På senare år har området Dalkarlshyttan allt fler verksamheter igång, som innebär att allt fler människor rör sig i området. För att göra tillvaron tryggare, framförallt under det mörka halvåret vi nu gått in i, har gatubelysning installerats längs den nya gång- och cykelvägen mellan södra centrum och området Dalkarlshyttan.- Installationen påbörjades i förra veckan och belysningen kommer att vara tänd inom ett par veckor, förklarar Jesper Almlöf på Näringsliv och Utveckling, som ligger bakom projektet.
De nya gatubelysningarna sträcker sig mellan södra järnvägsövergången och hela vägen bort till Masugnen. Projektet beräknas kosta mellan 330 000-350 000 kronor och finansieras till större delen av näringslivsenhetens nuvarande budget. Dock finns även en medfinansiär som tagit tillfället i akt att dra nytta av projektet.
– Ja, golfklubben ville passa på att få belysning till deras parkering, så de står för kostnaden av två eller tre armaturer, vilket innebär mellan 30 000-50 000 kronor. De har ju sin camping som är öppen året runt, varför belysningen är viktig även för deras verksamhet, berättar Jesper Almlöf.
Investeringen ses som mycket viktig eftersom det är många som tar den här vägen för att komma till Masugnen, Golfklubben/campingen och skatehallen.
– Som det är nu, så är det ju totalt becksvart på sträckan, så belysningen är naturligtvis något som höjer säkerheten och ger större trygghet för de som går eller cyklar den här sträckan, poängterar Almlöf.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.