I höstas köpte företaget Richard Persson AB fastigheter på Järnvägsgatan efter att rörfirman Folke Carlsson som huserat där såldes. Sedan dess har många varit intresserade av att hyra lokalen för att bedriva affärsverksamhet där. Bland annat finns önskemål att bedriva ett fik i lokalen.
Den gamla butikslokalen står fortfarande tom, men det lär knappast bli svårt att finna en hyresgäst för den. Richard Persson berättar att förfrågningarna varit många och varierande i både storleksordning och affärsinriktning sedan han köpte fastigheten i september i fjol.
-Bland annat har kommunen varit i kontakt med oss. Det har varit cirka 7-8 stycken intresserade hittills och bland dem finns en företagare som önskar driva ett fik med korv, hamburgare och baguetter på menyn. Lägesmässigt passar det ju bra med busstationen strax intill, säger Richard.
Men han poängterar att det är långt ifrån klart med en hyresgäst och idag finns inget bestämt för när en sådan kan komma att etablera sig i lokalen.
När Richard Persson AB köpte fastigheten ingick även en mindre bostadsfastighet belägen på gården bakom den gamla rörfirmans lokal. Denna kommer nu att rustas och hyras ut så snart som möjligt.
-Det är en tvåa på cirka 80 kvm, en halvetagelägenhet. Huset har använts som personalutrymme nu senast, men det är byggt för boende och har långt tillbaka i tiden också varit bebott. Huset är mycket gammalt, men tyvärr har vi inte lyckats få fram dess historia, när det byggdes osv, berättar Richard Persson.
Renoveringen av huset kommer att påbörjas så snart vädret blir aningen mildare. Men redan nu har man faktiskt kommit i fas.
-Vi har redan dragit in fjärrvärme i huset, säger han.
Arbetet med det gamla huset planeras vara färdigt någon gång i vår och kommer att hyras ut innan sommaren.
Känner du till husets historia? Maila och berätta>>
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.