För alla som lottats ett fiskeland i det allmänna kräftfisket, ingår i år en extra fisketimme i jakten på kräftorna. Nu kommer man nämligen blåsa igång fisket en timme tidigare än förr och sedan har alla fiskare som vanligt fram till midnatt på sig att fylla hinkarna.
Allmänhetens fiske arrangeras på fredag i nästa vecka mellan kl 16.00-00.00 och den extra fisketimmen hoppas arrangören kan bidra till en lyckad fiskekväll för alla som skall ut och prova lyckan.
– Ja, vi vet ju att kräftorna är aktiva den här tiden på dygnet, så det här kanske kan underlätta för de som inte har möjlighet att fiska hela kvällen, att det kan börja en timme tidigare istället för att vänta till klockan fem på eftermiddagen, som vid tidigare års fisken, förklarar Magnus Karlsson, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för kräftfisket i Lindesberg.
Inför kommande veckas fiske har föreningen varit ute och ”spanat” i våra farvatten, precis som man alltid gör, för att se hur det står till med kräftbeståndet. Med spanat menar vi provfiskat. Och visst har man sett liv på botten i år också.
För att öka fångstchanserna på de sträckor som är mer ”svårfiskade”, framförallt längs sjön, har man redan börjat flytta kräftor från det mer kräfttäta vattendraget nedanför dammluckorna i Dalkarlshyttan.
– Vi har redan flyttat kräftor från Dalkarlshyttan upp till sjön och kommer eventuellt göra ytterligare en sådan vända strax innan kräftfisket. Det är framförallt för att landen längs Strandpromenaden och Loppholmarna skall få lite bättre förutsättningar till fångst, där har vi ju också de 30 barnlanden placerade, säger Magnus Karlsson.
Efter många års kräftgång i det allmänna kräftfisket, fick man i fjol uppleva ett trendbrott av rang då över 10 000 kräftor landades. Man vågar dock inte sia om årets fiske, eftersom det är just fråga om fiske.
– Det är alltid lite av ett lotteri när man fiskar, oavsett om det är fisk eller kräftor man är ute efter. Man vet aldrig hur det skall gå, men vi har åtminstone goda förutsättningar som det ser ut just nu. Det enda som kan ställa till det, är om det plötsligt sker väldiga förändringar i vattnet gällande temperatur och vattenstånd. Det största hotet är väl om vi skulle få ett skyfall strax innan, så nu hoppas vi få slippa sådana väderinslag, ler Magnus Karlsson.
En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan.
– En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans för kontroll, jag har inga uppgifter som säger att han skall vara allvarligt skadad, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under sina 10 år som gymnasiechef på Lindeskolan, har Staffan Hörnberg minst sagt gjort ett stort avtryck hos eleverna. Det numera ikoniska uttrycket ”Lindeskolan äger” myntade han, vilket nu är en självklarhet hos alla på skolan. Att Hörnberg nu gör sin sista termin är en stor förlust för skolan, menar representanter från elevkåren.
– Den personen som har haft störst inflytande för den här familjära känslan är ju Staffan, han är ändå högst uppsatt men tar sig alltid tid för eleverna, säger Daniel Flodstrom, elevkårens ordförande.
Efter 14 år som kulturarbetare i Lindesbergs kommun lämnar den välkända kulturprofilen Sara Sporre sin tjänst för nya utmaningar som kulturutvecklare i hemstaden Nora. Under åren har hon varit en drivande kultursekreterare och hållit i mängder av kulturprojekt i kommunen, såsom Vinterspår, nationaldagsfirandet och mycket mer.
– Det känns lite sorgligt, lite overkligt men också spännande att få göra något nytt – att få möta nya människor och en ny plats, säger Sara Sporre.
Under måndagens sammanträde i kommunstyrelsen lade Moderaterna fram ett förslag om att minska den politiska organisationen i kommunfullmäktige från 45 ledamöter och 29 ersättare till 41 ledamöter och 27 ersättare. Förslaget fick dock inte gehör från något annat parti.
– Kostnaden är inte det primära, det handlar om några tusenlappar, men signalvärdet att vi också utvecklar och anpassar den politiska organisationen enligt den övriga förändringen och utvecklingen vi ser i kommunen och Sverige, förklarar Tomas Klockars
Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.
Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs kommun försökt hitta en ny, mer stadsnära, plats för den återvinningscentral som ska ersätta den gamla. Flera platser har undersökts och pekats ut som förslag, men den mest lämpliga anser man nu vara belägen mellan R50 och R68. Imorgon, tisdag ska kommunstyrelsen fatta beslut om planbesked för att kunna upprätta en ny detaljplan för området.
Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara personal från hemtjänsten, detta skriver man på sin hemsida.
– Fråga alltid efter legitimation om du känner dig det minsta osäker, skriver man.
Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat föreningen Fellingsbro Frövi IK den senaste tiden.
– Det är inte vi vuxna som drabbas, utan det är barnen eftersom pengarna nu måste gå till reparationer istället för till verksamheten, berättar Esther de Haan, som är starkt engagerad i föreningen.