INSÄNDARE/DEBATT: Minska trängseln i julshoppingen men stötta de lokala företagarna. Köp presentkort till dina nära och kära, skriver Amanda Lindgren och Florencia Aroca López.
När andra ljuset brinner vi julklapparna syr
och vi bakar kakor och har ett fasligt styr.
Andra advent är nu här och och julshoppingen har dragit igång. Julen är något som är till stor glädje för många och trots att vi alla kommer få anpassa oss ser många framemot en trevlig jul. Tanken om hur man ska handla julklappar säkert i år har nog slagit många. Men vi har en lösning på problemet som inte bara hjälper dig utan också dina lokala företagare. Årets julklapp må vara ett stormkök men för att minska smittspridning, julträngsel och omiljövänlig onlineshopping borde vi alla ta vårt ansvar för att samhälle ska se likadant ut när vi kommer ut ur denna pandemi.
Ett presentkort hos den lokala bokhandlarn, floristen eller kanske på personens favoritrestaurang, gör inte bara en glad utan två. Du kan på detta sätt hjälpa till att minska trängseln i julhandeln men samtidigt stötta dina lokala företagare så de får en fortsatt inkomst och överlever denna pandemi.
Vi lindebor måste nu hjälpas åt för att det Lindesberg vi lever i ska finnas kvar, stötta Lindesbergföretagarna och köp ett presentkort.
Florencia Aroca López
Vice ordförande Moderata ungdomsförbundet Lindesberg
Amanda Lindgren
Ledamot Moderat Skolungdom rikskommitté
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återställa de snart 100 år gamla byggnaderna till ett skick som ligger så nära originalutförandet från 1928 som möjligt.
– De här husen är kulturmärkta, så arbetet behöver utföras enligt särskilda riktlinjer, förklarar Håkan Erlandsson, broförvaltare på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Under våren startade Lindesbergs kommun, i samarbete med Region Örebro län, ett kognitivt stödteam i syfte att hjälpa och stötta anhöriga och personer med kognitiv svikt. Men de kan även finnas med redan från det att en misstanke uppstår om kognitiv svikt.
– Tanken är att vi ska kunna finnas med under hela sjukdomsförloppet, som en trygg hand, så man inte riskerar att falla mellan stolarna, förklarar processledare Elene Jirvelius.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.