Deltagandet blev färre än vi hoppats på, men med de som nu följer med hoppas och tror vi att det kommer att bli en väldigt bra mässa. Det säger Kent Hedin (bilden) på Lindesbergs kommuns näringslivskontor.
Mellan den 25 – 28 september kommer ett 20-tal företag från hela länet befinna sig i S:t Petersburg och den sedan lång tid tillbaka planerade företagsmässan. Projektledningen har som huvudinriktning lockat företag från Lindesberg och Kopparberg att följa med till mässan. Med bara några få dagar kvar innan avfärd berättar Företagarna i Lindesbergs ordförande, Jan Hansson, att det varit ett mycket omfattande arbete för att få allt att klaffa.
-Inget får ju gå snett när vi väl är där. Just därför har det tagit tid att planera och organisera allt in i minsta detalj, säger Hansson och tillägger att man planerat mässan i två års tid.
Syftet med mässan är att försöka knyta nya affärskontakter mellan företag i Bergslagskommunerna och Ryssland. Det är en chansning väl värd att prova, och som kan ge resultat, menar Hansson.
-Allt finansieras med pengar ur Nuteks östersjömiljard samt av Länsstyrelsen i Örebro. Lindesbergs kommun skjuter alltså inte till en enda krona, så det finns inget att förlora. Vi har allt att vinna på mässan. Jag ser inte någon risk med projektet och det finns inga indikationer på att det blir något annat än en fantastiskt bra mässa för alla, säger Jan Hansson.
Kent Hedin är en ur projektledningen som arbetat mycket intensivt med att informera och bjuda in företagen till mässan. Sammanlagt har 130 företag fått information om vad som erbjuds. Trots detta har bara en handfull företag valt att tacka ja till erbjudandet. Vad det beror på är svårt att svara på, menar Hedin.
-Det kan vara så att företagarna känner att det inte stämmer för just dem. Det kan till exempel vara så att man inte har de produkter som efterfrågas eller att man inte har resurser att klara av en order om det skulle bli resultatet av besöket i Ryssland. Sedan kan tänkas att språket och kommunikationen är avskräckande för vissa, kommenterar Kent Hedin.
Redan på fredag kommer Jan Hansson tillsammans med Kent Hedin från Lindesbergs kommuns näringslivsavdelning att åka till S:t Peterburg. Sammanlagt kommer ett 40-tal åka över på mässan. Men några politiker har inte bjudits med, det är företagarna som står i centrum i denna satsning.
-Den ende politiker vi har med oss är Anders Ceder, som blivit inbjuden till öppningsceremonin av S:t Petersburg stad.
Utställarna från Lindesberg som deltar:
Eurolube Equipment AB
Företag i Bergslagen
Företagarna i Lindesberg
Jellvert Kartprodukter
Lindesbergs Kommun
Posten Lindesberg
Richard Persson AB
Räddningstjänsten
S & A Engström Inredning AB
Projektledning:
Monika Doverud
Jan Hansson
Kent Hedin
Leif Marmstål
Bengt Björnemalm
Dina Petrusevica
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.