I sommar blir det full fart för de barn och ungdomar som vill hitta på roliga saker att göra. Ett fullspäckat program har gått ut i kommunen, och där finns alltifrån sportvecka och kollo till kulturläger och aktiviteter med djur.
För tjejer och killar födda 2001-2009 kommer det under sommarlovet att finnas en uppsjö av gratisaktiviteter i kommunen. Till många ställen har det ordnats skjuts så alla kan ta sig, och man har varit måna om att ha ett varierat utbud som passar olika åldrar och intressen. Det är både dag- och övernattningsläger, och sammanlagt finns det 450 platser fördelat på 20 olika läger. Varje barn eller ungdom kan anmäla sig till två aktiviteter.
Sommarlovsroligheterna börjar redan i juni med ”Kollo i Kloten”, tre olika läger för tre olika åldersgrupper. Fortsätter sedan med Cirkusskola i Frövi, aktiviteter på golfbanan i Lindesberg, och ”lite tuffare och roligare aktiviteter för de äldre” kvällstid.
För de som har planer på att bli regissör anordnas en ”Filmverkstad”, tennisskola för de som vill lära sig att hantera racket och tennisboll. Kulturläger finns också med på listan och kommer att innehålla sporten jugger, dans, spel och musik. Vill man lära sig simma kommer simskola i Frövi att hållas. Och i slutet av juli planerar man för aktivitetsdagar i Fellingsbro.
För de djurintresserade kommer man att kunna delta i travskola ute på Fornaboda, åka till Klockarsgården och umgås med djur under ”Kul med djur”. Linde Ridskola kommer att arrangera ridläger för nybörjare.
HÄR! hittar du hela listan.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.