Den 14:e maj ”firas” Trafiknykterhetens dag med att polisen genomför extra många nykterhetskontroller på våra vägar runt om i landet – och så även i Lindesbergs kommun.
– Redan tidigt i morse gjordes en kontroll i Vedevåg, där samtliga som fick blåsa visade sig vara nyktra, kommenterar Stefan Dangardt vid polisen.
Förare påverkade av alkohol/droger, orsakar varje år ett stort antal dödsolyckor. Risken för att orsaka en allvarlig olycka mångfaldigas när alkohol eller droger är inblandade, understryker polisen idag, när Trafiknykterhetens dag infaller.
För att minska rattfylleri samarbetar polisen med ett flertal myndigheter enligt arbetsmetoden SMADIT (samverkan mot alkohol och droger i trafiken). Tanken är att berusade förare som upptäcks ska få erbjudande om ett samtal med vården inom 24 timmar, för att bryta ett eventuellt pågående missbruk och bli en nykter fordonsförare, skriver polisen på sin hemsida.
Dagens första nykterhetskontroll, i vårt område, genomfördes redan vid femtiden på tisdagsmorgonen. Detta i höjd med Vedevåg. Samtliga blåste negativt, men även om detta var ett positivt utfall, så var det flera av dem som fick en ordningsbot på grund av andra trafikbrott.
– Fyra förare har fått en ordningsbot, men det framgår ej för vad i den händelserapport jag har tillgång till, förklarar Stefan Dangardt vid polisen.
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.