Det går bra för Eurolube i Storå. Omsättningen ökar för varje år och utmärkelserna duggar tätt. Senast det begav sig var det ett hedrande AAA-diplom som levererades till Eurolube – och nu har man dessutom fått Dagens Industris ”gaselldiplom”.
Inte ens 1 procent av Sveriges alla aktiebolag uppfyller kraven för att få kalla sig för ett Gasellföretag. Detta enligt forskning på Handelshögskolan i Stockholm. Affärstidningen Dagens Industri utser Gasellföretag varje år i syfte att lyfta fram och hedra dessa starka företag som en förebild för tillväxt och god entreprenöranda i landet.
När Storåföretaget Eurolube fick budskapet från Dagens Industri blev glädjen stor.
-Det är väldigt hedrande och roligt och samtidigt en bekräftelse på att vi strävar åt rätt håll, förklarar VD:n Krister Roth.
Några av gasellkriterierna:
*Företaget har offentliggjort minst fyra årsredovisningar.
*Har en omsättning som överstiger 10 Mkr.
*Har de senaste tre åren kontinuerligt ökat omsättningen.
*Har under samma period minst fördubblat sin omsättning.
*Har sunda finanser.
Afrika nästa
En fortsatt strävan framåt, det är precis vad Eurolubes ambitioner skvallrar om. För inte så länge sedan kunde vi berätta att företaget breddat världsperspektivet och erövrat nya affärsmarker. Krister Roth hade då besökt Nya Zeeland för att skriva en stororder med företaget Petroleum Services Ltd, ett kontrakt som inneburit ett försäljningsvärde på 1,5 miljoner kronor årligen.
Nu blickar Krister åt ännu en ny världsdel: Afrika.
-Det finns ett annat Afrika än det vi vanligtvis ser skildrat i media, på TV och i tidningar. Flera afrikanska länder är mycket framåt och jag ser det här som en vågad men mycket intressant satsning, säger Krister.
För en tid sedan anställde Eurolube en mycket kompetent och högutbildad man vid namn Patrick Ntwari som kommer från just Afrika. Då han var mest lämpad för uppdraget, att sälja Eurolubes produkter där, så fick han således också en förfrågan från Krister Roth.
-Jag frågade honom om han ville bli vår säljare i den här regionen – och han tackade ja. Vi kommer att ge den här satsningen ett år, sedan får vi summera och se om det var en bra eller mindre bra satsning. Man måste trots allt våga prova, konstaterar han.
I runda slängar räknar man med att Afrikaprojektet kommer att kosta ca 1 miljon kronor.
Patrick Ntwari är 34 år gammal och kom till Sverige 2002. Sedan dess har han studerat på bland annat Lindeskolan och Fellingsbro folkhögskola. Han lärde sig dessutom språket – svenskan vill säga – på Masugnen. Men språk verkar inte vara Patricks svaghet precis.
Han har en examen i juridik på franska, han talar swahili, engelska och nu också svenska.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.