Entré Smedjegatan från Kristinavägen

Ett framtida centrum

Med visionen Bergis! Lindesberg – en ny shoppingdestination i och för Bergslagen togs det under hösten 2012 flera initiativ till att se över hur stadskärnan i Lindesberg skulle kunna gestalta sig i en framtid. Centrumutveckling i Stockholm fick i uppdrag att utreda hur realiserbart projektet är. – Utifrån min samlade erfarenhet bedömer jag idag att projektet är möjligt att få till stånd, säger Håkan Karlsson, projektledare hos Centrumutveckling.

Projektet fick arbetsnamnet Bergis! och en idéskiss togs fram som sedan presenterades för första gången i början av sommaren. Kommunen gjorde tummen upp och anslog pengar för en djupare analys och utredning om realiserbarheten i projektet. Uppdraget gick till Centrumutveckling, ett företag med mångårig erfarenhet av liknande arbeten. Uppdraget man fick var att utreda och undersöka möjligheterna att hitta externa finansiärer till projektet och samtidigt påbörja en dialog med större kedjeföretag om en eventuell etablering i Lindesberg.

Projektet är beräknat till drygt 700 miljoner kronor och innebär att kvarteren Ängen, Bromsen och Hatten byggs om och förses med glastak över Smedjegatan och Koppgatan. De flesta byggnaderna rivs för att ge plats åt nya fastigheter som ska inrymma butiker, vårdcentral, restauranger, hotell och bostäder. Husfasader och ytor mellan byggnaderna ska fortfarande ge en känsla av att man befinner sig utomhus. I planerna ingår det också att bygga ett parkeringsgarage under jord för 550 bilar.

Knäckfrågan i sammanhanget är givetvis finansieringen och utan att den löses på ett långsiktigt sätt är projektet givetvis inte genomförbart. Kommunen är i det här sammanhanget heller ingen tänkt finansiär, utan insatsen blir istället att bedöma om projektet gynnar Lindesberg på sikt. Arbetet med att hitta finansiärer är ändå i full gång, och det arbetet leds av Centrumutveckling med ägaren och projektledaren Håkan Karlsson i spetsen.

LindeNytt ringde upp Håkan Karlsson och ber honom kort beskriva hur arbetet med att lösa finansieringen har gått hittills.
– Det är alltid känsligt att i det skede vi befinner oss nu att namnge några tänkbara investerare, men jag kan säga så mycket att vi har haft kontakt med flera av de största svenska institutionella investerarna och ingen har backat ur ännu.

Håkan Karlsson fortsätter med att förklara att det finansiella upplägget är att paketera in Bergis! med liknande projekt i mindre och mellanstora städer. Genom en större helhet blir det mer intressant för de institutioner som normalt går in och finansierar den här typen av projekt.
– Lindesberg som ett eget enskilt projekt är sannolikt inte intressant för de externa investerare som finns, men om Lindesbergs läggs tillsammans med andra intressanta projekt så kan helheten bli tillräckligt stor för att börsnoteras varigenom ägandet blir likvitt, säger han.

Han berättar vidare att de kontakter som tagits med några av de mesta etablerade kedjeföretagen i Sverige har också varit positiva. Ännu har ingen kedja sagt blankt nej, några har varit lite svävande men flera har visat ett intresse. Förutsättningen är givetvis att Bergis blir av, det är inte Lindesberg som ort som är intressant utan mer det utvidgade marknadsområde som kan komma ifråga om en ny stadskärna skapas i Lindesberg. En stadskärna som med sin utformning och attraktionskraft ska få även människor inom sex mil att ta sig till Lindesberg för att besöka och handla. Här har man gjort beräkningar att marknadspotentialen ökar från ca 25 000 människor till ca 54 000

Håkan Karlsson är försiktigt optimistisk inför möjligheterna att hitta finansiärer och hållfasta löften från ett eller flera av Sverige välkända kedjeföretag.
– Jag kan tyvärr inte lova något men utifrån min samlade erfarenhet från tidigare projekt bedömer jag idag att projektet är möjligt att få till stånd, säger han.

Någon gång i vår vet vi mer om hur Centrumutveckling har lyckats med att hitta intresserade finansiärer och kedjeföretag. Då kommer man överlämna sin slutredovisning till kommunen och samtidigt komma med en professionell bedömning om realiserbarheten och överlevnadsförmågan för Bergis!

