Det går bra för Eurolube i Storå. Omsättningen ökar för varje år och utmärkelserna duggar tätt. Senast det begav sig var det ett hedrande AAA-diplom som levererades till Eurolube – och nu har man dessutom fått Dagens Industris ”gaselldiplom”.
Inte ens 1 procent av Sveriges alla aktiebolag uppfyller kraven för att få kalla sig för ett Gasellföretag. Detta enligt forskning på Handelshögskolan i Stockholm. Affärstidningen Dagens Industri utser Gasellföretag varje år i syfte att lyfta fram och hedra dessa starka företag som en förebild för tillväxt och god entreprenöranda i landet.
När Storåföretaget Eurolube fick budskapet från Dagens Industri blev glädjen stor.
-Det är väldigt hedrande och roligt och samtidigt en bekräftelse på att vi strävar åt rätt håll, förklarar VD:n Krister Roth.
Några av gasellkriterierna:
*Företaget har offentliggjort minst fyra årsredovisningar.
*Har en omsättning som överstiger 10 Mkr.
*Har de senaste tre åren kontinuerligt ökat omsättningen.
*Har under samma period minst fördubblat sin omsättning.
*Har sunda finanser.
Afrika nästa
En fortsatt strävan framåt, det är precis vad Eurolubes ambitioner skvallrar om. För inte så länge sedan kunde vi berätta att företaget breddat världsperspektivet och erövrat nya affärsmarker. Krister Roth hade då besökt Nya Zeeland för att skriva en stororder med företaget Petroleum Services Ltd, ett kontrakt som inneburit ett försäljningsvärde på 1,5 miljoner kronor årligen.
Nu blickar Krister åt ännu en ny världsdel: Afrika.
-Det finns ett annat Afrika än det vi vanligtvis ser skildrat i media, på TV och i tidningar. Flera afrikanska länder är mycket framåt och jag ser det här som en vågad men mycket intressant satsning, säger Krister.
För en tid sedan anställde Eurolube en mycket kompetent och högutbildad man vid namn Patrick Ntwari som kommer från just Afrika. Då han var mest lämpad för uppdraget, att sälja Eurolubes produkter där, så fick han således också en förfrågan från Krister Roth.
-Jag frågade honom om han ville bli vår säljare i den här regionen – och han tackade ja. Vi kommer att ge den här satsningen ett år, sedan får vi summera och se om det var en bra eller mindre bra satsning. Man måste trots allt våga prova, konstaterar han.
I runda slängar räknar man med att Afrikaprojektet kommer att kosta ca 1 miljon kronor.
Patrick Ntwari är 34 år gammal och kom till Sverige 2002. Sedan dess har han studerat på bland annat Lindeskolan och Fellingsbro folkhögskola. Han lärde sig dessutom språket – svenskan vill säga – på Masugnen. Men språk verkar inte vara Patricks svaghet precis.
Han har en examen i juridik på franska, han talar swahili, engelska och nu också svenska.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande julhelgen. Årets gåva är den största i klubbens historia och kommer väl till pass då allt fler söker stöd från församlingen – inte minst i juletider.
– Det är en gåva som betyder otroligt mycket för de utsatta familjer som bor här i området och som inte har mat för dagen, säger diakon Susanne Lindblom från Linde bergslags församling.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.
I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var jag ute med kameran. Ett vackert vinterlandskap i all ära, men jag hade redan haft fokus på en fågelart två veckor innan den första snön föll.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.