Klockan 13 samlades elevkåren med sina medhjälpare på Lindeskolans grusplan för att så att säga, välkomna gymnasieettorna. I ihållande regn, med nylonstrumpor trädda över huvudet, inleddes den årliga insparken.
En femkamp följt av skattjakt är det som ingår i den schemalagda insparken på Lindeskolan. Alla ettor från de olika programmen skickades ut i regnet för att på riktigt hälsas välkomna till sitt första år på gymnasiet.
– Det är samma sak varje år, men skattjakten är lite olika. Det beror på hur det går i femkampen som man sedan startar i skattjakten, berättar Amalia Öhmar som går sitt sista år och är medlem i elevkåren.
Samling på en småblöt grusplan. Foto: Ida Lindkvist
Bästa utklädda program ska också utses, och Scott Green som går Naturvetenskapliga programmet tillsammans med Baris Güner, har fått på sig sopsäckar och kartonger.
– Det är kul!, intygar Scott.
– Vi ska vinna det här!, förutspår Baris självsäkert.
Scott och Baris redo att kämpa för vinst. Foto: Ida Lindkvist
På given signal inleds sedan moment ett i femkampen. Nylonstrumpor dras ned över huvudet, tio varv runt en pinne och sedan ett tappert försök att springa tillbaka till sina vänner och låta nästa genomgå samma sak.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Räddningstjänsten släcker garagebrand i Gusselhyttan. Foto: Camilla Lagerman
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Högtryck på maskinmässa när regnet slog till
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande ...