Bra Mat Hemma har tagit över Evas Matkasse, uppges i ett pressmeddelande som publiceras i sin helhet nedan.
E-handelsföretaget Bra Mat Hemma som ägs av Konsum Värmland och Wingefors Invest, flyttade förra sommaren sin verksamhet från Örebro till Matmejeriet i Karlstad. Sedan dess har man successivt utökat verksamheten och idag kan man få färdiga matkassar hem till dörren på flera orter i Värmland och Närke. Och nu expanderar man ytterligare genom övertagandet av Evas Matkasse.
Evas Matkasse är ett e-handelsföretag som bedrivit verksamhet sedan 2010 med Lindesberg som bas. Merparten av kunderna ligger i Lindesberg och Kopparberg, men de levererar också till fler platser i Värmland, bl a till Karlstad, Kristinehamn och Arvika.
-Evas Matkasse har ett mycket bra renommé, inte minst i Lindesbergsområdet, som är en vit fläck på kartan för vår del. Dessutom hoppas vi på ännu fler nya influenser och idéer genom övertagandet, säger Karin Trautman som är VD för Bra Mat Hemma.
-Jag väljer att gå vidare mot nya utmaningar, men jag är övertygad om att mina tidigare kunder kommer att bli nöjda med Bra Mat Hemma, säger innehavaren av Evas Matkasse, Eva Svärd.
Mer expansionsplaner till hösten
Idag erbjuder Bra Mat Hemma kompletta matkassar där alla ingredienser ingår, uppvägt och klart tillsammans med recept för två, fyra eller sex personer. Det finns också möjlighet att välja den traditionella matkassen, där man får de flesta ingredienserna. Kassarna räcker för fyra till fem vardagar och levereras till hemmet i en obruten kylkedja på söndagar. Som ett komplement till detta lanserades under våren möjligheten att hämta kassen på tre Coop Forum butiker; Bergvik i Karlstad, Kristinehamn och Karlskoga. Denna service utökas under hösten till 11 Coop Extra butiker över hela Värmland.
-Vi kan verkligen erbjuda en matkasse utöver det vanliga, bland annat är vi unika med våra lokala produkter. Tidigare var det hemsändning till dörren som gällde, nu går vi vidare med fler alternativ på ännu fler orter, avslutar Karin Trautman.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla fall vad jag trodde just då att jag hade sett.
Nu har du möjlighet att söka eller nominera kandidater till Lindesbergs kommuns Byggnadspris, Kulturstipendium och Föreningsledarstipendium. Alla kan söka stipendierna eller nominera kandidater.
Längs gator och torg har nu stora snöhögar bildats av snöröjningen efter snöfallet som kom under onsdagsdygnet. För barn kan dessa verka lockande och inbjuda till lek, som att klättra eller gräva tunnlar. Det som kan uppfattas som oskyldigt kan dock snabbt bli farligt – därför går Lindesbergs kommun nu ut med en varning. Samtidigt uppmanas även fastighetsägare att underlätta arbetet med snöröjningen.
Under fredagen väntas nederbörd i form av regn som kan orsaka plötslig ishalka i norra länsdelen. Lokalt i Lindesberg är det främst i norra kommundelen som varningen gäller, enligt den varning SMHI utfärdat på torsdagsförmiddagen.
Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm ”Tyst faller snön” får världspremiär på Göteborg Film Festival, som drar igång den 23 januari. Filmen är uttagen till programsektionen Nordic Light, som lyfter aktuella långfilmer från Norden, och tävlar även om Angelospriset, som årligen delas ut av Svenska kyrkan.
– Vi ser fram emot att visa filmen och möta publiken i Göteborg. Det känns väldigt fint att få medverka på festivalen igen, säger regissören Malin Dahl.
UPPDATERAD: Vid 15-tiden på tisdagen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till mellersta infarten med anledning av en trafikolycka med två personbilar inblandade. Enligt polisen rörde det sig om en sidokrock. Inga allvarligare personskador har rapporterats från platsen.
– Den ena bilen stod kvar på vägen, den andra låg i diket. En av de inblandade klagade på smärta i ena handen, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Socialnämnden i Lindesbergs kommun kritiseras av Justitieombudsmannen, JO, för hanteringen i samband med ett överklagande av ett beslut om ekonomiskt bistånd. Bland annat ska en handläggare använt sin personliga Swish-app för att kontrollera en uppgift, något som saknade rättsliga grunder. JO konstaterar att nämndens hantering av överklagandet har brustit på flera sätt och nämnden kritiseras för det.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.