Det är risk för halka i stora delar av länet. Lokalt i Lindesberg rapporteras bitvis extrem halka i vissa områden. Vid niotiden på förmiddagen hade dessbättre inga allvarligare incidenter till följd av halkan inrapporterats.
Rådande väderlek är som gjord för plötslig ishalka och så ser det dessvärre ut att fortsätta under helgen också, enligt prognoserna från SMHI. Under fredagseftermiddagen väntas mer regn över Lindesbergsområdet följt av fallande temperaturer under natten till lördag. Under lördagen kan det till och med komma några enstaka snöflingor, om prognosen håller.
– Vår vinterberedskap drar inte igång förrän vecka 47, men vi har vår egen personal i beredskap om det behövs halkbekämpas innan dess, berättar Henrik Pettersson på Samhällsbyggnad Bergslagen.
Vinterberedskapen innefattar egen personal plus alla entreprenörer som upphandlats.
Fredagsmorgonens halka har inte orsakat några allvarligare händelser i trafiken i vårt område. Desto värre har det varit för cyklister och fotgängare, som överraskades av den bitvis svåra halkan i områden utanför centrala Lindesberg. Fallolyckor har förekommit, men även här finns inga rapporter som säger att någon fallit och skadat sig allvarligt.
Pettersson påpekar att halkan just nu är väldigt svår att hantera, då den ofta är väldigt bunden till morgontimmarna.
– Vi kan få information om att det är jättehalt på en plats, men när vi kommer fram till platsen så har stigande temperaturer redan åtgärdat detta. Det finns dock platser som vi söker upp, som vi vet ofta drabbas av ishalka. Det är bland annat längs Strandpromenaden, där fukten från sjön ofta bidrar till att det blir väldigt halt. Likaså våra träbroar, där vi redan varit ute i omgångar och sandat, säger Henrik Pettersson.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Nu på lördag välkomnar Kulturskolan Garnalia in till en familjeföreställning fylld med spänning, äventyr och dramatik i årets musikal – ”Tant Agatas tallrikar. Handlingen beskrivs som en blandning av Berättelsen om Narnia och Astrid Lindgrens kända saga om Nils Karlsson-Pyssling, där roliga karaktärer möts i en fantasivärld genom en oväntad portal. Allt mynnar ut i ett lyckligt slut där – som namnet antyder – tant Agatas tallrikar står i centrum.
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.
Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i sommar. Dock inte helt självvalt, då han enligt flera säkra källor ska ha önskat att arbeta kvar ett år till.
– Staffans vilja har varit att fortsätta ett år till, och jag tycker att det här är ovärdigt, säger Anders Persson som är lärare på skolan.
FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje år – mina favoritvägar är otillgängliga på grund av snö eller dåligt väglag. Trots det fick veckan ett ljusare inslag i form av ett kärt återseende med ett mycket vackert djur.
Tillväxtnämnden i Lindesbergs kommun har fattat beslut att installera en så kallad ”kompis-soffa” i anslutning till generationsparken på Strandpromenaden. Syftet är att skapa en plats där människor kan sätta sig om de vill prata med någon eller bara vill ha sällskap en stund. Soffan kommer att märkas kompis-soffa och kommer finnas på plats senare i år.
En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. Polisen har rubricerat misshandeln som grov.