Ännu återstår det några dagar innan Sixten Larssons nya butik har premiär för allmänheten. Men för alla som spricker av nyfikenhet och inte kan vänta längre, så har vi en glad nyhet att berätta – eller att visa snarare. På måndagsmorgonen fick nämligen LindeNytt tillåtelse att fotografera delar av butikens stora köksavdelning.
Nya Sixten Larsson känns onekligen väldigt pampig. Den totala ytan är 1000 kvm och drygt hälften utgör butiksyta. Cirka en tredjedel av butiken har använts för att bygga upp flera olika köksuppsättningar där kunderna kan botanisera runt och få tips och idéer. På denna avdelning har man valt att inte spara på krutet och det kommer kunden ha mycket nytta av, berättar Ulrika under en liten guidad tur i butiken.
-Vi har 10 olika uppsättningar kök från modell ”franskt bondkök” till det mer moderna och stilrena. Med dessa hela uppsättningar hoppas vi att kunderna ska få ett bättre perspektiv och en helhetsbild på hur det kan bli att se ut när det är klart, säger hon.
När vi tittar runt förstår vi att integrerat är den röda tråden som sträcker sig genom alla stilar. Hällspisar är mer eller mindre standard när priserna numera ligger i en plånboksvänlig nivå jämfört med prisläget för några år sedan.
-Det har blivit mer vanligt att man väljer en spishäll och nu på senare tid också en modell som ligger nedsänkt i bänkskivan, förklarar Ulrika och visar en uppsättning som känns väldigt ”spejsad” på ren svengelska.
En av de mer iögonfallande uppsättningarna är den sista i raden. Har man sparat det bästa till sist? Tja, det är nog helt och hållet en smakfråga. Dock får vi berättat för oss att detta kök kanske är mer ”för att visa hur det kan se ut” än ett inslag som ska orsaka rusning till butiken. Kul att se var det i vilket fall som helst.
Men när öppnar butiken då?
Sten Larsson svarar med förnuft och logik på den frågan: ”Vi öppnar när det är färdigt.” Men med en något lägre volym i rösten så förklarar han vidare att man tar sikte på att öppna inom ett par dagar, kanske redan i slutet av veckan. Men han understryker att det återstår mycket att göra och därför finns risk att det dröjer ännu lite längre än så.
Tillsvidare hoppas vi att några av följande bilder kan stilla nyfikenheten – till viss del åtminstone. Med anledning av att Sixten Larsson vill skapa ett överraskningsmoment vid premiärdagen, så kan vi dessvärre inte visa några helhetsbilder från butiken. Dock har vi fått grönt ljus att visa lite närbilder och delar av interiören.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.