Den 14:e maj ”firas” Trafiknykterhetens dag med att polisen genomför extra många nykterhetskontroller på våra vägar runt om i landet – och så även i Lindesbergs kommun.
– Redan tidigt i morse gjordes en kontroll i Vedevåg, där samtliga som fick blåsa visade sig vara nyktra, kommenterar Stefan Dangardt vid polisen.
Förare påverkade av alkohol/droger, orsakar varje år ett stort antal dödsolyckor. Risken för att orsaka en allvarlig olycka mångfaldigas när alkohol eller droger är inblandade, understryker polisen idag, när Trafiknykterhetens dag infaller.
För att minska rattfylleri samarbetar polisen med ett flertal myndigheter enligt arbetsmetoden SMADIT (samverkan mot alkohol och droger i trafiken). Tanken är att berusade förare som upptäcks ska få erbjudande om ett samtal med vården inom 24 timmar, för att bryta ett eventuellt pågående missbruk och bli en nykter fordonsförare, skriver polisen på sin hemsida.
Dagens första nykterhetskontroll, i vårt område, genomfördes redan vid femtiden på tisdagsmorgonen. Detta i höjd med Vedevåg. Samtliga blåste negativt, men även om detta var ett positivt utfall, så var det flera av dem som fick en ordningsbot på grund av andra trafikbrott.
– Fyra förare har fått en ordningsbot, men det framgår ej för vad i den händelserapport jag har tillgång till, förklarar Stefan Dangardt vid polisen.
Polisen bekräftar idag att onsdagens larm om inrymning har skett av misstag, något som anses vara ett resultat av den mänskliga faktorn. Under pågående larm har en medarbetare iakttagit en person med avvikande beteende som går över Brotorpsskolans skolgård. Polisen förtydligar att den här personen inte har någonting med händelsen att göra. Förvaltningschef Michael Tybell förklarar vad man tror har hänt.
– Mänskliga faktorn eller tekniken faktiskt, där är vi inte helt säkra än, säger han.
Klockan 12:45 på onsdagseftermiddagen hamnade Lisa Nilsson och Klara Sahlén mitt i ett kaos av gråtande, chockade och skräckslagna barn, som hade sökt skydd hos Mejk. På ren instinkt tog de, och deras kollegor, hand om barnen och gav dem en trygg famn i väntan på deras oroliga föräldrar.
– Jag blev som en robot, jag ville bara få hem barn, förklarar Lisa.
Polisens insats i Lindesberg pågår fortfarande efter det tidigare inrymningslarmet på Brotorpsskolan. Man väljer dock att häva inrymningen nu och låta samtliga elever gå hem.
Brotorpsskolan i Lindesberg undersöks av polis sedan skolans inrymningslarm har gått. Polisen vet ännu inte vad som har orsakat larmet. Man har dock klargjort att ingen person skall ha skadats eller anträffats skadad i lokalerna eller utanför.
– Det är läge grönt och vi fortsätter arbeta med detta för att få klarhet i vad som har hänt, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Polisen har på tisdagen larmats ut till Lindbackaskolan med anledning av en misstänkt hotbild. Vårdnadshavare har uppmanats att hämta hem sina barn från skolan – dock ej via skolledning utan på eget bevåg.
– Man har upptäckt ett hotfullt budskap som klottrats på en vägg. Vi är på plats och tar in uppgifter, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson på polisen i region Bergslagen.
Frövifors får en ny smakprofil när studenter vid Restaurang- och hotellhögskolan i Grythyttan – under ledning av stjärnkocken Paul Svensson – skapar en måltidsupplevelse som speglar platsens själ och historia.
– Du kan servera en mycket mer engagerande och spännande historia på tallriken om maten har förankring i den plats du verkar på, säger Annika Göran Rodell, lärare vid Restaurang- och hotellhögskolan i Grythyttan.
En man i 35-årsåldern greps på lördagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en kvinna han har en nära relation med.
– Mannen blev senare anhållen misstänkt för misshandel, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under hösten 2024 spelades thrillerfilmen ”Vi dör i natt” in på Nisses alltiallo i Rockhammar. 24 oktober har filmen premiär, men redan 10 dagar innan får Lindesberg chansen att se den nagelbitande berättelsen på den lokala bioduken. Dessutom kommer flera av filmens skådespelare att närvara under smygpremiären på Lindesbergs Bio.