Att hela syftet med volleyboll är att hoppa högt och smasha hårt är väl givet, fråga bara vilken 10-årig pojkspelare som helst. Men under de senaste åren har även den fysiska förmågan hos de kvinnliga spelarna ökat rejält. För det första så har man blivit bättre på vetenskapen bakom fysträning men det har även blivit mer socialt accepterat för tjejer att träna styrka.
Det blir dock väldigt tydligt att vi i svensk volleyboll ligger lite efter när det kommer till styrketräningen. Ser man till de anfallande internationella proffsspelarna i de olika lagen så är det, enligt svensk volleybolls officiella statistik, endast Engelholms vänsterspiker Janae Vander Ploeg och Örebros höger Iida Murto som inte har en räckhöjd på över tre meter. Dom når nämligen ”endast” 2,91 respektive 2,95 meter. Ser man till de svenska startspelarna i de lag som valt att fylla sin kvot av internationella proffsspelare så är det endast Lindes Freja Morén, Örebros Aida Rejzovic samt Hylte/Halmstads Stina Rix, Martina Svensson och Jonna Wasserfaller som har en räckhöjd på över 3 meter. Detta innebär att 86 % av de utländska spelarna når på över 3 meter medan endast 31 % av svenskorna som gör det.
Något som slår en direkt och som är ett tydligt resultat av den fysiska utvecklingen hos de kvinnliga spelarna är antalet spelare som hoppservar. För fem år sedan var det ovanligt med hoppservar i damernas elitserie men i förra helgens match mellan Linde och Hylte/Halmstad så var det fyra av tolv spelare som hoppservade. Man säger att det är svårt att lära gamla hundar sitta därför bör man även låta tjejer träna hoppserve när de är yngre så den tekniska grunden redan finns där för när de blir starka nog att faktiskt tjäna på att hoppserva. Det finns ingen anledning till varför damer som har den fysiska förmågan inte ska hoppserva.
Något som dock är noterbart när man jämför hoppservarna hos damspelarna med herrarnas är att damernas uppkast oftast är betydligt lägre. Antagligen beror detta på att många damspelare har ett väldigt kort armdrag i sin anfallsansats. Intressant nog så är armdraget en starkt bidragande faktor till spänsten. Enligt vetenskapliga studier så kan en effektiv teknik i armdraget öka spänsten med hela 10 %. För de flesta spelare så skulle detta innebära en spänstökning med 7-8 centimeter. För allmänheten så kanske 7-8 centimeter låter lite men alla som spelat volleyboll vet vilken enorm skillnad det gör om man sänker nätet med en decimeter.
Jag gjorde själv en undersökning för ett halvår sedan där jag jämförde de internationella spelarna i ett elitserielag med de svenska. Det var tydligt att de internationella spelarna hade en betydligt bättre hoppteknik. I de flesta fallen var de också bättre fysiskt tränade, starkare och snabbare, men de svenska spelare som var lika starka hade sämre hoppteknik och hoppade inte heller lika högt.
Spelintelligens och speluppfattning är väldigt komplicerade fenomen och svåra att träna men det finns en enorm vetenskap kring hur man tränar sin fysiska förmåga och det är lätt att göra själv. Allt man behöver är ett gymkort och lite informationssökning. Många pekar på att längd är en så starkt avgörande faktor i volleyboll men det man ofta glömmer är att det inte är längden i sig man är ute efter utan räckhöjden och den går att komma åt genom lite hederlig spänstträning.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!