Eva Svartkrut (t.v.) från Lindesberg, tävlar tillsammans med vännen Emma Farm. Foto: TV4
Eva tävlar om att bli Sveriges första legomästare
Den 25 oktober är det premiär i TV4 för Sveriges nya underhållningsprogram, där kreativa legofantaster gör upp i hopp om att ta sig hela vägen till final. En av de 16 deltagarna är ingen mindre än Lindesbergs egen legodrottning, Eva Svartkrut.
Supersuccén Lego Masters, som tidigare sänts i både USA och Australien, har nu kommit till Sverige. I Sveriges första tv-sända legotävling samlas landets bästa legobyggare för att pressa fantasins gränser och bygga saker de aldrig har byggt förut. Bland de 16 hoppfulla legobyggarna som deltar i premiärsäsongen hittar vi ingen mindre än Eva Svartkrut från Lindesberg.
Eva, som till vardags arbetar som lärare, är en minst sagt van legobyggare, och har ställt ut sina smått fantastiska byggen på utställningar runt om i landet. Förra sommaren visade hon upp sitt 160 cm breda och 1 meter höga bygge av Harry Potters skola, Hogwarts, på Klossfestivalen i Örebro.
Det var även genom dessa utställningar som hon kom att träffa sin lagkamrat i tävlingen, Emma Farm.
– Vi hade träffats på olika legoutställningar genom åren, och lärde känna varandra på det sättet. Men vi hade aldrig byggt tillsammans förut, så det var en utmaning, skrattar Eva och fortsätter:
– Eftersom Emma bor i Sundsvall kunde vi inte träffas innan, men vi pratade i telefon och lade upp strategier på så sätt. Vi hade båda sett Lego Masters USA och Austrailen innan, så vi hade ett litet hum om vilka typer av utmaningar som kunde komma.
Samtliga tävlande i premiärsäsongen av Lego Masters. Foto: TV4
Under säsongen kommer de åtta tvåmannalagen att tävla om vilka som kan bygga de mest häpnadsväckande legokonstruktionerna. De kommer utmanas i allt från att bygga stora mekaniska minigolfhinder till att i detalj återskapa kända Astrid Lindgren-miljöer. Till sitt förfogande har de 2,5 miljoner legobitar i alla tänkbara färger och utföranden, men alla utmaningar går på tid.
– Det var väldigt stressigt, hemma är man van vid att lägga månader eller år på vissa projekt. Då kan man i lugn och ro klura ut en lösning på problem som uppstår, men här var det helt annat, skrattar Eva och avslutar:
– Det var verkligen ett minne för livet, och vi blev som en enda stor familj.
Lego Masters Sverige har premiär i TV4 kl 20.00 den 25/10. Programledare är Mauri Hermundsson och experten Magnus Göransson, som till vardags jobbar som designchef på LEGO.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Jessica Roch driver det nystartade cateringföretaget "Mat på fat". Barnen William och Lina är två av Jessicas största supporters. Foto: Jennie Einarsson
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Busschaufför misstänks för brott efter krock
Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i ...
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i Lindesberg. Vid inspektionen framkom en rad olika brister, bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i sommar. Dock inte helt självvalt, då han enligt flera säkra källor ska ha önskat att arbeta kvar ett år till.
– Staffans vilja har varit att fortsätta ett år till, och jag tycker att det här är ovärdigt, säger Anders Persson som är lärare på skolan.
FotoFredag: Ett kärt återseende
FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje...