Ett händelserikt år

2012 lider mot sitt slut. Ett år som har inneburit både stora och små händelser i Lindesberg. Händelser som berört och engagerat människor. Stora beslut har också fattats i maktens korridorer, men inte helt utan kraftig turbulens. Här följer en tillbakablick på några rubriker som fick sina 15 minuter i rampljuset.

Januari: Vi avslöjar toppchefsbyte – Höggravid kvinna attackeras – Simtävling kommer tillbaka


Första veckan i januari. Lindesberg Arena får ny chef. Linda Andersson lämnar över ansvaret till Michael Blixt som såg uppdraget som en utmaning. Kanske en mycket större sådan än vad han hade räknat med.


LindeNytt avslöjar att Peter Bring slutar som kommunchef. När kommunledning och politiken konfronteras förnekar man att så är fallet. Efter några minuter ger man dock med sig och bekräftar att det stämmer. Anledningen sades vara att man ville sära på tjänsterna kommunchef och koncernchef. Christer Lenke meddelas tillsätta tjänsten efter Peter Bring som utses till ny näringslivschef.


Vargdebatten blossar upp. Jägare i hela landet protesterar genom bojkott av deras uppdrag att spåra skadat vilt. I Lindesbergs kommun är det en handfull jägare som hakar på bojkotten. Syftet var att påverka regeringen att fatta beslut om begränsad utbredning och antal vargar.


En höggravid kvinna attackeras av en rånare i Frövi. I attacken faller kvinnan illa på magen och man befarar det värsta. På sjukhuset får hon dock ett lugnande och glädjande besked att barnet inte kommit till skada. Rånet tas upp i TV3:s Efterlyst men spåret efter rånaren är iskallt.


Lindesbergs Simsällskap avslöjar att man väcker liv i den gamla klassikern Lindesimmet efter tretton års vila.


Februari: Försvunnen hund – Asylmottagande  – Varg hemma hos politiker


Lindesberg får en digital biograf. Den 6:e plockades den gamla filmprojektorn ut och gav plats för betydligt modernare teknik.


Centerpartiets Jonas Kleber får påhälsning av varg på gården. Detta slutar med att familjens hund, Molly, blir biten av vargen. Molly klarade sig förhållandevis bra men fick tillbringa ett par dagar på Strömsholms Djursjukhus där hon vårdades för bitskador på kroppen.


Lindesbergs kommun meddelar att en ny infart skall byggas vid mellersta infarten och välkomnar privata initiativ som skall bygga upp den kommersiella biten i projektet.


Lisen, en dvärgcollie, försvinner från hemmet strax utanför Lindesberg och engagerar ett stort antal människor som vill hjälpa familjen att få hunden tillbaka. Dessvärre utan framgång.


Kommunalrådet Anders Ceder slår näven i bordet. Han menar att Lindesbergs kommun körts över av Migrationsverket. Kommunen tar emot dubbelt så många asylsökande som man först kommit överens om.


Kyrkberget blir naturreservat. Beslutet fattades den 14:e av kommunfullmäktige.


Mars: Tanka i skogen – Snurrig ”konstkupp” – Polisanmält kaffe


Mängder av dieselstölder inträffar i hela länet. Polisen informerar att tjuvarna upprättat ett slags system för att sälja det stulna drivmedlet genom att upprätta ”stationer” ute i skogarna. Flera sådana stationer, eller depåer, hittas av polisen. Bland annat i Stråssa.


Kommunens utvecklingsenhet polisanmäls av BMB. Brottet de misstänktes för: ”olaga kaffeservering” eller brott mot livsmedelslagen som det egentligen heter. Man hade låtit servera kaffe och fikabröd innan serveringstillståndet var utfärdat.


Den lokale konstnären Rainer Hickisch genomför en kupp. I skydd av mörkret installerar han sitt konstverk ”Evigheten” i stadens södra rondell. Detta för att ge beslutsfattarna en idé om hur rondellen kan göras lite roligare än vad den är. Konstverket lever dock inte upp till namnet då den monteras ned omgående eftersom konstnären saknat tillstånd.


April: GULD och spontandans


April serverade oss två riktigt stora nyhetsrubriker. Först ut var Lindesberg Volley som fixar SM-guldet och glädjeyra råder i stan. Svårt att toppa – eller?


Nja, faktum är att svallvågorna blev betydligt högre när vi kunde berätta om hur Restaurang Fenix tvingats ställa in trubadurkvällarna sedan man blivit rapporterad för ”spontandans” av kommunens tillståndsenhet. Om en handfull gäster skall få ställa sig upp och vicka lite på höfterna till en låt, då krävs danstillstånd och dörrvakter, löd domen. Nyheten spred sig snart till andra tidningar och nyhetssändningar i TV samt delades av drygt tusen personer på Facebook.


I skuggan av dessa två händelser kunde vi även rapportera att kommunen skissade på ett förslag att bygga en galleria i stan.


I maj meddelades också att Vänsterpartiets front, Jeanette Rapp och Snorre Hermansson, lämnar Lindesbergs kommun och avsäger sig alla politiska uppdrag.


Det stormar i BKT sedan man fattat beslut om att säga upp hela 16 man på avdelningen gata/park som har yttre tjänst, d.v.s. ser till att det är rent och snyggt i samhället.


Maj: All personal får gå – Sopberget upprör – Skattechock


Första veckan i maj meddelas att all personal på Lindesberg Arena sägs upp. Driftbolagets ekonomi blöder kraftigt och man tvingas fatta beslutet att skicka hem personalen och stänga restaurangen och bowlinghallen.


Smockan hängde i luften när kommunstyrelsen höll sammanträde och hade uppe en motion skriven av Jeanette Rapp (V) angående heltidspolitikernas pensionsavtal. Berörda av ärendet ville inte lämna rummet trots upplysning om jäv. Stämningen blev snabbt orolig för att eskalera till det värre innan berörda politiker lämnade rummet. Efteråt uttalade sig vänsterpartisten Snorre Hermansson följande:
”Det finns kloka och duktiga politiker i Lindesberg, men de som styr är verkligen klåpare och det är ett uttalande som jag verkligen står för”.


Återvinningsstationerna översvämmas av sopor. Inte bara av sådant som hör hemma där utan också saker som absolut inte har något där att göra, som gamla bildäck och mycket annat skräp som folk dumpat i tron om att ”det löser sig”.


LindeNytt nås av uppgifter som säger att Socialdemokraterna planerar för en skattehöjning. En chockhöjning motsvarande två kronor. Partiet påstår att en sådan diskussion ej har förekommit. Arnold Bengtsson menar att en chockhöjning av skatten är att begå politiskt självmord. Ett par månader senare bekräftas ändå att man vill chockhöja skatten, men inte med två kronor utan ”bara” en krona.


Det meddelas att den amerikanska snabbmatkedjan Subway kommer att öppna en restaurang i Lindesbergs centrum.


Juni: ”Det är fritt fram att begå brott”

Tre skumma figurer vandrar fram längs Kungsgatan i jakten på ett lämpligt offer. Detta finner trion hos butiken Tygex där Marita Ohls blir bestulen på dagskassan – 2500 kr. Trion flyr. En av de misstänkta grips sedan centrumvakten tagit upp jakten på dem. Den misstänkta anhålls men släpps senare av åklagare sedan man ej kunnat bevisa att han varit delaktig i stölden. Butiksägaren Marita Ohls får höra ”att han greps för långt bort från butiken” vilket hon anser är så skrattretande att hon konstaterar att ”det är fritt fram att begå brott i Lindesberg”.


Juli: Jätteaffär

Fastighetsbolaget ICT Bergslagen vill sälja bolagets samtliga fastigheter i Lindesberg, Ljusnarsberg och Hällefors. För begärda summa på 60 000 000 kr kunde köparen få 29 fastigheter med totalt 224 lägenheter.


Augusti: En extremt blöt upplevelse

Centerpartiet sätter ned foten och säger stopp och belägg! Det partiet tydligt markerade sitt ställningstagande i gällde huruvida Sjöbrisen skall få bygga bostäder på Loppholmen eller ej. Partiet stöttade det privata initiativet som sådant, men inte platsen man hade siktat in sig på.


80 millimeter regn faller lokalt i Lindesberg stad. Det extrema skyfallet drabbar en lång rad av fastighetsägare. Vissa fick hela källarplanet vattenfyllt medan andra klarade sig betydligt bättre men ändå var i behov av assistans från brandkåren. En sammanräkning visar att 70 fastigheter drabbats i sådan grad att man behövt hjälp av Nerikes Brandkår för att bli av med vattnet.


Den norrländska hamburgerkedjan Frasses bekräftar att en etablering kommer att ske i Lindesberg.


Socialdemokraterna skriver i ett pressmeddelande att man flaggar för en skattehöjning motsvarande en krona.


September: LindeNytt satsar


Föräldrar med barn på förskolan Stöttestenen i Lindesberg är rasande på politikerna. Det har visat sig att underbemanning i förskolan fått konsekvensen att barnen inte alltid fått komma ut och leka eftersom personalen ej kunnat garantera barnens säkerhet under rådande omständigheter.


150 får lämna sina arbeten på Meritor.


Ärendet Lindesberg Arena: Kommunfullmäktige beslutar att Lindesbergs kommun övertar driftbolaget från Egeryds Fastigheter. Affären kostar kommunen närmare tre miljoner kronor.


LindeNytt meddelar att redaktionen utökas med sport och näringsliv.


Oktober: Storvarsel – Överklagan – August vann mot kommunen


Det blir ingen tillbyggnad på Granvägen – Lofthuset. Lindesbergsbostäder meddelar att man blåser av byggprojektet då kostnaden ser ut att bli alldeles för hög.


Mats Jonsson med kartläsaren Johnny Johansson från Lindesberg, kammar hem deras artonde guld i Rally-SM.


