Idag, torsdag, kommer Folkpartiets Europaparlamentariker, Cecilia Wikström, till Lindesberg. Besöket ingår i hennes tvådagarsresa i norra länsdelen som inleds idag.- Det här ser vi verkligen fram emot. Jag hoppas att vi kan få lite tips av henne som vi kan ha nytta av på ett lokalt plan, kommenterar Per Carlström, Folkpartiet i Lindesberg.
2009 blev Cecilia Wikström invald i Europaparlamentet och är idag ledamot i utskottet för rättsliga frågor och utskottet för medborgerliga fri- och rättigheter. Just nu är hon hemma i Sverige på en kort visit och passar då på att stärka banden till det egna partiet utanför maktens lite större korridorer.
– Det är en stor händelse för oss i Bergslagen att hon vill träffa oss, se hur vi arbetar och har det samt lära känna oss närmare, kommenterar Per Carlström, Folkpartiet i Lindesberg och ledamot i Kultur- och fritidsnämnden.
När man får storfrämmande är det naturligtvis alltid extra roligt att visa upp sådant som man känner lite stolthet över, berättar Per. Och därför har man valt att ta med Cecilia till två större nybyggnationer och viktiga investeringar för kommunens framtid.
– Det är klart att man gärna visar upp sådant, ler Per.
– Därför har vi valt att bjuda in henne till den nya förskolan på Kyrkberget och sedan vidare till Lindesberg Arena, fortsätter han.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.