Bra Mat Hemma har tagit över Evas Matkasse, uppges i ett pressmeddelande som publiceras i sin helhet nedan.
E-handelsföretaget Bra Mat Hemma som ägs av Konsum Värmland och Wingefors Invest, flyttade förra sommaren sin verksamhet från Örebro till Matmejeriet i Karlstad. Sedan dess har man successivt utökat verksamheten och idag kan man få färdiga matkassar hem till dörren på flera orter i Värmland och Närke. Och nu expanderar man ytterligare genom övertagandet av Evas Matkasse.
Evas Matkasse är ett e-handelsföretag som bedrivit verksamhet sedan 2010 med Lindesberg som bas. Merparten av kunderna ligger i Lindesberg och Kopparberg, men de levererar också till fler platser i Värmland, bl a till Karlstad, Kristinehamn och Arvika.
-Evas Matkasse har ett mycket bra renommé, inte minst i Lindesbergsområdet, som är en vit fläck på kartan för vår del. Dessutom hoppas vi på ännu fler nya influenser och idéer genom övertagandet, säger Karin Trautman som är VD för Bra Mat Hemma.
-Jag väljer att gå vidare mot nya utmaningar, men jag är övertygad om att mina tidigare kunder kommer att bli nöjda med Bra Mat Hemma, säger innehavaren av Evas Matkasse, Eva Svärd.
Mer expansionsplaner till hösten
Idag erbjuder Bra Mat Hemma kompletta matkassar där alla ingredienser ingår, uppvägt och klart tillsammans med recept för två, fyra eller sex personer. Det finns också möjlighet att välja den traditionella matkassen, där man får de flesta ingredienserna. Kassarna räcker för fyra till fem vardagar och levereras till hemmet i en obruten kylkedja på söndagar. Som ett komplement till detta lanserades under våren möjligheten att hämta kassen på tre Coop Forum butiker; Bergvik i Karlstad, Kristinehamn och Karlskoga. Denna service utökas under hösten till 11 Coop Extra butiker över hela Värmland.
-Vi kan verkligen erbjuda en matkasse utöver det vanliga, bland annat är vi unika med våra lokala produkter. Tidigare var det hemsändning till dörren som gällde, nu går vi vidare med fler alternativ på ännu fler orter, avslutar Karin Trautman.
INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och med läsåret 2026/27, är det läge att lyfta blicken och fråga sig: är nedläggning av små skolor och förskolor verkligen vägen in i framtiden för landsbygdskommuner?
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Örebros sommarutställning OpenArt firar tioårsjubileum och bjuder nu in fem gästkommuner att delta 2026 – och Lindesbergs kommun är en av dessa. På Kulturenheten är man sprudlande glada över att äntligen få vara en del av Skandinaviens största konstutställning, som hålls 13 juni till 6 september, och ser fram emot en konstsommar utöver det vanliga.
– Nu hoppas vi att fler vill kroka arm med oss för att locka folk till Lindesberg. Vi vill att det blir en riktigt härlig sommar, säger Sara Sporre.
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.