På tisdagen inleddes projektet Företagens Dagar under ledning av Svenskt Näringsliv. Detta riktar sig till elever i årskurs 8 samt deras lärare och pågår i tre dagar. Den första projektdagen hade till syfte att öka lärarnas egna kunskaper i ämnet företagande, och detta skulle bland annat ske genom ett besök hos produktions- och exportföretaget Eurolube i Storå. Men samtliga lärare skolkade från studiebesöket och lämnade en inför uppgiften väl förberedd VD på Eurolube i sticket.
Ja, det blev glest mellan stolarna i konferensrummet på Eurolube idag. VD Krister Roth var ändå vänlig nog att genomföra det han hade förberett sig inför sedan flera dagar tillbaka, trots besvikelsen över att lärarna uteblev. Istället blev det nu två representanter från Svenskt Näringsliv, en praktiksamordnare från individuella programmet samt LindeNytt som fick följa med runt i Eurolubes värld.
Men Krister poängterade inledningsvis mycket tydligt sin besvikelse.
-Jag är naturligtvis mycket besviken över hur det här blev, jag hade förväntat mig en hel grupp lärare här idag.
-Det är ju inte helt enkelt att få tid över för sådant här, men det är i ett mycket gott syfte och därför också angeläget för mig. Därför är jag både lite sur och besviken över hur dåligt det här har hanterats, förklarar Krister.
Han tycker det är svagt av lärarna och deras arbetsgivare att inte visa större intresse när företagare i trakten ställer upp på projekt som det här.
”Alla skolkade inte”
Rektorn på Stadsskogsskolan, förklarar att det här projektet är nytt och att man därför varit lite dåligt förberedda på hur man rent praktiskt skulle genomföra det. Hon berättar också att det faktiskt är ett par lärare som har gjort studiebesök idag, men på ett annat företag.
-Alla lärare kunde inte komma ifrån eftersom de faktiskt har lektioner med andra klasser. De har fler klasser än de som berörs av projektet. Men om det blir en fortsättning på det här nästa år så kanske vi hinner förbereda oss lite bättre, förklarar hon.
Fotnot: Vi har även sökt Åke Ström på näringslivsenheten för en kommentar, men har ej lyckats nå honom då han är på tjänsteresa.
*Fakta Eurolube
Eurolube startades -94 och har sedan dess fördubblat antalet anställda och tredubblat omsättningen. Idag arbetar 14 personer på företaget och prognosen pekar åt att man omsätter 28 miljoner kronor i år.
Eurolube utvecklar och producerar pumpar för bland annat oljehantering på fordonsverkstäder.
Företaget exporterar idag till 28 olika länder runt om i världen.
www.eurolube.com
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i Lindesberg. Vid inspektionen framkom en rad olika brister, bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i sommar. Dock inte helt självvalt, då han enligt flera säkra källor ska ha önskat att arbeta kvar ett år till.
– Staffans vilja har varit att fortsätta ett år till, och jag tycker att det här är ovärdigt, säger Anders Persson som är lärare på skolan.