På tisdagen inleddes projektet Företagens Dagar under ledning av Svenskt Näringsliv. Detta riktar sig till elever i årskurs 8 samt deras lärare och pågår i tre dagar. Den första projektdagen hade till syfte att öka lärarnas egna kunskaper i ämnet företagande, och detta skulle bland annat ske genom ett besök hos produktions- och exportföretaget Eurolube i Storå. Men samtliga lärare skolkade från studiebesöket och lämnade en inför uppgiften väl förberedd VD på Eurolube i sticket.
Ja, det blev glest mellan stolarna i konferensrummet på Eurolube idag. VD Krister Roth var ändå vänlig nog att genomföra det han hade förberett sig inför sedan flera dagar tillbaka, trots besvikelsen över att lärarna uteblev. Istället blev det nu två representanter från Svenskt Näringsliv, en praktiksamordnare från individuella programmet samt LindeNytt som fick följa med runt i Eurolubes värld.
Men Krister poängterade inledningsvis mycket tydligt sin besvikelse.
-Jag är naturligtvis mycket besviken över hur det här blev, jag hade förväntat mig en hel grupp lärare här idag.
-Det är ju inte helt enkelt att få tid över för sådant här, men det är i ett mycket gott syfte och därför också angeläget för mig. Därför är jag både lite sur och besviken över hur dåligt det här har hanterats, förklarar Krister.
Han tycker det är svagt av lärarna och deras arbetsgivare att inte visa större intresse när företagare i trakten ställer upp på projekt som det här.
”Alla skolkade inte”
Rektorn på Stadsskogsskolan, förklarar att det här projektet är nytt och att man därför varit lite dåligt förberedda på hur man rent praktiskt skulle genomföra det. Hon berättar också att det faktiskt är ett par lärare som har gjort studiebesök idag, men på ett annat företag.
-Alla lärare kunde inte komma ifrån eftersom de faktiskt har lektioner med andra klasser. De har fler klasser än de som berörs av projektet. Men om det blir en fortsättning på det här nästa år så kanske vi hinner förbereda oss lite bättre, förklarar hon.
Fotnot: Vi har även sökt Åke Ström på näringslivsenheten för en kommentar, men har ej lyckats nå honom då han är på tjänsteresa.
*Fakta Eurolube
Eurolube startades -94 och har sedan dess fördubblat antalet anställda och tredubblat omsättningen. Idag arbetar 14 personer på företaget och prognosen pekar åt att man omsätter 28 miljoner kronor i år.
Eurolube utvecklar och producerar pumpar för bland annat oljehantering på fordonsverkstäder.
Företaget exporterar idag till 28 olika länder runt om i världen.
www.eurolube.com
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
Räddningstjänsten har larmats ut till Nammo i Lindesberg med anledning av en brand. Enligt SOS Alarm, som svarar för Räddningsregion Bergslagen, skall en mindre brand uppstått som sedan har eskalerat med stor spridningsrisk. Branden skall dock vara under kontroll, enligt senaste lägesrapport.
– Det skall ha börjat som en mindre brand med spridningsrisk. Man behövde därför kalla på förstärkning, men rapporterar nu från platsen att situationen är statisk, berättar larmoperatör.
Larmet inkom strax före klockan 13 på fredagen.
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.
Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått föräldrar i Fellingsbro att gå samman i en protest. Nu kräver man en förändring från kommunens sida.
– Vi har tagit del av synpunkter som kommit in redan efter första dagen, och det vi gjorde direkt var att kalla till ett möte tillsammans med Länstrafiken och Svealandstrafiken, vilket vi hade idag, säger förvaltningschef Mikael Thybell.
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.