…tycker LindeNytts ansvarige utgivare Hans Falck.-Debatten har blivit snedvriden. Det är inget nytt EU eller EMU-val. Det är JA eller NEJ till Euron valet gäller. Hela vårt välstånd bygger ju på att vi kan sälja mer till utlandet än vad dom kan sälja till oss. Tror du att våra företag kan sälja mer om vi får samma valuta, ska du rösta JA, svårare än så är det inte.Själv ser jag det som självklart att vi ska införa euron snarast. Nästa tåg till Europa går inte förrän 2013, säger Hans Falck.
Under upptakten till eurovalet nu på söndag har vi i en serie artiklar låtit företagare säga sin mening om vad de utifrån sin yrkesroll anser vara bäst för Sverige – ett ja eller nej till euron. Samtliga svarade att euron enbart ger positiva effekter för företagandet och tillväxten. Då många av de större företagen, som t ex Meritor och Frövifors, nästan uteslutande lever på export till andra EU-länder, menar de att euron kan ge en avgörande fördel.
Debatten har blivit snedvriden och ser inte på det absolut viktigaste i frågan. Det här är inte ett val till EMU eller EU – där är vi redan med. Det är euron vi ska rösta om. Falck menar att euron hamnat i skuggan av debatten.
-Vad det egentligen handlar om är att vi ska sälja mer till andra länder än vad de kan sälja till oss. Vid ett ja ökar ju exporten och vid ett nej blir det på lite sikt tvärtom. Jag ser det som självklart att vi ska införa euron som valuta, säger Hans Falck bestämt.
Vid ett nej betyder det att Sverige står utanför valutasamarbetet i Europa. Det är allvarligt och gynnar inte företagen, det är till och med en risk för många arbeten på längre sikt, menar Falck.
-Sitter det en kund i Tyskland kommer han hellre välja att handla med euron än att behöva fundera på kronans värde och räkna på den egentliga kostnaden när han hellre kan köpa från ett annat land med samma valuta. Därför ser jag det som mycket allvarligt på längre sikt om vi står utanför de andra i EU, säger Hans.
Läs vad företagen i Lindesbergs kommun har att säga.
Nammo Liab>>
Rockhammar Timber>>
ArvinMeritor>>
Linde Maskiner>>
Tormek>>
Klicka för EU-kartan
Vi är redan med i EMU>>
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Fler poliser, ökad lokal närvaro och mer fokus på ungdomar. Det är några av de satsningar som väntar när polisen i Lindesberg blickar framåt. Samtidigt visar årets trygghetsundersökning överlag ett positivt resultat.
– Man upplever en stor trygghet i kommunen generellt, och det är vi såklart väldigt glada för, säger Johanna Knutsdotter, lokalpolisområdeschef Lindesberg
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för dörren – Alla helgons dag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.