Ännu återstår det några dagar innan Sixten Larssons nya butik har premiär för allmänheten. Men för alla som spricker av nyfikenhet och inte kan vänta längre, så har vi en glad nyhet att berätta – eller att visa snarare. På måndagsmorgonen fick nämligen LindeNytt tillåtelse att fotografera delar av butikens stora köksavdelning.
Nya Sixten Larsson känns onekligen väldigt pampig. Den totala ytan är 1000 kvm och drygt hälften utgör butiksyta. Cirka en tredjedel av butiken har använts för att bygga upp flera olika köksuppsättningar där kunderna kan botanisera runt och få tips och idéer. På denna avdelning har man valt att inte spara på krutet och det kommer kunden ha mycket nytta av, berättar Ulrika under en liten guidad tur i butiken.
-Vi har 10 olika uppsättningar kök från modell ”franskt bondkök” till det mer moderna och stilrena. Med dessa hela uppsättningar hoppas vi att kunderna ska få ett bättre perspektiv och en helhetsbild på hur det kan bli att se ut när det är klart, säger hon.
När vi tittar runt förstår vi att integrerat är den röda tråden som sträcker sig genom alla stilar. Hällspisar är mer eller mindre standard när priserna numera ligger i en plånboksvänlig nivå jämfört med prisläget för några år sedan.
-Det har blivit mer vanligt att man väljer en spishäll och nu på senare tid också en modell som ligger nedsänkt i bänkskivan, förklarar Ulrika och visar en uppsättning som känns väldigt ”spejsad” på ren svengelska.
En av de mer iögonfallande uppsättningarna är den sista i raden. Har man sparat det bästa till sist? Tja, det är nog helt och hållet en smakfråga. Dock får vi berättat för oss att detta kök kanske är mer ”för att visa hur det kan se ut” än ett inslag som ska orsaka rusning till butiken. Kul att se var det i vilket fall som helst.
Men när öppnar butiken då?
Sten Larsson svarar med förnuft och logik på den frågan: ”Vi öppnar när det är färdigt.” Men med en något lägre volym i rösten så förklarar han vidare att man tar sikte på att öppna inom ett par dagar, kanske redan i slutet av veckan. Men han understryker att det återstår mycket att göra och därför finns risk att det dröjer ännu lite längre än så.
Tillsvidare hoppas vi att några av följande bilder kan stilla nyfikenheten – till viss del åtminstone. Med anledning av att Sixten Larsson vill skapa ett överraskningsmoment vid premiärdagen, så kan vi dessvärre inte visa några helhetsbilder från butiken. Dock har vi fått grönt ljus att visa lite närbilder och delar av interiören.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.