Entré Smedjegatan från Kristinavägen

Ett framtida centrum

Med visionen Bergis! Lindesberg – en ny shoppingdestination i och för Bergslagen togs det under hösten 2012 flera initiativ till att se över hur stadskärnan i Lindesberg skulle kunna gestalta sig i en framtid. Centrumutveckling i Stockholm fick i uppdrag att utreda hur realiserbart projektet är. – Utifrån min samlade erfarenhet bedömer jag idag att projektet är möjligt att få till stånd, säger Håkan Karlsson, projektledare hos Centrumutveckling.

Projektet fick arbetsnamnet Bergis! och en idéskiss togs fram som sedan presenterades för första gången i början av sommaren. Kommunen gjorde tummen upp och anslog pengar för en djupare analys och utredning om realiserbarheten i projektet. Uppdraget gick till Centrumutveckling, ett företag med mångårig erfarenhet av liknande arbeten. Uppdraget man fick var att utreda och undersöka möjligheterna att hitta externa finansiärer till projektet och samtidigt påbörja en dialog med större kedjeföretag om en eventuell etablering i Lindesberg.

Projektet är beräknat till drygt 700 miljoner kronor och innebär att kvarteren Ängen, Bromsen och Hatten byggs om och förses med glastak över Smedjegatan och Koppgatan. De flesta byggnaderna rivs för att ge plats åt nya fastigheter som ska inrymma butiker, vårdcentral, restauranger, hotell och bostäder. Husfasader och ytor mellan byggnaderna ska fortfarande ge en känsla av att man befinner sig utomhus. I planerna ingår det också att bygga ett parkeringsgarage under jord för 550 bilar.

Knäckfrågan i sammanhanget är givetvis finansieringen och utan att den löses på ett långsiktigt sätt är projektet givetvis inte genomförbart. Kommunen är i det här sammanhanget heller ingen tänkt finansiär, utan insatsen blir istället att bedöma om projektet gynnar Lindesberg på sikt. Arbetet med att hitta finansiärer är ändå i full gång, och det arbetet leds av Centrumutveckling med ägaren och projektledaren Håkan Karlsson i spetsen.

LindeNytt ringde upp Håkan Karlsson och ber honom kort beskriva hur arbetet med att lösa finansieringen har gått hittills.
– Det är alltid känsligt att i det skede vi befinner oss nu att namnge några tänkbara investerare, men jag kan säga så mycket att vi har haft kontakt med flera av de största svenska institutionella investerarna och ingen har backat ur ännu.

Håkan Karlsson fortsätter med att förklara att det finansiella upplägget är att paketera in Bergis! med liknande projekt i mindre och mellanstora städer. Genom en större helhet blir det mer intressant för de institutioner som normalt går in och finansierar den här typen av projekt.
– Lindesberg som ett eget enskilt projekt är sannolikt inte intressant för de externa investerare som finns, men om Lindesbergs läggs tillsammans med andra intressanta projekt så kan helheten bli tillräckligt stor för att börsnoteras varigenom ägandet blir likvitt, säger han.

Han berättar vidare att de kontakter som tagits med några av de mesta etablerade kedjeföretagen i Sverige har också varit positiva. Ännu har ingen kedja sagt blankt nej, några har varit lite svävande men flera har visat ett intresse. Förutsättningen är givetvis att Bergis blir av, det är inte Lindesberg som ort som är intressant utan mer det utvidgade marknadsområde som kan komma ifråga om en ny stadskärna skapas i Lindesberg. En stadskärna som med sin utformning och attraktionskraft ska få även människor inom sex mil att ta sig till Lindesberg för att besöka och handla. Här har man gjort beräkningar att marknadspotentialen ökar från ca 25 000 människor till ca 54 000

Håkan Karlsson är försiktigt optimistisk inför möjligheterna att hitta finansiärer och hållfasta löften från ett eller flera av Sverige välkända kedjeföretag.
– Jag kan tyvärr inte lova något men utifrån min samlade erfarenhet från tidigare projekt bedömer jag idag att projektet är möjligt att få till stånd, säger han.

Någon gång i vår vet vi mer om hur Centrumutveckling har lyckats med att hitta intresserade finansiärer och kedjeföretag. Då kommer man överlämna sin slutredovisning till kommunen och samtidigt komma med en professionell bedömning om realiserbarheten och överlevnadsförmågan för Bergis!

Publicerad 13 december 2013 klockan 08:26

Christer Karlsson , 070-598 80 08

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg i augusti. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg

Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.

20 juli 2026 klockan 14:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Willhelm Sundman, oppositionsråd Liberalerna Örebro län. Daniel Andersson, kandidat till kommunfullmäktige i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman. / Privat

Sundman och Andersson: ”Nu räddar vi lasarettet”

INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.

20 juli 2026 klockan 09:30 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Far och son fixar truckerfest

Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att ...

FotoFredag: Surt sa räven…

FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott ...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Martin skapade magi under årets varmaste kväll

Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten...

Foto: Jennie Einarsson

Lista: Se vilka som har lottats ett kräftfiskeland

Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.

14 juli 2026 klockan 12:18 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Premiärfestivalen 2025 lockade 300 besökare till Solsting. Foto: Solsting

Arrangören: ”Man vill inte missa det här”

Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.

13 juli 2026 klockan 09:36 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, ...
11 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Rik flora och världens snabbaste djur
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
10 juli 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Nu öppnar man för att sälja Gamla kirurgen
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda...
10 juli 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan är en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. Foto: Privat

Jonas från Guldsmedshyttan klar för final i Bussförar-SM

Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.

8 juli 2026 klockan 12:51 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Pressbild

Martin Almgren blir programledare – i radio

Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.

6 juli 2026 klockan 15:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Möt årets drivna drömjobbare: ”Drömmen är att kunna leva på det här”

För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Dr...

FotoFredag Special: ”Det sade bara klick”

FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.

Polisen utreder misstänkt mordbrand i Fanthyttan

Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax ...

Robin Bakker gjorde en långsam segerdefilering för att kunna vinka till Fornabodapubliken efter sin andra raka seger inom Bergslagsloppet. Denna gång med Y.Not Diamant. Foto: Anneli Lundegård

Bakker vinner Bergslagsloppet igen: ”Trevligt”

Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.

2 juli 2026 klockan 09:15 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och...

Mitt löfte till dig – vårdcentralerna och akuten

INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via ...

Lokal aktör tar över bruket i Guldsmedshyttan: ”Ge liv till området”

I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten ...

Willys etablerar ny butik i Lindesberg: ”Mycket glädjande”

Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg...

Efter konkursen – nu vill ”ICA-Per” sälja Göransonska Gården

Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala ...

Det blir en sommar med Martin på sjön igen

Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till ...

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Regionstyret sviker landsbygden

INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.

29 juni 2026 klockan 14:49 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Förlorade serveringstillståndet – nu försatt i konkurs
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. ...
26 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Solig premiär för Sommarsaga på torget: ”Jättehärligt”
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget...
26 juni 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Gun-Britt visar en av landets Tusen Trädgårdar: ”Positivt”
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning...
25 juni 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-06-25

2026-06-24

2026-06-24

2026-06-23

2026-06-23

2026-06-23

2026-06-22

2026-06-22

2026-06-19

2026-06-18

2026-06-17

2026-06-17

2026-06-16

2026-06-16

2026-07-20 15:04