Deltagandet blev färre än vi hoppats på, men med de som nu följer med hoppas och tror vi att det kommer att bli en väldigt bra mässa. Det säger Kent Hedin (bilden) på Lindesbergs kommuns näringslivskontor.
Mellan den 25 – 28 september kommer ett 20-tal företag från hela länet befinna sig i S:t Petersburg och den sedan lång tid tillbaka planerade företagsmässan. Projektledningen har som huvudinriktning lockat företag från Lindesberg och Kopparberg att följa med till mässan. Med bara några få dagar kvar innan avfärd berättar Företagarna i Lindesbergs ordförande, Jan Hansson, att det varit ett mycket omfattande arbete för att få allt att klaffa.
-Inget får ju gå snett när vi väl är där. Just därför har det tagit tid att planera och organisera allt in i minsta detalj, säger Hansson och tillägger att man planerat mässan i två års tid.
Syftet med mässan är att försöka knyta nya affärskontakter mellan företag i Bergslagskommunerna och Ryssland. Det är en chansning väl värd att prova, och som kan ge resultat, menar Hansson.
-Allt finansieras med pengar ur Nuteks östersjömiljard samt av Länsstyrelsen i Örebro. Lindesbergs kommun skjuter alltså inte till en enda krona, så det finns inget att förlora. Vi har allt att vinna på mässan. Jag ser inte någon risk med projektet och det finns inga indikationer på att det blir något annat än en fantastiskt bra mässa för alla, säger Jan Hansson.
Kent Hedin är en ur projektledningen som arbetat mycket intensivt med att informera och bjuda in företagen till mässan. Sammanlagt har 130 företag fått information om vad som erbjuds. Trots detta har bara en handfull företag valt att tacka ja till erbjudandet. Vad det beror på är svårt att svara på, menar Hedin.
-Det kan vara så att företagarna känner att det inte stämmer för just dem. Det kan till exempel vara så att man inte har de produkter som efterfrågas eller att man inte har resurser att klara av en order om det skulle bli resultatet av besöket i Ryssland. Sedan kan tänkas att språket och kommunikationen är avskräckande för vissa, kommenterar Kent Hedin.
Redan på fredag kommer Jan Hansson tillsammans med Kent Hedin från Lindesbergs kommuns näringslivsavdelning att åka till S:t Peterburg. Sammanlagt kommer ett 40-tal åka över på mässan. Men några politiker har inte bjudits med, det är företagarna som står i centrum i denna satsning.
-Den ende politiker vi har med oss är Anders Ceder, som blivit inbjuden till öppningsceremonin av S:t Petersburg stad.
Utställarna från Lindesberg som deltar:
Eurolube Equipment AB
Företag i Bergslagen
Företagarna i Lindesberg
Jellvert Kartprodukter
Lindesbergs Kommun
Posten Lindesberg
Richard Persson AB
Räddningstjänsten
S & A Engström Inredning AB
Projektledning:
Monika Doverud
Jan Hansson
Kent Hedin
Leif Marmstål
Bengt Björnemalm
Dina Petrusevica
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.