Esteterna shakade årets julkonsert

Julkonsert med medley, tvärflöjt, dans och solosång; ja, Lindeskolans estetprogram hade det allra mesta till publikens förfogande. För de många gästerna var det bara att luta sig tillbaka, spänna fast säkerhetsbältet och njuta av den spektakulära åktur som de unga, talangfulla eleverna hade att leverera. – Det är vi som sprider julstämningen, säger Ingeborg. 

Det är torsdagskväll och nästan all den vita, och för många efterlängtade, snön har tinat bort. Decembermörkret hägrar och ute är det återigen dystert och grått. Men i Lindesberg Arena håller Lindeskolans estetprogram på att förbereda kvällens konsert, en julkonsert för att kicka igång stämningen ordentligt. Och när dessa musikaliska elever drar igång för fulla muggar med välkända jullåtar, vem behöver då någon snö? Ingeborg, lärare och programsamordnare vid estetiska programmet, har den lilla julhatten på och hon bir ständigt bombarderad med frågor om hur och när, av förväntansfulla ungdomar. 

– Det är esteternas julkonsert, vi kommer ha det imorgon också för skolan. Men det är kul att göra det offentligt och det kommer familj, släkt, vänner och många andra. Det är vi som sprider julstämningen!, konstaterar Ingeborg glatt. 

Emilia Holm går sista året på gymnasiet och tar studenten till sommaren. Efter närmare tre år på estet börjar hon bli van vid framträdanden av alla dess slag, men lite nervositet finns det än dock plats för. 
– Det brukar knäppa till i magen precis innan man går upp, men det är jättekul. Alla på estet är med och det blir blandat lugna och svängiga låtar, och så blir det en medley; ja, allt är blandat, berättar Emilia. 

Jesper och Ingeborg hälsar publiken varmt välkomna och Jesper meddelar att det är tredje gången som en sådan här konsert hålls, och att det är så mycket folk gör det ännu roligare. Ingeborg passar på att tacka alla möjliga, däribland ungdomarna själva. 
– Vi vill tacka våra kära estetelever som förgyller, inte bara skolan, utan hela vårat liv. De spelar på väldigt många ställen och de marknadsför programmet på ett väldigt bra sätt. Vi vill också tacka de före detta esteteleverna som är här, det brukar alltid komma några till den här julkonserten, men i år är det extra många, så tack för att ni är här. 

Och efter att applåderna lagt sig, kickar eleverna igång en hejdundrans konsert. Det syns, och framförallt hörs, att de brinner för det här. Ljuset på scenen skimrar i olika färger och förutom att alla är tjusigt uppklädda, bär flertalet tomteluva. Låtarna rullar på, vissa tillhör den klassiska kategorin lite mer väl än en del andra. Men det är välövat och man överraskar även med att ha koreograferat en av låtarna med flera dansare i röda klänningar. Men kan man våga påstå att konserten hade någon särskild höjdpunkt? Ja! När Albin Fagrell klev upp och gjorde sin version av ”Shake up christmas” kunde ingen i publiken låta bli att klappa takten, och sakta men säkert spred sig gåshuden över armarna. Han gjorde scenen till sin och levererade med besked!  
Publicerad 18 december 2014 klockan 22:40

Ida Lindkvist

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Paul Quinn och Lara Herren välkomnar till Bergsgårdens bar. Foto: Jennie Einarsson

Paul och Lara ger publiv till ”Hytta” igen

Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn

23 juli 2026 klockan 13:21 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Cyklist i 70-årsåldern påkörd i centrala Lindesberg

UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras

23 juli 2026 klockan 11:33 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

”Vilka är det som varit oärliga Sundman och Andersson?”

SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den ...

Fullspäckad Pridevecka väntar i Lindesberg

Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 - fylld med aktiviteter för alla...

Vänsterpartiets löften är inte vatten värt

REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet ...

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Vänsterpartiet Lindesberg fortsätter verka för att akutkirurgi natt skall vara kvar

REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!

21 juli 2026 klockan 11:50 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg i augusti. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg

Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.

20 juli 2026 klockan 14:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Sundman och Andersson: ”Nu räddar vi lasarettet”
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid ...
20 juli 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Far och son fixar truckerfest
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett ...
17 juli 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

FotoFredag: Surt sa räven…
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av...
17 juli 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Martin skapade magi under årets varmaste kväll

Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.

16 juli 2026 klockan 00:23 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Jennie Einarsson

Lista: Se vilka som har lottats ett kräftfiskeland

Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.

14 juli 2026 klockan 12:18 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Arrangören: ”Man vill inte missa det här”

Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg - Solsting. Den 25 juli fylls innergå...

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg

Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare ...

FotoFredag: Rik flora och världens snabbaste djur

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland ...

Foto: Fredrik Norman

Nu öppnar man för att sälja Gamla kirurgen

Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen. 
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.

10 juli 2026 klockan 09:37 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Jonas från Guldsmedshyttan klar för final i Bussförar-SM

Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra ...

Martin Almgren blir programledare – i radio

Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där ...

Möt årets drivna drömjobbare: ”Drömmen är att kunna leva på det här”

För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Dr...

FotoFredag Special: ”Det sade bara klick”

FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.

Polisen utreder misstänkt mordbrand i Fanthyttan

Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax ...

Bakker vinner Bergslagsloppet igen: ”Trevligt”

Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturn...

Mikael "Blomman" Blomberg, Jens Ekmark och Peter Hayden. Foto: Camilla Lagerman

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.

1 juli 2026 klockan 15:50 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Mitt löfte till dig – vårdcentralerna och akuten
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. ...
1 juli 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Lokal aktör tar över bruket i Guldsmedshyttan: ”Ge liv till området”
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter "betydande kostnadsutmaningar” för ...
30 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Willys etablerar ny butik i Lindesberg: ”Mycket glädjande”
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027. – Det är mycket glädjande...
30 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-06-29

2026-06-29

2026-06-29

2026-06-26

2026-06-26

2026-06-25

2026-06-25

2026-06-24

2026-06-24

2026-06-23

2026-06-23

2026-06-23

2026-06-22

2026-06-22

2026-07-23 17:57