-Det här är för jäkligt, säger en äldre herre när han stannade till vid återvinningsstationen i centrala Lindesberg för att kasta skräp. Han syftar på hur det ser ut på området, där vissa människor tydligen inte bryr sig ett dugg om lag och moral.-Att dumpa skräp på detta sättet är ett brott, konstaterar informationschef Annica Dahlberg på Förpacknings- och Tidningsinsamlingen.
Situationen vid återvinningsstationen är inte acceptabel. Bakom och mellan alla containers ligger drivor av sopor och vissa saker hör inte ens hemma vid återvinningsstationen. Vissa dumpar i stort sett vad som helst.
När LindeNytt besöker återvinningsstationen på Banvägen tidigt på måndagsförmiddagen, dröjer det inte många sekunder innan vi hör folks reaktioner på hur det ser ut. Det är tydligt att situationen upprör människor – och det med all rätt.
-Det här är för jäkligt, titta hur det ser ut, suckar en äldre herre när han går fram till en container.
Det vittnas också om att man nu har börjat se råttor rota runt i sophögarna.
När det kommer till ansvarsfrågan, är det Förpacknings- och Tidningsinsamlingen som har huvudansvaret för miljön på deras återvinningsstationer. De uppger att städpatruller rycker ut med jämna mellanrum för att hålla snyggt, men det är tydligt att insatserna inte på något vis löser problemet. Det dröjer inte länge förrän olaglig dumpning förekommer på nytt. Invånarna har själva ett ansvar för sina handlingar – men det är si och så med ansvarstagandet.
-Att dumpa skräp på detta sättet är ett brott, säger Annica Dahlberg, informationschef på Förpacknings- och Tidningsinsamlingen.
Ett brott är det också att plocka saker ur deras containrar. Allt som hamnar i dessa är deras egendom men det hindrar inte vissa från att rota och ta saker ur dom.
Förr hade man kontrollanter som ”spanade” vid stationerna. Detta fick dock kritik och den kritiken tog man till sig varpå kontrollerna upphörde.
-Eftersom det fick sådan kritik har vi inga planer på att återinföra något liknande idag. Vi försöker istället att förebygga sådana här problem på andra sätt och oftast gör vi det tillsammans med kommunen i fråga, säger Annica Dahlberg, informationschef på Förpacknings- och Tidningsinsamlingen.
Med anledning av rådande situation i Lindesberg, kommer Förpacknings- och Tidningsinsamlingen nu ta kontakt med Lindesbergs kommun i syfte att jobba fram en lösning på nedskräpningsproblemet.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras