-Det här är för jäkligt, säger en äldre herre när han stannade till vid återvinningsstationen i centrala Lindesberg för att kasta skräp. Han syftar på hur det ser ut på området, där vissa människor tydligen inte bryr sig ett dugg om lag och moral.-Att dumpa skräp på detta sättet är ett brott, konstaterar informationschef Annica Dahlberg på Förpacknings- och Tidningsinsamlingen.
Situationen vid återvinningsstationen är inte acceptabel. Bakom och mellan alla containers ligger drivor av sopor och vissa saker hör inte ens hemma vid återvinningsstationen. Vissa dumpar i stort sett vad som helst.
När LindeNytt besöker återvinningsstationen på Banvägen tidigt på måndagsförmiddagen, dröjer det inte många sekunder innan vi hör folks reaktioner på hur det ser ut. Det är tydligt att situationen upprör människor – och det med all rätt.
-Det här är för jäkligt, titta hur det ser ut, suckar en äldre herre när han går fram till en container.
Det vittnas också om att man nu har börjat se råttor rota runt i sophögarna.
När det kommer till ansvarsfrågan, är det Förpacknings- och Tidningsinsamlingen som har huvudansvaret för miljön på deras återvinningsstationer. De uppger att städpatruller rycker ut med jämna mellanrum för att hålla snyggt, men det är tydligt att insatserna inte på något vis löser problemet. Det dröjer inte länge förrän olaglig dumpning förekommer på nytt. Invånarna har själva ett ansvar för sina handlingar – men det är si och så med ansvarstagandet.
-Att dumpa skräp på detta sättet är ett brott, säger Annica Dahlberg, informationschef på Förpacknings- och Tidningsinsamlingen.
Ett brott är det också att plocka saker ur deras containrar. Allt som hamnar i dessa är deras egendom men det hindrar inte vissa från att rota och ta saker ur dom.
Förr hade man kontrollanter som ”spanade” vid stationerna. Detta fick dock kritik och den kritiken tog man till sig varpå kontrollerna upphörde.
-Eftersom det fick sådan kritik har vi inga planer på att återinföra något liknande idag. Vi försöker istället att förebygga sådana här problem på andra sätt och oftast gör vi det tillsammans med kommunen i fråga, säger Annica Dahlberg, informationschef på Förpacknings- och Tidningsinsamlingen.
Med anledning av rådande situation i Lindesberg, kommer Förpacknings- och Tidningsinsamlingen nu ta kontakt med Lindesbergs kommun i syfte att jobba fram en lösning på nedskräpningsproblemet.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn