Det går bra för Eurolube i Storå. Omsättningen ökar för varje år och utmärkelserna duggar tätt. Senast det begav sig var det ett hedrande AAA-diplom som levererades till Eurolube – och nu har man dessutom fått Dagens Industris ”gaselldiplom”.
Inte ens 1 procent av Sveriges alla aktiebolag uppfyller kraven för att få kalla sig för ett Gasellföretag. Detta enligt forskning på Handelshögskolan i Stockholm. Affärstidningen Dagens Industri utser Gasellföretag varje år i syfte att lyfta fram och hedra dessa starka företag som en förebild för tillväxt och god entreprenöranda i landet.
När Storåföretaget Eurolube fick budskapet från Dagens Industri blev glädjen stor.
-Det är väldigt hedrande och roligt och samtidigt en bekräftelse på att vi strävar åt rätt håll, förklarar VD:n Krister Roth.
Några av gasellkriterierna:
*Företaget har offentliggjort minst fyra årsredovisningar.
*Har en omsättning som överstiger 10 Mkr.
*Har de senaste tre åren kontinuerligt ökat omsättningen.
*Har under samma period minst fördubblat sin omsättning.
*Har sunda finanser.
Afrika nästa
En fortsatt strävan framåt, det är precis vad Eurolubes ambitioner skvallrar om. För inte så länge sedan kunde vi berätta att företaget breddat världsperspektivet och erövrat nya affärsmarker. Krister Roth hade då besökt Nya Zeeland för att skriva en stororder med företaget Petroleum Services Ltd, ett kontrakt som inneburit ett försäljningsvärde på 1,5 miljoner kronor årligen.
Nu blickar Krister åt ännu en ny världsdel: Afrika.
-Det finns ett annat Afrika än det vi vanligtvis ser skildrat i media, på TV och i tidningar. Flera afrikanska länder är mycket framåt och jag ser det här som en vågad men mycket intressant satsning, säger Krister.
För en tid sedan anställde Eurolube en mycket kompetent och högutbildad man vid namn Patrick Ntwari som kommer från just Afrika. Då han var mest lämpad för uppdraget, att sälja Eurolubes produkter där, så fick han således också en förfrågan från Krister Roth.
-Jag frågade honom om han ville bli vår säljare i den här regionen – och han tackade ja. Vi kommer att ge den här satsningen ett år, sedan får vi summera och se om det var en bra eller mindre bra satsning. Man måste trots allt våga prova, konstaterar han.
I runda slängar räknar man med att Afrikaprojektet kommer att kosta ca 1 miljon kronor.
Patrick Ntwari är 34 år gammal och kom till Sverige 2002. Sedan dess har han studerat på bland annat Lindeskolan och Fellingsbro folkhögskola. Han lärde sig dessutom språket – svenskan vill säga – på Masugnen. Men språk verkar inte vara Patricks svaghet precis.
Han har en examen i juridik på franska, han talar swahili, engelska och nu också svenska.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som har prytts av bilder inskickade av kommuninvånare, har även innehållit nyttig information om återvinningscentraler och avfallssortering. Nu tackar man för den tid som varit och meddelar samtidigt att all viktig information även fortsättningsvis kommer att publiceras bland annat på kommunens hemsida.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
Under våren och sommaren har polisen genomfört en trygghetsundersökning i lokalpolisområde Lindesberg, vilket omfattar kommunerna Lindesberg, Nora och Ljusnarsberg. I ett inlägg på polisens Instagram meddelar man att resultatet från enkätundersökningen nu har sammanställts – och resultatet tolkas som positivt.
– Det glädjer mig och mina kollegor att se resultaten, som generellt visar en övervägande trygghet i samtliga delar av vårt lokalpolisområde, säger Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg.