Bra Mat Hemma har tagit över Evas Matkasse, uppges i ett pressmeddelande som publiceras i sin helhet nedan.
E-handelsföretaget Bra Mat Hemma som ägs av Konsum Värmland och Wingefors Invest, flyttade förra sommaren sin verksamhet från Örebro till Matmejeriet i Karlstad. Sedan dess har man successivt utökat verksamheten och idag kan man få färdiga matkassar hem till dörren på flera orter i Värmland och Närke. Och nu expanderar man ytterligare genom övertagandet av Evas Matkasse.
Evas Matkasse är ett e-handelsföretag som bedrivit verksamhet sedan 2010 med Lindesberg som bas. Merparten av kunderna ligger i Lindesberg och Kopparberg, men de levererar också till fler platser i Värmland, bl a till Karlstad, Kristinehamn och Arvika.
-Evas Matkasse har ett mycket bra renommé, inte minst i Lindesbergsområdet, som är en vit fläck på kartan för vår del. Dessutom hoppas vi på ännu fler nya influenser och idéer genom övertagandet, säger Karin Trautman som är VD för Bra Mat Hemma.
-Jag väljer att gå vidare mot nya utmaningar, men jag är övertygad om att mina tidigare kunder kommer att bli nöjda med Bra Mat Hemma, säger innehavaren av Evas Matkasse, Eva Svärd.
Mer expansionsplaner till hösten
Idag erbjuder Bra Mat Hemma kompletta matkassar där alla ingredienser ingår, uppvägt och klart tillsammans med recept för två, fyra eller sex personer. Det finns också möjlighet att välja den traditionella matkassen, där man får de flesta ingredienserna. Kassarna räcker för fyra till fem vardagar och levereras till hemmet i en obruten kylkedja på söndagar. Som ett komplement till detta lanserades under våren möjligheten att hämta kassen på tre Coop Forum butiker; Bergvik i Karlstad, Kristinehamn och Karlskoga. Denna service utökas under hösten till 11 Coop Extra butiker över hela Värmland.
-Vi kan verkligen erbjuda en matkasse utöver det vanliga, bland annat är vi unika med våra lokala produkter. Tidigare var det hemsändning till dörren som gällde, nu går vi vidare med fler alternativ på ännu fler orter, avslutar Karin Trautman.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).