Den 14:e maj ”firas” Trafiknykterhetens dag med att polisen genomför extra många nykterhetskontroller på våra vägar runt om i landet – och så även i Lindesbergs kommun.
– Redan tidigt i morse gjordes en kontroll i Vedevåg, där samtliga som fick blåsa visade sig vara nyktra, kommenterar Stefan Dangardt vid polisen.
Förare påverkade av alkohol/droger, orsakar varje år ett stort antal dödsolyckor. Risken för att orsaka en allvarlig olycka mångfaldigas när alkohol eller droger är inblandade, understryker polisen idag, när Trafiknykterhetens dag infaller.
För att minska rattfylleri samarbetar polisen med ett flertal myndigheter enligt arbetsmetoden SMADIT (samverkan mot alkohol och droger i trafiken). Tanken är att berusade förare som upptäcks ska få erbjudande om ett samtal med vården inom 24 timmar, för att bryta ett eventuellt pågående missbruk och bli en nykter fordonsförare, skriver polisen på sin hemsida.
Dagens första nykterhetskontroll, i vårt område, genomfördes redan vid femtiden på tisdagsmorgonen. Detta i höjd med Vedevåg. Samtliga blåste negativt, men även om detta var ett positivt utfall, så var det flera av dem som fick en ordningsbot på grund av andra trafikbrott.
– Fyra förare har fått en ordningsbot, men det framgår ej för vad i den händelserapport jag har tillgång till, förklarar Stefan Dangardt vid polisen.
En fristående byggnad som använts som soprum för närliggande flerfamiljshus, blev på måndagen totalförstört i en brand. Då ingen naturlig orsak till branden kunnat konstateras, har polisen upprättat en anmälan.
Det blev en bronsmedalj för lindetjejen Maja Svensson, som i helgen representerade Sverige i yrket frisör vid Yrkes-EM i Danmark.
– Jag blev chockad när de ropade upp mitt namn på bronsplatsen. Det var en obeskrivlig känsla, säger Maja Svensson till LindeNytt.
INSÄNDARE/DEBATT: I spåren av nedläggningen av bruket i Guldsmedshyttan tycks ingen reflektera över vad som föranledde en lönsam verksamhet med 600 år i ryggen att lägga ner sin produktion och flytta till Kina. Kan vi tillåta oss själva att faktiskt granska vad som hänt, eller är detta en sådan katastrof som inte får utredas?
Genom en fördjupad och långsiktig samverkan med Funktionsrätt Örebro län stärker nu Region Örebro län sitt arbete med funktionshinderfrågor. Satsningen består av två delar, dels ett extra bidrag för 2025 samt en långsiktig överenskommelse som ska säkerställa ett hållbart och nära samarbete framöver.
– Det här är ett värdefullt stöd som gör det möjligt för oss att fortsätta lyfta våra medlemmars erfarenheter och behov, säger Jan-Olov Carlsson, ordförande i Funktionsrätt Örebro län i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: När en medborgare upptäcker allvarliga oegentligheter, är man beroende av att statens skyddsnät och kontrollfunktioner fungerar. En moralisk bankman som anmäler, med risk för sitt jobb. En samvetsgrann undersköterska, med risk för repressalier. Men vad händer när dessa myndigheter inte bara struntar i att utreda solklara problem eller ännu värre när de aktivt motarbetar den som anmält?
På onsdagen klockan 10.00 öppnade Rusta sitt varuhus i Lindesberg. Redan långt före klockslaget hade många tagit sig till Charlottenlunds Handelsområde för att invänta att portarna premiäröppnades. LindeNytt följer invigningen på plats.
Polisen har ännu inte kunnat genomföra en teknisk undersökning i den villa som på söndagen förstördes i en kraftig brand.
– Det är fortsatt avspärrat i väntan på att en teknisk undersökning kan genomföras. Just nu är det fortfarande väldigt varmt där inne, så vi måste avvakta, kommenterar Lars Hedelin vid polisen i region Bergslagen.
SMHI varnar nu för att fredagens väder kan komma att ställa till problem med lokalt upp till 40 mm regn på kort tid. Varningen utfärdades klockan 13.57 på torsdagen och gäller mellan klockan 10-21 kommande dygn.