…tycker LindeNytts ansvarige utgivare Hans Falck.-Debatten har blivit snedvriden. Det är inget nytt EU eller EMU-val. Det är JA eller NEJ till Euron valet gäller. Hela vårt välstånd bygger ju på att vi kan sälja mer till utlandet än vad dom kan sälja till oss. Tror du att våra företag kan sälja mer om vi får samma valuta, ska du rösta JA, svårare än så är det inte.Själv ser jag det som självklart att vi ska införa euron snarast. Nästa tåg till Europa går inte förrän 2013, säger Hans Falck.
Under upptakten till eurovalet nu på söndag har vi i en serie artiklar låtit företagare säga sin mening om vad de utifrån sin yrkesroll anser vara bäst för Sverige – ett ja eller nej till euron. Samtliga svarade att euron enbart ger positiva effekter för företagandet och tillväxten. Då många av de större företagen, som t ex Meritor och Frövifors, nästan uteslutande lever på export till andra EU-länder, menar de att euron kan ge en avgörande fördel.
Debatten har blivit snedvriden och ser inte på det absolut viktigaste i frågan. Det här är inte ett val till EMU eller EU – där är vi redan med. Det är euron vi ska rösta om. Falck menar att euron hamnat i skuggan av debatten.
-Vad det egentligen handlar om är att vi ska sälja mer till andra länder än vad de kan sälja till oss. Vid ett ja ökar ju exporten och vid ett nej blir det på lite sikt tvärtom. Jag ser det som självklart att vi ska införa euron som valuta, säger Hans Falck bestämt.
Vid ett nej betyder det att Sverige står utanför valutasamarbetet i Europa. Det är allvarligt och gynnar inte företagen, det är till och med en risk för många arbeten på längre sikt, menar Falck.
-Sitter det en kund i Tyskland kommer han hellre välja att handla med euron än att behöva fundera på kronans värde och räkna på den egentliga kostnaden när han hellre kan köpa från ett annat land med samma valuta. Därför ser jag det som mycket allvarligt på längre sikt om vi står utanför de andra i EU, säger Hans.
Läs vad företagen i Lindesbergs kommun har att säga.
Nammo Liab>>
Rockhammar Timber>>
ArvinMeritor>>
Linde Maskiner>>
Tormek>>
Klicka för EU-kartan
Vi är redan med i EMU>>
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.