Vi ser dem på torget, i parkerna – varje dag. Men sällan tänker vi på hur de egentligen har det eller varför de lever som de gör. De är bostadslösa, och ofta psykiskt sjuka eller missbrukare av narkotika eller alkohol. Det är människor vi alla möter någon gång, men tyvärr accepterar vi det som en del i vardagen. Socialnämnden har nu i uppdrag att försöka hjälpa dessa människor till ett bättre liv.
Sedan den 8 januari i år har Lindesberg haft ett nytt härbärge för de bostadslösa som behöver tak över huvudet eller ett mål mat. Men antalet besök har varit väldigt få. Och tyvärr beror det inte på att antalet bostadslösa minskat i Lindesberg, som annars hade varit ett positivt besked för de uteblivna besöken. Socialnämnden ordförande Irja Gustavsson tror att det låga antalet besökare beror på flera andra faktorer. Härbärget är ganska nytt och det behövs mer information ut till de som har behov av hjälp. I Lindesberg finns idag mellan 10-15 personer som är hemlösa.
-Jag tror att orsaken till att så få har kommit till härbärget beror på att budskapet inte nått ut till de som behöver hjälp ännu. Det ska vi arbeta mer på. Sedan finns det vissa som rakt ut talat om för oss att de inte vill bo på ett härbärge, de vill helt enkelt ha en egen bostad eller inget. Det händer tyvärr att de tvingas sova i en trappuppgång, säger Irja Gustavsson.
För en tid sedan hittades ett källarförråd i en fastighet på Kristinavägen som inretts som ett hem av en hemlös.
På härbärget i gamla Å-gården har bara en person någon natt i veckan övernattat. Det oroar eftersom det i längden inte är ekonomiskt motiverat att bistå med ett härbärge som inte används till sin rätt. Socialnämnden kommer först att försöka nå ut med budskapet till de bostadslösa, sedan ska en utvärdering av verksamheten göras för att se hur man ska gå vidare i framtiden.
Även om antalet bostadslösa inte är fler nu än för några år sedan ser man en oroväckande utveckling i samhället. Alltfler unga människor hamnar i denna svåra situation tidigt i livet. Vad som ligger bakom utvecklingen kan socialnämnden bara spekulera i idag.
-Vi tror att drogerna har accepterats bland unga och att det är en trolig orsak till att det ser ut som det gör idag. De använder så kallade partydroger och får det att låta som om det vore helt OK. Det är fruktansvärt. I vissa fall kan man säkert se deras livssituation med missbruk och hemlöshet som ett resultat av droganvändandet i ung ålder, säger Irja Gustavsson.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades att en politisk överenskommelse är klar mellan fyra partier.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.