…tycker LindeNytts ansvarige utgivare Hans Falck.-Debatten har blivit snedvriden. Det är inget nytt EU eller EMU-val. Det är JA eller NEJ till Euron valet gäller. Hela vårt välstånd bygger ju på att vi kan sälja mer till utlandet än vad dom kan sälja till oss. Tror du att våra företag kan sälja mer om vi får samma valuta, ska du rösta JA, svårare än så är det inte.Själv ser jag det som självklart att vi ska införa euron snarast. Nästa tåg till Europa går inte förrän 2013, säger Hans Falck.
Under upptakten till eurovalet nu på söndag har vi i en serie artiklar låtit företagare säga sin mening om vad de utifrån sin yrkesroll anser vara bäst för Sverige – ett ja eller nej till euron. Samtliga svarade att euron enbart ger positiva effekter för företagandet och tillväxten. Då många av de större företagen, som t ex Meritor och Frövifors, nästan uteslutande lever på export till andra EU-länder, menar de att euron kan ge en avgörande fördel.
Debatten har blivit snedvriden och ser inte på det absolut viktigaste i frågan. Det här är inte ett val till EMU eller EU – där är vi redan med. Det är euron vi ska rösta om. Falck menar att euron hamnat i skuggan av debatten.
-Vad det egentligen handlar om är att vi ska sälja mer till andra länder än vad de kan sälja till oss. Vid ett ja ökar ju exporten och vid ett nej blir det på lite sikt tvärtom. Jag ser det som självklart att vi ska införa euron som valuta, säger Hans Falck bestämt.
Vid ett nej betyder det att Sverige står utanför valutasamarbetet i Europa. Det är allvarligt och gynnar inte företagen, det är till och med en risk för många arbeten på längre sikt, menar Falck.
-Sitter det en kund i Tyskland kommer han hellre välja att handla med euron än att behöva fundera på kronans värde och räkna på den egentliga kostnaden när han hellre kan köpa från ett annat land med samma valuta. Därför ser jag det som mycket allvarligt på längre sikt om vi står utanför de andra i EU, säger Hans.
Läs vad företagen i Lindesbergs kommun har att säga.
Nammo Liab>>
Rockhammar Timber>>
ArvinMeritor>>
Linde Maskiner>>
Tormek>>
Klicka för EU-kartan
Vi är redan med i EMU>>
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.