För alla som lottats ett fiskeland i det allmänna kräftfisket, ingår i år en extra fisketimme i jakten på kräftorna. Nu kommer man nämligen blåsa igång fisket en timme tidigare än förr och sedan har alla fiskare som vanligt fram till midnatt på sig att fylla hinkarna.
Allmänhetens fiske arrangeras på fredag i nästa vecka mellan kl 16.00-00.00 och den extra fisketimmen hoppas arrangören kan bidra till en lyckad fiskekväll för alla som skall ut och prova lyckan.
– Ja, vi vet ju att kräftorna är aktiva den här tiden på dygnet, så det här kanske kan underlätta för de som inte har möjlighet att fiska hela kvällen, att det kan börja en timme tidigare istället för att vänta till klockan fem på eftermiddagen, som vid tidigare års fisken, förklarar Magnus Karlsson, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för kräftfisket i Lindesberg.
Inför kommande veckas fiske har föreningen varit ute och ”spanat” i våra farvatten, precis som man alltid gör, för att se hur det står till med kräftbeståndet. Med spanat menar vi provfiskat. Och visst har man sett liv på botten i år också.
För att öka fångstchanserna på de sträckor som är mer ”svårfiskade”, framförallt längs sjön, har man redan börjat flytta kräftor från det mer kräfttäta vattendraget nedanför dammluckorna i Dalkarlshyttan.
– Vi har redan flyttat kräftor från Dalkarlshyttan upp till sjön och kommer eventuellt göra ytterligare en sådan vända strax innan kräftfisket. Det är framförallt för att landen längs Strandpromenaden och Loppholmarna skall få lite bättre förutsättningar till fångst, där har vi ju också de 30 barnlanden placerade, säger Magnus Karlsson.
Efter många års kräftgång i det allmänna kräftfisket, fick man i fjol uppleva ett trendbrott av rang då över 10 000 kräftor landades. Man vågar dock inte sia om årets fiske, eftersom det är just fråga om fiske.
– Det är alltid lite av ett lotteri när man fiskar, oavsett om det är fisk eller kräftor man är ute efter. Man vet aldrig hur det skall gå, men vi har åtminstone goda förutsättningar som det ser ut just nu. Det enda som kan ställa till det, är om det plötsligt sker väldiga förändringar i vattnet gällande temperatur och vattenstånd. Det största hotet är väl om vi skulle få ett skyfall strax innan, så nu hoppas vi få slippa sådana väderinslag, ler Magnus Karlsson.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.