Publicerad 13 december 2013 klockan 08:26

Christer Karlsson , 070-598 80 08

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

20-årige Artin Ahmeti satsar på fastighetsskötsel. Foto: Jennie Einarsson

Från UF-företag till eget fastighetsserviceföretag

Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.

2 december 2025 klockan 11:30 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons

Amanda Orrbo och Elin Kämpe blev svenska mästare. Foto: Privat

Guld och brons till Frövi judo – i olika delar av världen

Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.

1 december 2025 klockan 16:52 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Vaperökande elever utlöste brandlarm på Lindbackaskolan

Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att ...

Klart: Så blir nästa års hyra för LIBO:s hyresgäster

Hyrorna för LIBO:s hyresgäster höjs med 3,37 procent från och med den 1 januari 2026. Detta står ...

Lindesberg – kommunen där medborgarkontakt verkar vara en extremsport

INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, ...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Ny bilbrand på samma plats – polisen tittar på samband

Natten till lördag larmades räddningstjänsten till en adress i Gusselby där boende hade upptäckt en bil som brann på en parkering. Branden skall även ha orsakat skador på andra bilar som stod i närheten. Detta var den andra bilbranden i samma område på kort tid. Polisen tittar nu på ett eventuellt samband mellan de två händelserna.
– Det är självklart något vi tittar på, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

29 november 2025 klockan 11:02 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

extra

Denna artikel innehåller annonslänkar
Bilden är ett montage. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Första snön och mina första snösparvar

I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var jag ute med kameran. Ett vackert vinterlandskap i all ära, men jag hade redan haft fokus på en fågelart två veckor innan den första snön föll.

28 november 2025 klockan 18:10 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Peter tilldelades ”Den gyllene pistolen”: ”Suktat länge”
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det ...
28 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Föräldrar efter ännu ett inrymningslarm: ”Måste finnas en lösning på det här”
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad ...
27 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Larmet på Lindbacka: ”Fipplat med kortläsaren”
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock ...
27 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Foto: Fredrik Norman

Inrymningslarm på skola – polisen: ”Slarv eller felhantering”

Elever och personal på Lindbackaskolan blev på torsdagen inrymda i skolans lokaler.
– Vi vet ännu inte vad det gäller, men det stämmer att inrymningslarmet har utlösts, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

27 november 2025 klockan 10:42 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Linda Sköldenström. Foto: Anna Fryxell

Linda öppnade butik där allt kostar 10 eller 20 kronor

Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.

26 november 2025 klockan 15:13 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

bildspel Martin Stenmarck: ”Lindesberg är vackert”

Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta ...

bildspel Det blir en Strålande Jul – med en touch av Ernst

Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade...

Flickidolerna Marcus och Martinus har anlänt till Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Marcus och Martinus: ”Vi känner oss som hemma”

På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande Jul repeterade sina låtar inför eftermiddagens inspelningar. Strax innan klockan 10 klev megastjärnorna och flickfavoriterna Marcus och Martinus in på scenen, och gav prov på deras otroliga röstresurser. Efter 45 minuters repetition fick LindeNytt en pratstund med killarna.

25 november 2025 klockan 13:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Dubbla silver och ett brons för hemmalaget i helgens judo-RM

Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksm...

bildspel Inspelningen igång – första bilderna från Strålande Jul

Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade ...

Björn Persson blir hedersgäst under Strålande Jul

Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Bj...

bildspel Bra snurr på julmarknaden i Frövi – trots ruggväder

Tomtar, kälkar, brända mandlar, fina hantverk och mycket mer fanns att hitta på Frövifors ...

Lindlöven håller sin femte nolla för säsongen: ”På rätt väg”

Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom ...

Tränarens tankar inför matchen Arlanda Wings: ”Känns bra”

På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat...

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Varnar för plötslig ishalka

SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.

22 november 2025 klockan 11:27 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Här demonstrerar anhöriga och personal för äldreomsorgen
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen...
21 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Att jobba med naturligt ljus i skogen
Då har vintern anlänt och direkt när den första snön hade landat så började jag planera för fotografering ute i skogen.
21 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Rekordmånga utställare på årets julmarknad i Frövi
Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida julstämning i bygden. Hos Frövifors ...
21 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-20

2025-11-20

2025-11-20

2025-11-20

2025-11-19

2025-11-18

2025-11-18

2025-11-18

2025-11-18

2025-11-17

2025-11-17

2025-11-17

2025-11-15

2025-11-15

2025-12-02 11:34