INSÄNDARE/DEBATT: Minska trängseln i julshoppingen men stötta de lokala företagarna. Köp presentkort till dina nära och kära, skriver Amanda Lindgren och Florencia Aroca López.
När andra ljuset brinner vi julklapparna syr
och vi bakar kakor och har ett fasligt styr.
Andra advent är nu här och och julshoppingen har dragit igång. Julen är något som är till stor glädje för många och trots att vi alla kommer få anpassa oss ser många framemot en trevlig jul. Tanken om hur man ska handla julklappar säkert i år har nog slagit många. Men vi har en lösning på problemet som inte bara hjälper dig utan också dina lokala företagare. Årets julklapp må vara ett stormkök men för att minska smittspridning, julträngsel och omiljövänlig onlineshopping borde vi alla ta vårt ansvar för att samhälle ska se likadant ut när vi kommer ut ur denna pandemi.
Ett presentkort hos den lokala bokhandlarn, floristen eller kanske på personens favoritrestaurang, gör inte bara en glad utan två. Du kan på detta sätt hjälpa till att minska trängseln i julhandeln men samtidigt stötta dina lokala företagare så de får en fortsatt inkomst och överlever denna pandemi.
Vi lindebor måste nu hjälpas åt för att det Lindesberg vi lever i ska finnas kvar, stötta Lindesbergföretagarna och köp ett presentkort.
Florencia Aroca López
Vice ordförande Moderata ungdomsförbundet Lindesberg
Amanda Lindgren
Ledamot Moderat Skolungdom rikskommitté
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!