Det är just nu extremt halt i Lindesbergs kommun. Efter annandagens mildgrader och regn följt av fallande temperaturer natten till tisdag, täcks nu gator och torg av blankpolerad is.
– Det är ett mycket besvärligt läge och väldigt halt i stort sett överallt, kommenterar Mikael Dahlin, enhetschef Gata på Samhällsbyggnad Bergslagen.
Just nu pågår halkbekämpning med såväl egen personal inom Samhällsbyggnad Bergslagen och de kontrakterade entreprenörer man har till hjälp vid snöröjning och halka.
– Redan igår började vi förbereda oss på det här genom att skrapa bort så mycket slask som möjligt på prioriterade vägar. Idag är det löpande halkbekämpning som gäller och det kommer att krävas väldigt mycket grus och sand. Det är ett mycket besvärligt läge och väldigt halt i stort sett överallt, säger Mikael Dahlin.
Dahlin påpekar också att arbetet försvåras av nattkylan som har gjort att isen nu är mycket hård.
– Isen är så hård att gruset bara studsar omkring, det är ett problem som innebär att vi kan behöva åka ut i omgångar till samma platser för att slå på mer grus där det behövs. En dag som denna rekommenderas broddar och att man tar det försiktigt, avslutar Mikael Dahlin.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.