Ännu återstår det några dagar innan Sixten Larssons nya butik har premiär för allmänheten. Men för alla som spricker av nyfikenhet och inte kan vänta längre, så har vi en glad nyhet att berätta – eller att visa snarare. På måndagsmorgonen fick nämligen LindeNytt tillåtelse att fotografera delar av butikens stora köksavdelning.
Nya Sixten Larsson känns onekligen väldigt pampig. Den totala ytan är 1000 kvm och drygt hälften utgör butiksyta. Cirka en tredjedel av butiken har använts för att bygga upp flera olika köksuppsättningar där kunderna kan botanisera runt och få tips och idéer. På denna avdelning har man valt att inte spara på krutet och det kommer kunden ha mycket nytta av, berättar Ulrika under en liten guidad tur i butiken.
-Vi har 10 olika uppsättningar kök från modell ”franskt bondkök” till det mer moderna och stilrena. Med dessa hela uppsättningar hoppas vi att kunderna ska få ett bättre perspektiv och en helhetsbild på hur det kan bli att se ut när det är klart, säger hon.
När vi tittar runt förstår vi att integrerat är den röda tråden som sträcker sig genom alla stilar. Hällspisar är mer eller mindre standard när priserna numera ligger i en plånboksvänlig nivå jämfört med prisläget för några år sedan.
-Det har blivit mer vanligt att man väljer en spishäll och nu på senare tid också en modell som ligger nedsänkt i bänkskivan, förklarar Ulrika och visar en uppsättning som känns väldigt ”spejsad” på ren svengelska.
En av de mer iögonfallande uppsättningarna är den sista i raden. Har man sparat det bästa till sist? Tja, det är nog helt och hållet en smakfråga. Dock får vi berättat för oss att detta kök kanske är mer ”för att visa hur det kan se ut” än ett inslag som ska orsaka rusning till butiken. Kul att se var det i vilket fall som helst.
Men när öppnar butiken då?
Sten Larsson svarar med förnuft och logik på den frågan: ”Vi öppnar när det är färdigt.” Men med en något lägre volym i rösten så förklarar han vidare att man tar sikte på att öppna inom ett par dagar, kanske redan i slutet av veckan. Men han understryker att det återstår mycket att göra och därför finns risk att det dröjer ännu lite längre än så.
Tillsvidare hoppas vi att några av följande bilder kan stilla nyfikenheten – till viss del åtminstone. Med anledning av att Sixten Larsson vill skapa ett överraskningsmoment vid premiärdagen, så kan vi dessvärre inte visa några helhetsbilder från butiken. Dock har vi fått grönt ljus att visa lite närbilder och delar av interiören.
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades att en politisk överenskommelse är klar mellan fyra partier.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.