I sommar blir det full fart för de barn och ungdomar som vill hitta på roliga saker att göra. Ett fullspäckat program har gått ut i kommunen, och där finns alltifrån sportvecka och kollo till kulturläger och aktiviteter med djur.
För tjejer och killar födda 2001-2009 kommer det under sommarlovet att finnas en uppsjö av gratisaktiviteter i kommunen. Till många ställen har det ordnats skjuts så alla kan ta sig, och man har varit måna om att ha ett varierat utbud som passar olika åldrar och intressen. Det är både dag- och övernattningsläger, och sammanlagt finns det 450 platser fördelat på 20 olika läger. Varje barn eller ungdom kan anmäla sig till två aktiviteter.
Sommarlovsroligheterna börjar redan i juni med ”Kollo i Kloten”, tre olika läger för tre olika åldersgrupper. Fortsätter sedan med Cirkusskola i Frövi, aktiviteter på golfbanan i Lindesberg, och ”lite tuffare och roligare aktiviteter för de äldre” kvällstid.
För de som har planer på att bli regissör anordnas en ”Filmverkstad”, tennisskola för de som vill lära sig att hantera racket och tennisboll. Kulturläger finns också med på listan och kommer att innehålla sporten jugger, dans, spel och musik. Vill man lära sig simma kommer simskola i Frövi att hållas. Och i slutet av juli planerar man för aktivitetsdagar i Fellingsbro.
För de djurintresserade kommer man att kunna delta i travskola ute på Fornaboda, åka till Klockarsgården och umgås med djur under ”Kul med djur”. Linde Ridskola kommer att arrangera ridläger för nybörjare.
HÄR! hittar du hela listan.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.