Ännu återstår det några dagar innan Sixten Larssons nya butik har premiär för allmänheten. Men för alla som spricker av nyfikenhet och inte kan vänta längre, så har vi en glad nyhet att berätta – eller att visa snarare. På måndagsmorgonen fick nämligen LindeNytt tillåtelse att fotografera delar av butikens stora köksavdelning.
Nya Sixten Larsson känns onekligen väldigt pampig. Den totala ytan är 1000 kvm och drygt hälften utgör butiksyta. Cirka en tredjedel av butiken har använts för att bygga upp flera olika köksuppsättningar där kunderna kan botanisera runt och få tips och idéer. På denna avdelning har man valt att inte spara på krutet och det kommer kunden ha mycket nytta av, berättar Ulrika under en liten guidad tur i butiken.
-Vi har 10 olika uppsättningar kök från modell ”franskt bondkök” till det mer moderna och stilrena. Med dessa hela uppsättningar hoppas vi att kunderna ska få ett bättre perspektiv och en helhetsbild på hur det kan bli att se ut när det är klart, säger hon.
När vi tittar runt förstår vi att integrerat är den röda tråden som sträcker sig genom alla stilar. Hällspisar är mer eller mindre standard när priserna numera ligger i en plånboksvänlig nivå jämfört med prisläget för några år sedan.
-Det har blivit mer vanligt att man väljer en spishäll och nu på senare tid också en modell som ligger nedsänkt i bänkskivan, förklarar Ulrika och visar en uppsättning som känns väldigt ”spejsad” på ren svengelska.
En av de mer iögonfallande uppsättningarna är den sista i raden. Har man sparat det bästa till sist? Tja, det är nog helt och hållet en smakfråga. Dock får vi berättat för oss att detta kök kanske är mer ”för att visa hur det kan se ut” än ett inslag som ska orsaka rusning till butiken. Kul att se var det i vilket fall som helst.
Men när öppnar butiken då?
Sten Larsson svarar med förnuft och logik på den frågan: ”Vi öppnar när det är färdigt.” Men med en något lägre volym i rösten så förklarar han vidare att man tar sikte på att öppna inom ett par dagar, kanske redan i slutet av veckan. Men han understryker att det återstår mycket att göra och därför finns risk att det dröjer ännu lite längre än så.
Tillsvidare hoppas vi att några av följande bilder kan stilla nyfikenheten – till viss del åtminstone. Med anledning av att Sixten Larsson vill skapa ett överraskningsmoment vid premiärdagen, så kan vi dessvärre inte visa några helhetsbilder från butiken. Dock har vi fått grönt ljus att visa lite närbilder och delar av interiören.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.