I höstas köpte företaget Richard Persson AB fastigheter på Järnvägsgatan efter att rörfirman Folke Carlsson som huserat där såldes. Sedan dess har många varit intresserade av att hyra lokalen för att bedriva affärsverksamhet där. Bland annat finns önskemål att bedriva ett fik i lokalen.
Den gamla butikslokalen står fortfarande tom, men det lär knappast bli svårt att finna en hyresgäst för den. Richard Persson berättar att förfrågningarna varit många och varierande i både storleksordning och affärsinriktning sedan han köpte fastigheten i september i fjol.
-Bland annat har kommunen varit i kontakt med oss. Det har varit cirka 7-8 stycken intresserade hittills och bland dem finns en företagare som önskar driva ett fik med korv, hamburgare och baguetter på menyn. Lägesmässigt passar det ju bra med busstationen strax intill, säger Richard.
Men han poängterar att det är långt ifrån klart med en hyresgäst och idag finns inget bestämt för när en sådan kan komma att etablera sig i lokalen.
När Richard Persson AB köpte fastigheten ingick även en mindre bostadsfastighet belägen på gården bakom den gamla rörfirmans lokal. Denna kommer nu att rustas och hyras ut så snart som möjligt.
-Det är en tvåa på cirka 80 kvm, en halvetagelägenhet. Huset har använts som personalutrymme nu senast, men det är byggt för boende och har långt tillbaka i tiden också varit bebott. Huset är mycket gammalt, men tyvärr har vi inte lyckats få fram dess historia, när det byggdes osv, berättar Richard Persson.
Renoveringen av huset kommer att påbörjas så snart vädret blir aningen mildare. Men redan nu har man faktiskt kommit i fas.
-Vi har redan dragit in fjärrvärme i huset, säger han.
Arbetet med det gamla huset planeras vara färdigt någon gång i vår och kommer att hyras ut innan sommaren.
Känner du till husets historia? Maila och berätta>>
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.