Deltagandet blev färre än vi hoppats på, men med de som nu följer med hoppas och tror vi att det kommer att bli en väldigt bra mässa. Det säger Kent Hedin (bilden) på Lindesbergs kommuns näringslivskontor.
Mellan den 25 – 28 september kommer ett 20-tal företag från hela länet befinna sig i S:t Petersburg och den sedan lång tid tillbaka planerade företagsmässan. Projektledningen har som huvudinriktning lockat företag från Lindesberg och Kopparberg att följa med till mässan. Med bara några få dagar kvar innan avfärd berättar Företagarna i Lindesbergs ordförande, Jan Hansson, att det varit ett mycket omfattande arbete för att få allt att klaffa.
-Inget får ju gå snett när vi väl är där. Just därför har det tagit tid att planera och organisera allt in i minsta detalj, säger Hansson och tillägger att man planerat mässan i två års tid.
Syftet med mässan är att försöka knyta nya affärskontakter mellan företag i Bergslagskommunerna och Ryssland. Det är en chansning väl värd att prova, och som kan ge resultat, menar Hansson.
-Allt finansieras med pengar ur Nuteks östersjömiljard samt av Länsstyrelsen i Örebro. Lindesbergs kommun skjuter alltså inte till en enda krona, så det finns inget att förlora. Vi har allt att vinna på mässan. Jag ser inte någon risk med projektet och det finns inga indikationer på att det blir något annat än en fantastiskt bra mässa för alla, säger Jan Hansson.
Kent Hedin är en ur projektledningen som arbetat mycket intensivt med att informera och bjuda in företagen till mässan. Sammanlagt har 130 företag fått information om vad som erbjuds. Trots detta har bara en handfull företag valt att tacka ja till erbjudandet. Vad det beror på är svårt att svara på, menar Hedin.
-Det kan vara så att företagarna känner att det inte stämmer för just dem. Det kan till exempel vara så att man inte har de produkter som efterfrågas eller att man inte har resurser att klara av en order om det skulle bli resultatet av besöket i Ryssland. Sedan kan tänkas att språket och kommunikationen är avskräckande för vissa, kommenterar Kent Hedin.
Redan på fredag kommer Jan Hansson tillsammans med Kent Hedin från Lindesbergs kommuns näringslivsavdelning att åka till S:t Peterburg. Sammanlagt kommer ett 40-tal åka över på mässan. Men några politiker har inte bjudits med, det är företagarna som står i centrum i denna satsning.
-Den ende politiker vi har med oss är Anders Ceder, som blivit inbjuden till öppningsceremonin av S:t Petersburg stad.
Utställarna från Lindesberg som deltar:
Eurolube Equipment AB
Företag i Bergslagen
Företagarna i Lindesberg
Jellvert Kartprodukter
Lindesbergs Kommun
Posten Lindesberg
Richard Persson AB
Räddningstjänsten
S & A Engström Inredning AB
Projektledning:
Monika Doverud
Jan Hansson
Kent Hedin
Leif Marmstål
Bengt Björnemalm
Dina Petrusevica
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.