Vi ser dem på torget, i parkerna – varje dag. Men sällan tänker vi på hur de egentligen har det eller varför de lever som de gör. De är bostadslösa, och ofta psykiskt sjuka eller missbrukare av narkotika eller alkohol. Det är människor vi alla möter någon gång, men tyvärr accepterar vi det som en del i vardagen. Socialnämnden har nu i uppdrag att försöka hjälpa dessa människor till ett bättre liv.
Sedan den 8 januari i år har Lindesberg haft ett nytt härbärge för de bostadslösa som behöver tak över huvudet eller ett mål mat. Men antalet besök har varit väldigt få. Och tyvärr beror det inte på att antalet bostadslösa minskat i Lindesberg, som annars hade varit ett positivt besked för de uteblivna besöken. Socialnämnden ordförande Irja Gustavsson tror att det låga antalet besökare beror på flera andra faktorer. Härbärget är ganska nytt och det behövs mer information ut till de som har behov av hjälp. I Lindesberg finns idag mellan 10-15 personer som är hemlösa.
-Jag tror att orsaken till att så få har kommit till härbärget beror på att budskapet inte nått ut till de som behöver hjälp ännu. Det ska vi arbeta mer på. Sedan finns det vissa som rakt ut talat om för oss att de inte vill bo på ett härbärge, de vill helt enkelt ha en egen bostad eller inget. Det händer tyvärr att de tvingas sova i en trappuppgång, säger Irja Gustavsson.
För en tid sedan hittades ett källarförråd i en fastighet på Kristinavägen som inretts som ett hem av en hemlös.
På härbärget i gamla Å-gården har bara en person någon natt i veckan övernattat. Det oroar eftersom det i längden inte är ekonomiskt motiverat att bistå med ett härbärge som inte används till sin rätt. Socialnämnden kommer först att försöka nå ut med budskapet till de bostadslösa, sedan ska en utvärdering av verksamheten göras för att se hur man ska gå vidare i framtiden.
Även om antalet bostadslösa inte är fler nu än för några år sedan ser man en oroväckande utveckling i samhället. Alltfler unga människor hamnar i denna svåra situation tidigt i livet. Vad som ligger bakom utvecklingen kan socialnämnden bara spekulera i idag.
-Vi tror att drogerna har accepterats bland unga och att det är en trolig orsak till att det ser ut som det gör idag. De använder så kallade partydroger och får det att låta som om det vore helt OK. Det är fruktansvärt. I vissa fall kan man säkert se deras livssituation med missbruk och hemlöshet som ett resultat av droganvändandet i ung ålder, säger Irja Gustavsson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!