Kajsa Forsberg och Anna Johansson leder integrationsprojektet tillsammans med Emil Alm och Magdalena Magnusson.

Ett Hux Flux-projekt

Med start på onsdagen den 16 september kommer Kulturskolan Garnalia att under hösten driva ett integrationsprojekt. Projektet heter ”Hux Flux” och ska få människor, unga som gamla, oberoende av nationalitet, att slussas in i Lindesbergs kommuns rika kulturliv.

Kajsa Forsberg och Anna Johansson är två av fyra som ska leda Kulturskolan Garnalias integrationsprojekt, detta tillsammans med Emil Alm och Magdalena Magnusson. Det här projektet ska bli en samling onsdagsträffar där man träffas och får utnyttja och testa sina kulturella färdigheter, och alla är välkomna.

– Personligen har jag tänkt länge på att vi skulle behöva något sådant här i kommunen, så man kan ta till vara på de som spelar eller håller på med andra konstuttryck. Det ska kunna vara en mötesplats där man kan fånga upp det här, säger Anna.

Det började med att kommunen avsatt pengar för något sådant här projekt, och Kulturskolans chef beslutade att man skulle ansöka om det ekonomiska bidraget.
– Vi fick veta i slutet av vårterminen att vi fått det och skulle göra något under höstterminen, berättar Anna och fortsätter:

– Vi tänkte först att vi skulle vara på Björkhaga, men det gick inte att få ihop det, så då bestämde vi att vi skulle vara här där vi har jättebra lokaler dessutom.

Projektet vänder sig till hela familjen, både barn och vuxna i alla tänkbara åldrar.
– Det här är för alla i kommunen, vi hoppas att både nyblivna svenskar och etablerade svenskar ska komma hit så det blir integrering på riktigt, säger Anna.

– Det är nästan som att det är för aktuellt med tanke på vad som händer, tillägger Kajsa eftertänksamt.

Den inledande onsdagen kommer man att sitta ned och äta tillsammans. Flertalet anmälningar har rullat in, men man vet fortfarande inte om det kommer 20 stycken, eller 200. Framöver hoppas man på att de närvarande kommer vilja uppträda och ta med sig sitt eget instrument, eller bilder.
– Vi som är här representerar olika konstgrupper. Jag har bild, sedan har vi teater och drama, dans och musik, säger Kajsa och Anna fortsätter:

– Så vi har några olika uttryck och tanken är att vi ska hyra in andra för att kunna bredda ytterligare. Vi ska samarbeta med olika ensembler i olika åldrar som finns här på Kulturskolan. De första två gångerna är det lite mer prova-på, då styr vi upp det lite mer och man får prova de olika sakerna. Man får gärna ta med sig instrument eller bilder.

Det har krävts mycket förberedelser och planering inför starten, och en av de saker man jobbat med är att få ut informationen på fem olika språk. Därtill har Björkhagaskolans elever får med sig ett informationsbrev hem, samt att ledningsgruppen besökt flera klasser för att berätta om ”Hux Flux”.
– Det vi vill är att slussa in de i kommunens kulturliv. Det är otroligt viktigt och vi hoppas att kommunen vill fortsätta med det här, blir det bara en termin så blir det tyvärr lite snuttigt, förklarar Anna.

Allt är helt gratis och alla är välkomna.
Första tillfället är den 16 september, klockan 17.30-19.30.
Man kommer sedan att träffas 10 gånger, med uppehåll under höstlovet.

Publicerad 11 september 2015 klockan 14:57

Ida Lindkvist , 0581-61 71 71 , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Fredrik Lindmark och Johan Wennman från Sveriges Lärare. Foto: Camilla Lagerman

Sveriges Lärare arrangerar skolpolitisk debatt i Lindesberg

Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.

28 augusti 2026 klockan 11:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: När sommaren möter hösten

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.

28 augusti 2026 klockan 14:55 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Trasiga och övergivna cyklar ska bort i Lindesberg

Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta ...

Miljoncheck överlämnades till kommunen – som påminnelse

Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs ...

Hemlig artist gästar Stjärnskottsfestivalen

På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjä...

Foto: Camilla Lagerman

Befarad båtolycka var elever på idrottslektion

Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.

26 augusti 2026 klockan 14:16 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Fritidsbyn i Lindesberg. Foto: Fredrik Norman

Svar på Ärleruds replik till Vänsterpartiet

REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.

26 augusti 2026 klockan 12:18 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Risk för långa köer när drygt två miljoner pass ska förnyas
Miljontals svenska pass löper ut under 2027. Därför uppmanar Polisen nu alla resenärer att förnya sina pass i god tid för att undvika långa kö...
25 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Fritidsgård på Lindbackaskolan ska snabbutredas – beslut väntas redan i september
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en ...
25 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Kritiserad båtramp skall skrotas – och ersättas med en ny
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart...
24 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Trafikolycka i Hällabacken

Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

24 augusti 2026 klockan 17:13 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Nu är industritekniska programmet igång: ”Bara att släppa handbromsen och köra”

I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.

24 augusti 2026 klockan 11:38 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Het debatt om vårdens bevarande: ”Inget sparförslag”

Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då ...

Replik Jenny Steen och Joakim Carlsson

DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det ...

Viktig och meningsfull uppgift väntar eleverna på fordonsprogrammet

Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på ...

Foto: Camilla Lagerman

Upprop för en bättre arbetsmiljö för personal inom vård och omsorg!

INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.

21 augusti 2026 klockan 10:50 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Brand vid ammunitionsfabrik

Räddningstjänsten har larmats ut till Nammo i Lindesberg med anledning av en brand. Enligt SOS Alarm, som svarar för Rä...

Miljardsatsningen i Frövi – nu invigs ännu en gigantisk tomatodling

Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats ...

Vänsterpartiet försöker skapa debatt av ingenting

REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas ...

Man attackerade butikspersonal – greps av polisen

En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, ...

Dags för ny politikerdebatt – om lasarettet

På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i ...

Foto: Jennie Einarsson

Så gick kräftfisket

I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.

18 augusti 2026 klockan 15:38 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Rör inte Fritidsbyn, moderater!
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta ...
18 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Lär känna nya gymnasiechefen: ”Ett spännande uppdrag”
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli ...
17 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Moderaternas vallöfte: ”Kommer inte flytta Storåskolans högstadium”
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föresl...
17 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-17

2026-08-16

2026-08-15

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-13

2026-08-13

2026-08-13

2026-08-12

2026-08-12

2026-08-28 21:45