De drygt 300 hästarna river gott då plattan går i botten på Chevan. Bara sekunden senare försvinner både bil och fotograf i ett massivt rökmoln som länge ligger kvar i luften. När dimman väl lättar ser man ett gott leende på Mikael Lindgrens mun. Det här gjorde jag bra, tycks han tänka när han tittar på gummiresterna som ligger kvar på asfalten. Under lördagen är det dags för en heldag för alla motorälskare när den årliga tävlingen Linde Open går av stapeln. Lindekillen Micke som nyligen köpt sin Cheverolet Malibu SS kommer att ställa upp i klasstävlingen Bracket.
En tävling som inte handlar så mycket om råstyrka och hästkrafter som man skulle kunna tro, istället är det tajming och taktkänsla det handlar om. Det gäller helt enkelt att komma så nära den senaste tiden man presterat. Alltså, kör man på 10 sekunder i första racet så gäller det att ligga så nära den tiden som möjligt i nästa omgång.
Även fast det här blir Mickes första tävling, så är han inte nervös.
–Idag känns det bara bra, men jag tror nog det känns annorlunda i morgon när man står vid starten och väntar. Jag har inte allt för höga förhoppningar.
Går det bra så är ju det ett plus, säger Micke. Någon träning inför helgen har han inte hunnit med, men då blir det ju mer sport kan tänkas.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.