På tisdagen inleddes projektet Företagens Dagar under ledning av Svenskt Näringsliv. Detta riktar sig till elever i årskurs 8 samt deras lärare och pågår i tre dagar. Den första projektdagen hade till syfte att öka lärarnas egna kunskaper i ämnet företagande, och detta skulle bland annat ske genom ett besök hos produktions- och exportföretaget Eurolube i Storå. Men samtliga lärare skolkade från studiebesöket och lämnade en inför uppgiften väl förberedd VD på Eurolube i sticket.
Ja, det blev glest mellan stolarna i konferensrummet på Eurolube idag. VD Krister Roth var ändå vänlig nog att genomföra det han hade förberett sig inför sedan flera dagar tillbaka, trots besvikelsen över att lärarna uteblev. Istället blev det nu två representanter från Svenskt Näringsliv, en praktiksamordnare från individuella programmet samt LindeNytt som fick följa med runt i Eurolubes värld.
Men Krister poängterade inledningsvis mycket tydligt sin besvikelse.
-Jag är naturligtvis mycket besviken över hur det här blev, jag hade förväntat mig en hel grupp lärare här idag.
-Det är ju inte helt enkelt att få tid över för sådant här, men det är i ett mycket gott syfte och därför också angeläget för mig. Därför är jag både lite sur och besviken över hur dåligt det här har hanterats, förklarar Krister.
Han tycker det är svagt av lärarna och deras arbetsgivare att inte visa större intresse när företagare i trakten ställer upp på projekt som det här.
”Alla skolkade inte”
Rektorn på Stadsskogsskolan, förklarar att det här projektet är nytt och att man därför varit lite dåligt förberedda på hur man rent praktiskt skulle genomföra det. Hon berättar också att det faktiskt är ett par lärare som har gjort studiebesök idag, men på ett annat företag.
-Alla lärare kunde inte komma ifrån eftersom de faktiskt har lektioner med andra klasser. De har fler klasser än de som berörs av projektet. Men om det blir en fortsättning på det här nästa år så kanske vi hinner förbereda oss lite bättre, förklarar hon.
Fotnot: Vi har även sökt Åke Ström på näringslivsenheten för en kommentar, men har ej lyckats nå honom då han är på tjänsteresa.
*Fakta Eurolube
Eurolube startades -94 och har sedan dess fördubblat antalet anställda och tredubblat omsättningen. Idag arbetar 14 personer på företaget och prognosen pekar åt att man omsätter 28 miljoner kronor i år.
Eurolube utvecklar och producerar pumpar för bland annat oljehantering på fordonsverkstäder.
Företaget exporterar idag till 28 olika länder runt om i världen.
www.eurolube.com
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återställa de snart 100 år gamla byggnaderna till ett skick som ligger så nära originalutförandet från 1928 som möjligt.
– De här husen är kulturmärkta, så arbetet behöver utföras enligt särskilda riktlinjer, förklarar Håkan Erlandsson, broförvaltare på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Under våren startade Lindesbergs kommun, i samarbete med Region Örebro län, ett kognitivt stödteam i syfte att hjälpa och stötta anhöriga och personer med kognitiv svikt. Men de kan även finnas med redan från det att en misstanke uppstår om kognitiv svikt.
– Tanken är att vi ska kunna finnas med under hela sjukdomsförloppet, som en trygg hand, så man inte riskerar att falla mellan stolarna, förklarar processledare Elene Jirvelius.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.