Det är just nu extremt halt i Lindesbergs kommun. Efter annandagens mildgrader och regn följt av fallande temperaturer natten till tisdag, täcks nu gator och torg av blankpolerad is.
– Det är ett mycket besvärligt läge och väldigt halt i stort sett överallt, kommenterar Mikael Dahlin, enhetschef Gata på Samhällsbyggnad Bergslagen.
Just nu pågår halkbekämpning med såväl egen personal inom Samhällsbyggnad Bergslagen och de kontrakterade entreprenörer man har till hjälp vid snöröjning och halka.
– Redan igår började vi förbereda oss på det här genom att skrapa bort så mycket slask som möjligt på prioriterade vägar. Idag är det löpande halkbekämpning som gäller och det kommer att krävas väldigt mycket grus och sand. Det är ett mycket besvärligt läge och väldigt halt i stort sett överallt, säger Mikael Dahlin.
Dahlin påpekar också att arbetet försvåras av nattkylan som har gjort att isen nu är mycket hård.
– Isen är så hård att gruset bara studsar omkring, det är ett problem som innebär att vi kan behöva åka ut i omgångar till samma platser för att slå på mer grus där det behövs. En dag som denna rekommenderas broddar och att man tar det försiktigt, avslutar Mikael Dahlin.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.