Efter en mycket lång och kostsam kamp mot Lindesbergs kommun får småbarnspappan August Persson äntligen rätt och beviljas dagisplats åt sin son. Kommunen erkänner att man gjort ett misstag i det aktuella ärendet när man tidigare har nekat honom dagisplatsen.


Kommunfullmäktiges beslut i september, att Lindesbergs kommun köper driftbolaget av Egeryds Fastigheter, överklagas till Förvaltningsrätten.


Roger Sixtensson blir ny VD för det kommunala fastighetsbolaget Lindesbergsbostäder.


Som första media i landet rapporterar LindeNytt att Meritor gör sig av med närmare 200 anställda. Nyheten publiceras tidig morgon och sprider sig som en löpeld över landets alla nyhetskanaler.


November: Skatten höjs


I ett extra kommunfullmäktige beslutas att kommunalskatten höjs med en hel krona vid årsskiftet. Beslutet tas sedan Vänsterpartiet gett Socialdemokraterna och Miljöpartiet sina röster.


I slutet av november konstaterar polisen att totalt 140 inbrott har skett i länet på två månader. Trots att man lyckats gripa ett antal misstänkta gärningsmän så fortsätter siffran att stiga.


December: Sprängd inbrottsliga


Strax före jul får polisen ett genombrott när man vid ett tillslag mot en lägenhet i Vedevåg lyckas spränga en misstänkt inbrottsliga. I lägenheten finner polisen hundratals föremål som misstänks komma från en lång rad av inbrott i hela länet. På polisen i Lindesberg konstaterar tf polischef Thomas Jäderqvist att gripandet kom som den absolut bästa julklappen man hade kunnat önska sig och riktade ett särskilt tack till den patrull som lyckats spåra tjuvarna till bostaden.


Lindlövens IF skriver ett nytt kapitel i klubbens historia när man tar sig till spel i Allettan för första gången någonsin.


Under mycket hög sekretess utreds ett grovt narkotikabrott. Allt börjar med att polisen håller span på en fastighet i Gusselby där man misstänker att narkotika framställs. Polisen slår senare till mot fastigheten och spärrar av området. Två personer sitter häktade, utredningen fortsätter.


Nya LindeNytt lanseras dagarna före jul.

Publicerad 30 december 2012 klockan 18:37

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studentkortegen 2026

Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.

12 juni 2026 klockan 17:43 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studenternas utspring

Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.

12 juni 2026 klockan 15:13 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ny korsning ska avlasta villagata från trafik

Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. ...

FotoFredag: Tornseglare på jakt i magiskt ljus

FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag...

Nicola Hedlund tilldelades årets pedagogiska pris

Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och ...

Studenternas karneval 2026. Foto: Jennie Einarsson

Webb-TV: Karnevalen 2026

Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.

11 juni 2026 klockan 15:04 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studentkarnevalen 2026

Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.

11 juni 2026 klockan 14:54 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Krog utan serveringstillstånd i väntan på slutgiltig dom
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera ...
9 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Brutalt inbrott mot Linde MSK – bommar och väggar slets loss
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gä...
9 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

K-märkta tunnelhus ska återställas tillbaka till 1928
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återst...
9 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Kostymgruppen i Bergslagens spektakelteater tilldelades Kulturstipendiet. Foto: Lindesbergs kommun

De är årets pristagare av kommunens stipendium

Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.

8 juni 2026 klockan 10:53 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studentbalen 2026

Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.

6 juni 2026 klockan 22:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

IFK Lindesberg är klara för futsalens högsta liga

Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, ...

FotoFredag: Gott & Blandat!

FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat - helt utan något förbestämt tema...

Kognitivt stödteam ska vara en trygg hand när livet förändras

Under våren startade Lindesbergs kommun, i samarbete med Region Örebro län, ett kognitivt st...

Duon Perman K. Bäckström (a.k.a. [krig]) består av Karin Bäckström och Jon Perman. Foto: Region Örebro län.

Imaginary Spaces – Myscenium invigs på Norrtullstorget

På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.

4 juni 2026 klockan 10:29 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Oppositionen segrade i budgetomröstning i kommunstyrelsen

Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna ...

Lista: Här firas Nationaldagen

Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På ...

Autogirokunder fick felaktiga inkassokrav

Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor ...

Visa snabbt prov på kommunens nya ”JÄKLARANAMMA”

INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. P...

Socialdemokraterna försöker skriva om historien

REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i <a href="https://...

FotoFredag: Närbilder och en natt i vildmarken

FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som...

Räddningstjänsten släcker garagebrand i Gusselhyttan. Foto: Camilla Lagerman

Kraftig garagebrand utanför Lindesberg

UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.

29 maj 2026 klockan 11:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Man vårdas för svåra skador efter olycka i natt
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar...
29 maj 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Årets Näringslivsranking: Lindesberg på plats 285 av 290
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hä...
28 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Guld till ReScan UF – bäst i Sverige 2026
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, ...
28 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-05-28

2026-05-27

2026-05-27

2026-05-26

2026-05-26

2026-05-25

2026-05-25

2026-05-22

2026-05-22

2026-05-22

2026-05-21

2026-05-21

2026-05-21

2026-05-20

2026-06-15 11:24