Med start på onsdagen den 16 september kommer Kulturskolan Garnalia att under hösten driva ett integrationsprojekt. Projektet heter ”Hux Flux” och ska få människor, unga som gamla, oberoende av nationalitet, att slussas in i Lindesbergs kommuns rika kulturliv.
Kajsa Forsberg och Anna Johansson är två av fyra som ska leda Kulturskolan Garnalias integrationsprojekt, detta tillsammans med Emil Alm och Magdalena Magnusson. Det här projektet ska bli en samling onsdagsträffar där man träffas och får utnyttja och testa sina kulturella färdigheter, och alla är välkomna.
– Personligen har jag tänkt länge på att vi skulle behöva något sådant här i kommunen, så man kan ta till vara på de som spelar eller håller på med andra konstuttryck. Det ska kunna vara en mötesplats där man kan fånga upp det här, säger Anna.
Det började med att kommunen avsatt pengar för något sådant här projekt, och Kulturskolans chef beslutade att man skulle ansöka om det ekonomiska bidraget.
– Vi fick veta i slutet av vårterminen att vi fått det och skulle göra något under höstterminen, berättar Anna och fortsätter:
– Vi tänkte först att vi skulle vara på Björkhaga, men det gick inte att få ihop det, så då bestämde vi att vi skulle vara här där vi har jättebra lokaler dessutom.
Projektet vänder sig till hela familjen, både barn och vuxna i alla tänkbara åldrar.
– Det här är för alla i kommunen, vi hoppas att både nyblivna svenskar och etablerade svenskar ska komma hit så det blir integrering på riktigt, säger Anna.
– Det är nästan som att det är för aktuellt med tanke på vad som händer, tillägger Kajsa eftertänksamt.
Den inledande onsdagen kommer man att sitta ned och äta tillsammans. Flertalet anmälningar har rullat in, men man vet fortfarande inte om det kommer 20 stycken, eller 200. Framöver hoppas man på att de närvarande kommer vilja uppträda och ta med sig sitt eget instrument, eller bilder.
– Vi som är här representerar olika konstgrupper. Jag har bild, sedan har vi teater och drama, dans och musik, säger Kajsa och Anna fortsätter:
– Så vi har några olika uttryck och tanken är att vi ska hyra in andra för att kunna bredda ytterligare. Vi ska samarbeta med olika ensembler i olika åldrar som finns här på Kulturskolan. De första två gångerna är det lite mer prova-på, då styr vi upp det lite mer och man får prova de olika sakerna. Man får gärna ta med sig instrument eller bilder.
Det har krävts mycket förberedelser och planering inför starten, och en av de saker man jobbat med är att få ut informationen på fem olika språk. Därtill har Björkhagaskolans elever får med sig ett informationsbrev hem, samt att ledningsgruppen besökt flera klasser för att berätta om ”Hux Flux”.
– Det vi vill är att slussa in de i kommunens kulturliv. Det är otroligt viktigt och vi hoppas att kommunen vill fortsätta med det här, blir det bara en termin så blir det tyvärr lite snuttigt, förklarar Anna.
Allt är helt gratis och alla är välkomna.
Första tillfället är den 16 september, klockan 17.30-19.30.
Man kommer sedan att träffas 10 gånger, med uppehåll under höstlovet.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan.
– En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans för kontroll, jag har inga uppgifter som säger att han skall vara allvarligt skadad, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.
Efter 14 år som kulturarbetare i Lindesbergs kommun lämnar den välkända kulturprofilen Sara Sporre sin tjänst för nya utmaningar som kulturutvecklare i hemstaden Nora. Under åren har hon varit en drivande kultursekreterare och hållit i mängder av kulturprojekt i kommunen, såsom Vinterspår, nationaldagsfirandet och mycket mer.
– Det känns lite sorgligt, lite overkligt men också spännande att få göra något nytt – att få möta nya människor och en ny plats, säger Sara Sporre.
Nu är det hög tid att söka hindersprövning – i alla fall om du har tänkt att gifta dig på Alla hjärtans dag. Gunilla Skottsborg, präst i Linde bergslags församling, välkomnar par som går i giftastankar att säga ja till kärleken den 14 februari, då församlingen arrangerar drop-in-vigsel i Lindesbergs kyrka.
– Det hela blir väldigt innerligt, de här vigslarna är nog där paren blir som mest berörda, säger Gunilla.
Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.
En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. Polisen har rubricerat misshandeln som grov.
En av Sveriges mest omtyckta artister kommer till Lindesberg i höst. Den 4 oktober intar Sarah Dawn Finer scenen i Lindeskolans aula för att ge en konsert som arrangeras i samarbete med barnrättsorganisationen Erikshjälpen, med målet att kvällen ska göra skillnad för utsatta barn och deras familjer.
– De här konserterna vi gör tillsammans med Sarah Dawn Finer är oerhört betydelsefulla för oss som organisation. Hon är en fantastisk artist och vi ser väldigt mycket fram emot att få besöka Lindesberg, säger Samuel Åhl, eventansvarig på Erikshjälpen.