Bra Mat Hemma har tagit över Evas Matkasse, uppges i ett pressmeddelande som publiceras i sin helhet nedan.
E-handelsföretaget Bra Mat Hemma som ägs av Konsum Värmland och Wingefors Invest, flyttade förra sommaren sin verksamhet från Örebro till Matmejeriet i Karlstad. Sedan dess har man successivt utökat verksamheten och idag kan man få färdiga matkassar hem till dörren på flera orter i Värmland och Närke. Och nu expanderar man ytterligare genom övertagandet av Evas Matkasse.
Evas Matkasse är ett e-handelsföretag som bedrivit verksamhet sedan 2010 med Lindesberg som bas. Merparten av kunderna ligger i Lindesberg och Kopparberg, men de levererar också till fler platser i Värmland, bl a till Karlstad, Kristinehamn och Arvika.
-Evas Matkasse har ett mycket bra renommé, inte minst i Lindesbergsområdet, som är en vit fläck på kartan för vår del. Dessutom hoppas vi på ännu fler nya influenser och idéer genom övertagandet, säger Karin Trautman som är VD för Bra Mat Hemma.
-Jag väljer att gå vidare mot nya utmaningar, men jag är övertygad om att mina tidigare kunder kommer att bli nöjda med Bra Mat Hemma, säger innehavaren av Evas Matkasse, Eva Svärd.
Mer expansionsplaner till hösten
Idag erbjuder Bra Mat Hemma kompletta matkassar där alla ingredienser ingår, uppvägt och klart tillsammans med recept för två, fyra eller sex personer. Det finns också möjlighet att välja den traditionella matkassen, där man får de flesta ingredienserna. Kassarna räcker för fyra till fem vardagar och levereras till hemmet i en obruten kylkedja på söndagar. Som ett komplement till detta lanserades under våren möjligheten att hämta kassen på tre Coop Forum butiker; Bergvik i Karlstad, Kristinehamn och Karlskoga. Denna service utökas under hösten till 11 Coop Extra butiker över hela Värmland.
-Vi kan verkligen erbjuda en matkasse utöver det vanliga, bland annat är vi unika med våra lokala produkter. Tidigare var det hemsändning till dörren som gällde, nu går vi vidare med fler alternativ på ännu fler orter, avslutar Karin Trautman.
Under de senaste dagarna har flertalet kommuner redan avvisat regeringens initiativ som går ut på att få fler personer att frivilligt återvandra till sina hemländer. I Lindesberg håller man dock dörren öppen för dialog med regeringens samordnare i den här frågan.
– Jag menar att demokratin stärks när vi lyssnar, inte när vi stänger dörrar. Regeringens samordnare har bjudit in till dialog och jag ser inga problem med att lyssna samt framföra vårt perspektiv, kommenterar kommunstyrelsens ordförande, Tomas Klockars, i ett pressmeddelande på torsdagen.
I morgon, torsdag, väntar en dag full av skapande och spel på Lindesbergs bibliotek för höstlovslediga barn. Här finns bland annat möjlighet att tillverka egna stickers och halloweenmasker med hjälp av dataprogram och en speciell sorts skrivare. Dessutom kommer det att finnas professionell hjälp av Frederica Patriarca från Italien, som är Character Designer och Concept Artist.
– Frederica brinner för design och ville gärna ge barnen en möjlighet att få visa upp sin kreativitet, berättar initiativtagare Anwar Ghoubari från föreningen ABF Makerspace.
På måndagen hölls den allra sista gjutningen på Baettr – och därmed gick en 600 år lång epok i graven. I Guldsmedshyttan var stämningen påtaglig, och många uttryckte oro inför framtiden. Simon Enström, som är engagerad i bygden och arbetar på ICA Supermarket Trivselköp, har märkt av stämningen i butiken under dagen.
– Det märks på kunderna att de är påverkade av detta. Det är en sorglig dag för bygden, säger Simon.
Över 100 av de anställda på Baettr i Guldsmedshyttan närvarade tillsammans med media under måndagen, när man genomförde den allra sista gjutningen innan företaget stänger sin verksamhet på orten.
– Som för alla andra är det sorg i hjärtat man har, bara sorg, säger fabrikschef Torbjörn Lantz.
Förra helgen, när jag var på väg till jobbet, hade jag förberett mig på att kanske få se norrsken. Jag hade under dagen hållit koll på prognoser och förberett min fotoutrustning på så vis att jag endast behövde stanna bilen och börja fotografera om jag såg norrskenet dyka upp – och det gjorde jag. Ett kraftigt norrsken dessutom.
Under onsdagen fick polisen ett samtal från allmänheten som hade uppfattat höga smällar i Lindesberg. Efter att polisen undersökt saken kunde man konstatera att det troligtvis rört sig om så kallade avgassmällar från en A-traktor. Nu uppmanar man allmänheten att ta kontakt om man upplever detta igen samt att man noterar fordonets registreringsnummer.
– Det här skapar otrygghet och vi vill gärna få in information så att vi kan jobba vidare med det här, säger Henrik Andersson, kommunpolis i Lindesberg.
En vecka har gått sedan den massiva polisinsatsen ägde rum vid Brotorpsskolan i Lindesberg, efter att skolans inrymningslarm aktiverats. Dagen efter insatsen kunde man konstatera att larmet startades av misstag, och att ingen hotbild fanns. Nu hoppas man att loggar ska bringa klarhet i vad som egentligen hänt.
I måndags, när jag var ute i skogarna runt Nora och fotade fåglar, hände något stort. Plötsligt kom ett fågellarm på min mobil! Ett larm som jag så länge har väntat på…