och förutom att alla är tjusigt uppklädda, bär flertalet tomteluva. Låtarna rullar på, vissa tillhör den klassiska kategorin lite mer väl än en del andra. Men det är välövat och man överraskar även med att ha koreograferat en av låtarna med flera dansare i röda klänningar. Men kan man våga påstå att konserten hade någon särskild höjdpunkt? Ja! När Albin Fagrell klev upp och gjorde sin version av ”Shake up christmas” kunde ingen i publiken låta bli att klappa takten, och sakta men säkert spred sig gåshuden över armarna. Han gjorde scenen till sin och levererade med besked!
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.