…tycker LindeNytts ansvarige utgivare Hans Falck.-Debatten har blivit snedvriden. Det är inget nytt EU eller EMU-val. Det är JA eller NEJ till Euron valet gäller. Hela vårt välstånd bygger ju på att vi kan sälja mer till utlandet än vad dom kan sälja till oss. Tror du att våra företag kan sälja mer om vi får samma valuta, ska du rösta JA, svårare än så är det inte.Själv ser jag det som självklart att vi ska införa euron snarast. Nästa tåg till Europa går inte förrän 2013, säger Hans Falck.
Under upptakten till eurovalet nu på söndag har vi i en serie artiklar låtit företagare säga sin mening om vad de utifrån sin yrkesroll anser vara bäst för Sverige – ett ja eller nej till euron. Samtliga svarade att euron enbart ger positiva effekter för företagandet och tillväxten. Då många av de större företagen, som t ex Meritor och Frövifors, nästan uteslutande lever på export till andra EU-länder, menar de att euron kan ge en avgörande fördel.
Debatten har blivit snedvriden och ser inte på det absolut viktigaste i frågan. Det här är inte ett val till EMU eller EU – där är vi redan med. Det är euron vi ska rösta om. Falck menar att euron hamnat i skuggan av debatten.
-Vad det egentligen handlar om är att vi ska sälja mer till andra länder än vad de kan sälja till oss. Vid ett ja ökar ju exporten och vid ett nej blir det på lite sikt tvärtom. Jag ser det som självklart att vi ska införa euron som valuta, säger Hans Falck bestämt.
Vid ett nej betyder det att Sverige står utanför valutasamarbetet i Europa. Det är allvarligt och gynnar inte företagen, det är till och med en risk för många arbeten på längre sikt, menar Falck.
-Sitter det en kund i Tyskland kommer han hellre välja att handla med euron än att behöva fundera på kronans värde och räkna på den egentliga kostnaden när han hellre kan köpa från ett annat land med samma valuta. Därför ser jag det som mycket allvarligt på längre sikt om vi står utanför de andra i EU, säger Hans.
Läs vad företagen i Lindesbergs kommun har att säga.
Nammo Liab>>
Rockhammar Timber>>
ArvinMeritor>>
Linde Maskiner>>
Tormek>>
Klicka för EU-kartan
Vi är redan med i EMU>>
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.