INSÄNDARE/DEBATT: Minska trängseln i julshoppingen men stötta de lokala företagarna. Köp presentkort till dina nära och kära, skriver Amanda Lindgren och Florencia Aroca López.
När andra ljuset brinner vi julklapparna syr
och vi bakar kakor och har ett fasligt styr.
Andra advent är nu här och och julshoppingen har dragit igång. Julen är något som är till stor glädje för många och trots att vi alla kommer få anpassa oss ser många framemot en trevlig jul. Tanken om hur man ska handla julklappar säkert i år har nog slagit många. Men vi har en lösning på problemet som inte bara hjälper dig utan också dina lokala företagare. Årets julklapp må vara ett stormkök men för att minska smittspridning, julträngsel och omiljövänlig onlineshopping borde vi alla ta vårt ansvar för att samhälle ska se likadant ut när vi kommer ut ur denna pandemi.
Ett presentkort hos den lokala bokhandlarn, floristen eller kanske på personens favoritrestaurang, gör inte bara en glad utan två. Du kan på detta sätt hjälpa till att minska trängseln i julhandeln men samtidigt stötta dina lokala företagare så de får en fortsatt inkomst och överlever denna pandemi.
Vi lindebor måste nu hjälpas åt för att det Lindesberg vi lever i ska finnas kvar, stötta Lindesbergföretagarna och köp ett presentkort.
Florencia Aroca López
Vice ordförande Moderata ungdomsförbundet Lindesberg
Amanda Lindgren
Ledamot Moderat Skolungdom rikskommitté
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.