Ännu återstår det några dagar innan Sixten Larssons nya butik har premiär för allmänheten. Men för alla som spricker av nyfikenhet och inte kan vänta längre, så har vi en glad nyhet att berätta – eller att visa snarare. På måndagsmorgonen fick nämligen LindeNytt tillåtelse att fotografera delar av butikens stora köksavdelning.
Nya Sixten Larsson känns onekligen väldigt pampig. Den totala ytan är 1000 kvm och drygt hälften utgör butiksyta. Cirka en tredjedel av butiken har använts för att bygga upp flera olika köksuppsättningar där kunderna kan botanisera runt och få tips och idéer. På denna avdelning har man valt att inte spara på krutet och det kommer kunden ha mycket nytta av, berättar Ulrika under en liten guidad tur i butiken.
-Vi har 10 olika uppsättningar kök från modell ”franskt bondkök” till det mer moderna och stilrena. Med dessa hela uppsättningar hoppas vi att kunderna ska få ett bättre perspektiv och en helhetsbild på hur det kan bli att se ut när det är klart, säger hon.
När vi tittar runt förstår vi att integrerat är den röda tråden som sträcker sig genom alla stilar. Hällspisar är mer eller mindre standard när priserna numera ligger i en plånboksvänlig nivå jämfört med prisläget för några år sedan.
-Det har blivit mer vanligt att man väljer en spishäll och nu på senare tid också en modell som ligger nedsänkt i bänkskivan, förklarar Ulrika och visar en uppsättning som känns väldigt ”spejsad” på ren svengelska.
En av de mer iögonfallande uppsättningarna är den sista i raden. Har man sparat det bästa till sist? Tja, det är nog helt och hållet en smakfråga. Dock får vi berättat för oss att detta kök kanske är mer ”för att visa hur det kan se ut” än ett inslag som ska orsaka rusning till butiken. Kul att se var det i vilket fall som helst.
Men när öppnar butiken då?
Sten Larsson svarar med förnuft och logik på den frågan: ”Vi öppnar när det är färdigt.” Men med en något lägre volym i rösten så förklarar han vidare att man tar sikte på att öppna inom ett par dagar, kanske redan i slutet av veckan. Men han understryker att det återstår mycket att göra och därför finns risk att det dröjer ännu lite längre än så.
Tillsvidare hoppas vi att några av följande bilder kan stilla nyfikenheten – till viss del åtminstone. Med anledning av att Sixten Larsson vill skapa ett överraskningsmoment vid premiärdagen, så kan vi dessvärre inte visa några helhetsbilder från butiken. Dock har vi fått grönt ljus att visa lite närbilder och delar av interiören.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.