Ikväll är det äntligen dags att agna burarna och hoppas på mycket kräftor. Årets kräftfiske ser av allt att döma ut att bli en toppenkväll, som gjord för folkfest. Vädret är vid skrivandets stund kalasväder och enligt prognoserna ser det ut att hålla i sig helgen ut. Att man i förhand hade en viss oro för fisket, ska man inte ta på allt för stort allvar.
Tidigare sade Roland Johansson, kräftambassadör i Linde, att det höga vattenståndet vi haft tidigare i sommar kan komma att påverka fisket. Men han betonar även att man aldrig ska säga aldrig. I fjol inträffade det som inte fick hända och man trodde då att fisket var förstört. Natten till fiskedagen föll stora mängder regn och spolade ner massor av jord och lera i Bottenån. Vattnet grumlade igen och liknande mer en flod av mjölkchoklad. Men med facit i handen, så konstaterade man att det inte påverkade fisket alls. Det blev t o m rekordfångster i burarna.
I år har även ytterligare 10 land delats ut. Det betyder att det sammanlagt finns 140 fiskeland plus de 36 barnlanden. God fiskelycka önskar vi på LindeNytt!
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.