Deltagandet blev färre än vi hoppats på, men med de som nu följer med hoppas och tror vi att det kommer att bli en väldigt bra mässa. Det säger Kent Hedin (bilden) på Lindesbergs kommuns näringslivskontor.
Mellan den 25 – 28 september kommer ett 20-tal företag från hela länet befinna sig i S:t Petersburg och den sedan lång tid tillbaka planerade företagsmässan. Projektledningen har som huvudinriktning lockat företag från Lindesberg och Kopparberg att följa med till mässan. Med bara några få dagar kvar innan avfärd berättar Företagarna i Lindesbergs ordförande, Jan Hansson, att det varit ett mycket omfattande arbete för att få allt att klaffa.
-Inget får ju gå snett när vi väl är där. Just därför har det tagit tid att planera och organisera allt in i minsta detalj, säger Hansson och tillägger att man planerat mässan i två års tid.
Syftet med mässan är att försöka knyta nya affärskontakter mellan företag i Bergslagskommunerna och Ryssland. Det är en chansning väl värd att prova, och som kan ge resultat, menar Hansson.
-Allt finansieras med pengar ur Nuteks östersjömiljard samt av Länsstyrelsen i Örebro. Lindesbergs kommun skjuter alltså inte till en enda krona, så det finns inget att förlora. Vi har allt att vinna på mässan. Jag ser inte någon risk med projektet och det finns inga indikationer på att det blir något annat än en fantastiskt bra mässa för alla, säger Jan Hansson.
Kent Hedin är en ur projektledningen som arbetat mycket intensivt med att informera och bjuda in företagen till mässan. Sammanlagt har 130 företag fått information om vad som erbjuds. Trots detta har bara en handfull företag valt att tacka ja till erbjudandet. Vad det beror på är svårt att svara på, menar Hedin.
-Det kan vara så att företagarna känner att det inte stämmer för just dem. Det kan till exempel vara så att man inte har de produkter som efterfrågas eller att man inte har resurser att klara av en order om det skulle bli resultatet av besöket i Ryssland. Sedan kan tänkas att språket och kommunikationen är avskräckande för vissa, kommenterar Kent Hedin.
Redan på fredag kommer Jan Hansson tillsammans med Kent Hedin från Lindesbergs kommuns näringslivsavdelning att åka till S:t Peterburg. Sammanlagt kommer ett 40-tal åka över på mässan. Men några politiker har inte bjudits med, det är företagarna som står i centrum i denna satsning.
-Den ende politiker vi har med oss är Anders Ceder, som blivit inbjuden till öppningsceremonin av S:t Petersburg stad.
Utställarna från Lindesberg som deltar:
Eurolube Equipment AB
Företag i Bergslagen
Företagarna i Lindesberg
Jellvert Kartprodukter
Lindesbergs Kommun
Posten Lindesberg
Richard Persson AB
Räddningstjänsten
S & A Engström Inredning AB
Projektledning:
Monika Doverud
Jan Hansson
Kent Hedin
Leif Marmstål
Bengt Björnemalm
Dina Petrusevica
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.