På tisdagen inleddes projektet Företagens Dagar under ledning av Svenskt Näringsliv. Detta riktar sig till elever i årskurs 8 samt deras lärare och pågår i tre dagar. Den första projektdagen hade till syfte att öka lärarnas egna kunskaper i ämnet företagande, och detta skulle bland annat ske genom ett besök hos produktions- och exportföretaget Eurolube i Storå. Men samtliga lärare skolkade från studiebesöket och lämnade en inför uppgiften väl förberedd VD på Eurolube i sticket.
Ja, det blev glest mellan stolarna i konferensrummet på Eurolube idag. VD Krister Roth var ändå vänlig nog att genomföra det han hade förberett sig inför sedan flera dagar tillbaka, trots besvikelsen över att lärarna uteblev. Istället blev det nu två representanter från Svenskt Näringsliv, en praktiksamordnare från individuella programmet samt LindeNytt som fick följa med runt i Eurolubes värld.
Men Krister poängterade inledningsvis mycket tydligt sin besvikelse.
-Jag är naturligtvis mycket besviken över hur det här blev, jag hade förväntat mig en hel grupp lärare här idag.
-Det är ju inte helt enkelt att få tid över för sådant här, men det är i ett mycket gott syfte och därför också angeläget för mig. Därför är jag både lite sur och besviken över hur dåligt det här har hanterats, förklarar Krister.
Han tycker det är svagt av lärarna och deras arbetsgivare att inte visa större intresse när företagare i trakten ställer upp på projekt som det här.
”Alla skolkade inte”
Rektorn på Stadsskogsskolan, förklarar att det här projektet är nytt och att man därför varit lite dåligt förberedda på hur man rent praktiskt skulle genomföra det. Hon berättar också att det faktiskt är ett par lärare som har gjort studiebesök idag, men på ett annat företag.
-Alla lärare kunde inte komma ifrån eftersom de faktiskt har lektioner med andra klasser. De har fler klasser än de som berörs av projektet. Men om det blir en fortsättning på det här nästa år så kanske vi hinner förbereda oss lite bättre, förklarar hon.
Fotnot: Vi har även sökt Åke Ström på näringslivsenheten för en kommentar, men har ej lyckats nå honom då han är på tjänsteresa.
*Fakta Eurolube
Eurolube startades -94 och har sedan dess fördubblat antalet anställda och tredubblat omsättningen. Idag arbetar 14 personer på företaget och prognosen pekar åt att man omsätter 28 miljoner kronor i år.
Eurolube utvecklar och producerar pumpar för bland annat oljehantering på fordonsverkstäder.
Företaget exporterar idag till 28 olika länder runt om i världen.
www.eurolube.com
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den styrande politiska minoriteten, M, SD och KD, årsredovisningen för 2025, som nu visar ett positivt resultat.
– Vi har 34,5 miljoner på sista raden, vilket är 11,1 miljoner bättre än budgeterat resultat. Om man jämför med 2024 då vi hade ett resultat på -26,2 miljoner, så är det en jätteförändring som har gjorts, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.
Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovägen, i höjd med avfarten till länsväg 249. Ingen person ska ha skadats fysiskt vid kollisionen, men det är stopp i trafiken in till Lindesberg för tillfället.