I höstas köpte företaget Richard Persson AB fastigheter på Järnvägsgatan efter att rörfirman Folke Carlsson som huserat där såldes. Sedan dess har många varit intresserade av att hyra lokalen för att bedriva affärsverksamhet där. Bland annat finns önskemål att bedriva ett fik i lokalen.
Den gamla butikslokalen står fortfarande tom, men det lär knappast bli svårt att finna en hyresgäst för den. Richard Persson berättar att förfrågningarna varit många och varierande i både storleksordning och affärsinriktning sedan han köpte fastigheten i september i fjol.
-Bland annat har kommunen varit i kontakt med oss. Det har varit cirka 7-8 stycken intresserade hittills och bland dem finns en företagare som önskar driva ett fik med korv, hamburgare och baguetter på menyn. Lägesmässigt passar det ju bra med busstationen strax intill, säger Richard.
Men han poängterar att det är långt ifrån klart med en hyresgäst och idag finns inget bestämt för när en sådan kan komma att etablera sig i lokalen.
När Richard Persson AB köpte fastigheten ingick även en mindre bostadsfastighet belägen på gården bakom den gamla rörfirmans lokal. Denna kommer nu att rustas och hyras ut så snart som möjligt.
-Det är en tvåa på cirka 80 kvm, en halvetagelägenhet. Huset har använts som personalutrymme nu senast, men det är byggt för boende och har långt tillbaka i tiden också varit bebott. Huset är mycket gammalt, men tyvärr har vi inte lyckats få fram dess historia, när det byggdes osv, berättar Richard Persson.
Renoveringen av huset kommer att påbörjas så snart vädret blir aningen mildare. Men redan nu har man faktiskt kommit i fas.
-Vi har redan dragit in fjärrvärme i huset, säger han.
Arbetet med det gamla huset planeras vara färdigt någon gång i vår och kommer att hyras ut innan sommaren.
Känner du till husets historia? Maila och berätta>>
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.