De drygt 300 hästarna river gott då plattan går i botten på Chevan. Bara sekunden senare försvinner både bil och fotograf i ett massivt rökmoln som länge ligger kvar i luften. När dimman väl lättar ser man ett gott leende på Mikael Lindgrens mun. Det här gjorde jag bra, tycks han tänka när han tittar på gummiresterna som ligger kvar på asfalten. Under lördagen är det dags för en heldag för alla motorälskare när den årliga tävlingen Linde Open går av stapeln. Lindekillen Micke som nyligen köpt sin Cheverolet Malibu SS kommer att ställa upp i klasstävlingen Bracket.
En tävling som inte handlar så mycket om råstyrka och hästkrafter som man skulle kunna tro, istället är det tajming och taktkänsla det handlar om. Det gäller helt enkelt att komma så nära den senaste tiden man presterat. Alltså, kör man på 10 sekunder i första racet så gäller det att ligga så nära den tiden som möjligt i nästa omgång.
Även fast det här blir Mickes första tävling, så är han inte nervös.
–Idag känns det bara bra, men jag tror nog det känns annorlunda i morgon när man står vid starten och väntar. Jag har inte allt för höga förhoppningar.
Går det bra så är ju det ett plus, säger Micke. Någon träning inför helgen har han inte hunnit med, men då blir det ju mer sport kan tänkas.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.