Vi ser dem på torget, i parkerna – varje dag. Men sällan tänker vi på hur de egentligen har det eller varför de lever som de gör. De är bostadslösa, och ofta psykiskt sjuka eller missbrukare av narkotika eller alkohol. Det är människor vi alla möter någon gång, men tyvärr accepterar vi det som en del i vardagen. Socialnämnden har nu i uppdrag att försöka hjälpa dessa människor till ett bättre liv.
Sedan den 8 januari i år har Lindesberg haft ett nytt härbärge för de bostadslösa som behöver tak över huvudet eller ett mål mat. Men antalet besök har varit väldigt få. Och tyvärr beror det inte på att antalet bostadslösa minskat i Lindesberg, som annars hade varit ett positivt besked för de uteblivna besöken. Socialnämnden ordförande Irja Gustavsson tror att det låga antalet besökare beror på flera andra faktorer. Härbärget är ganska nytt och det behövs mer information ut till de som har behov av hjälp. I Lindesberg finns idag mellan 10-15 personer som är hemlösa.
-Jag tror att orsaken till att så få har kommit till härbärget beror på att budskapet inte nått ut till de som behöver hjälp ännu. Det ska vi arbeta mer på. Sedan finns det vissa som rakt ut talat om för oss att de inte vill bo på ett härbärge, de vill helt enkelt ha en egen bostad eller inget. Det händer tyvärr att de tvingas sova i en trappuppgång, säger Irja Gustavsson.
För en tid sedan hittades ett källarförråd i en fastighet på Kristinavägen som inretts som ett hem av en hemlös.
På härbärget i gamla Å-gården har bara en person någon natt i veckan övernattat. Det oroar eftersom det i längden inte är ekonomiskt motiverat att bistå med ett härbärge som inte används till sin rätt. Socialnämnden kommer först att försöka nå ut med budskapet till de bostadslösa, sedan ska en utvärdering av verksamheten göras för att se hur man ska gå vidare i framtiden.
Även om antalet bostadslösa inte är fler nu än för några år sedan ser man en oroväckande utveckling i samhället. Alltfler unga människor hamnar i denna svåra situation tidigt i livet. Vad som ligger bakom utvecklingen kan socialnämnden bara spekulera i idag.
-Vi tror att drogerna har accepterats bland unga och att det är en trolig orsak till att det ser ut som det gör idag. De använder så kallade partydroger och får det att låta som om det vore helt OK. Det är fruktansvärt. I vissa fall kan man säkert se deras livssituation med missbruk och hemlöshet som ett resultat av droganvändandet i ung ålder, säger Irja Gustavsson.
Under tisdagseftermiddagen stoppade en polispatrull ett fordon på industriområdet i Lindesberg. Vid kontroll av fordonet fattade patrullen misstanke om att mannen, som är i 20-årsåldern, var påverkad av narkotika.
I november 2025 beslutade kommunstyrelsen att dess ordförande, Tomas Klockars (M), inte fick ha ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring. Under måndagen genomfördes mötet ändå, där Klockars representerade Moderaterna.
– I Lindesbergs kommun ska ingen nekas sina mänskliga rättigheter till information, säger Klockars i ett pressmeddelande.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla fall vad jag trodde just då att jag hade sett.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
Längs gator och torg har nu stora snöhögar bildats av snöröjningen efter snöfallet som kom under onsdagsdygnet. För barn kan dessa verka lockande och inbjuda till lek, som att klättra eller gräva tunnlar. Det som kan uppfattas som oskyldigt kan dock snabbt bli farligt – därför går Lindesbergs kommun nu ut med en varning. Samtidigt uppmanas även fastighetsägare att underlätta arbetet med snöröjningen.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.