De drygt 300 hästarna river gott då plattan går i botten på Chevan. Bara sekunden senare försvinner både bil och fotograf i ett massivt rökmoln som länge ligger kvar i luften. När dimman väl lättar ser man ett gott leende på Mikael Lindgrens mun. Det här gjorde jag bra, tycks han tänka när han tittar på gummiresterna som ligger kvar på asfalten. Under lördagen är det dags för en heldag för alla motorälskare när den årliga tävlingen Linde Open går av stapeln. Lindekillen Micke som nyligen köpt sin Cheverolet Malibu SS kommer att ställa upp i klasstävlingen Bracket.
En tävling som inte handlar så mycket om råstyrka och hästkrafter som man skulle kunna tro, istället är det tajming och taktkänsla det handlar om. Det gäller helt enkelt att komma så nära den senaste tiden man presterat. Alltså, kör man på 10 sekunder i första racet så gäller det att ligga så nära den tiden som möjligt i nästa omgång.
Även fast det här blir Mickes första tävling, så är han inte nervös.
–Idag känns det bara bra, men jag tror nog det känns annorlunda i morgon när man står vid starten och väntar. Jag har inte allt för höga förhoppningar.
Går det bra så är ju det ett plus, säger Micke. Någon träning inför helgen har han inte hunnit med, men då blir det ju mer sport kan tänkas.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige. För första gången skickas röstkorten digitalt till alla väljare som har en digital brevlåda.