Deltagandet blev färre än vi hoppats på, men med de som nu följer med hoppas och tror vi att det kommer att bli en väldigt bra mässa. Det säger Kent Hedin (bilden) på Lindesbergs kommuns näringslivskontor.
Mellan den 25 – 28 september kommer ett 20-tal företag från hela länet befinna sig i S:t Petersburg och den sedan lång tid tillbaka planerade företagsmässan. Projektledningen har som huvudinriktning lockat företag från Lindesberg och Kopparberg att följa med till mässan. Med bara några få dagar kvar innan avfärd berättar Företagarna i Lindesbergs ordförande, Jan Hansson, att det varit ett mycket omfattande arbete för att få allt att klaffa.
-Inget får ju gå snett när vi väl är där. Just därför har det tagit tid att planera och organisera allt in i minsta detalj, säger Hansson och tillägger att man planerat mässan i två års tid.
Syftet med mässan är att försöka knyta nya affärskontakter mellan företag i Bergslagskommunerna och Ryssland. Det är en chansning väl värd att prova, och som kan ge resultat, menar Hansson.
-Allt finansieras med pengar ur Nuteks östersjömiljard samt av Länsstyrelsen i Örebro. Lindesbergs kommun skjuter alltså inte till en enda krona, så det finns inget att förlora. Vi har allt att vinna på mässan. Jag ser inte någon risk med projektet och det finns inga indikationer på att det blir något annat än en fantastiskt bra mässa för alla, säger Jan Hansson.
Kent Hedin är en ur projektledningen som arbetat mycket intensivt med att informera och bjuda in företagen till mässan. Sammanlagt har 130 företag fått information om vad som erbjuds. Trots detta har bara en handfull företag valt att tacka ja till erbjudandet. Vad det beror på är svårt att svara på, menar Hedin.
-Det kan vara så att företagarna känner att det inte stämmer för just dem. Det kan till exempel vara så att man inte har de produkter som efterfrågas eller att man inte har resurser att klara av en order om det skulle bli resultatet av besöket i Ryssland. Sedan kan tänkas att språket och kommunikationen är avskräckande för vissa, kommenterar Kent Hedin.
Redan på fredag kommer Jan Hansson tillsammans med Kent Hedin från Lindesbergs kommuns näringslivsavdelning att åka till S:t Peterburg. Sammanlagt kommer ett 40-tal åka över på mässan. Men några politiker har inte bjudits med, det är företagarna som står i centrum i denna satsning.
-Den ende politiker vi har med oss är Anders Ceder, som blivit inbjuden till öppningsceremonin av S:t Petersburg stad.
Utställarna från Lindesberg som deltar:
Eurolube Equipment AB
Företag i Bergslagen
Företagarna i Lindesberg
Jellvert Kartprodukter
Lindesbergs Kommun
Posten Lindesberg
Richard Persson AB
Räddningstjänsten
S & A Engström Inredning AB
Projektledning:
Monika Doverud
Jan Hansson
Kent Hedin
Leif Marmstål
Bengt Björnemalm
Dina Petrusevica
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan.
– En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans för kontroll, jag har inga uppgifter som säger att han skall vara allvarligt skadad, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.
Efter 14 år som kulturarbetare i Lindesbergs kommun lämnar den välkända kulturprofilen Sara Sporre sin tjänst för nya utmaningar som kulturutvecklare i hemstaden Nora. Under åren har hon varit en drivande kultursekreterare och hållit i mängder av kulturprojekt i kommunen, såsom Vinterspår, nationaldagsfirandet och mycket mer.
– Det känns lite sorgligt, lite overkligt men också spännande att få göra något nytt – att få möta nya människor och en ny plats, säger Sara Sporre.
Nu är det hög tid att söka hindersprövning – i alla fall om du har tänkt att gifta dig på Alla hjärtans dag. Gunilla Skottsborg, präst i Linde bergslags församling, välkomnar par som går i giftastankar att säga ja till kärleken den 14 februari, då församlingen arrangerar drop-in-vigsel i Lindesbergs kyrka.
– Det hela blir väldigt innerligt, de här vigslarna är nog där paren blir som mest berörda, säger Gunilla.
Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.
En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. Polisen har rubricerat misshandeln som grov.
En av Sveriges mest omtyckta artister kommer till Lindesberg i höst. Den 4 oktober intar Sarah Dawn Finer scenen i Lindeskolans aula för att ge en konsert som arrangeras i samarbete med barnrättsorganisationen Erikshjälpen, med målet att kvällen ska göra skillnad för utsatta barn och deras familjer.
– De här konserterna vi gör tillsammans med Sarah Dawn Finer är oerhört betydelsefulla för oss som organisation. Hon är en fantastisk artist och vi ser väldigt mycket fram emot att få besöka Lindesberg, säger Samuel Åhl, eventansvarig på Erikshjälpen.