Lindesberg Volley var obesegrade på hemmaplan – ända tills idag när SM-slutspelet drog igång. I den första kvartsfinalmatchen (spelas bäst av fem) föll Lindesberg något överraskande mot Falköping.
374 personer tog sig till Lindesberg Arena för att se den första kvartsfinalmatchen mellan Lindesberg och Falköping som spelades på söndagskvällen. Favorittippade Lindesberg Volley fick dock inte det flyt i spelet som alla hade förväntat sig av laget. Visserligen vann Linde första set med 25-21 men Falköping kom tillbaka och knep det andra setet övertygande (19-25). Lindesberg ryckte upp sig rejält i tredje och Falköping hade inte mycket att säga till om nu. Linde vann tredje set med solklara 25-17 och matchbilden såg ut att vända till hemmapublikens glädje.
Men inte då… Falköping gav Lindesberg en svettig kamp om fjärde set och lyckades vinna det med siffrorna 23-25 också. ”Onödigt spännande”, tänkte nog de allra flesta på läktaren vid det här laget.
Matchen kom att avgöras i ett femte set som dessvärre blev en repris av fjärde set. Linde förlorade det med 13-15 och Falköping har därmed brutit Lindesbergs trend om att vara obesegrade på hemmaplan denna säsong.
Match #1
Lindesberg vs. Falköping 2-3 (25-21, 19-25, 25-17, 23-25, 13-15)
Bästa poängplockare i matchen:
Lindesberg: Marjorie Giordani (21p), Klaudia Grelowska (13p)
Falköping: Alexandra Lazic (16p), Rebecka Lazic (16p)
Match #2 spelas nu på onsdag.
Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förändringar i det politiska landskapet. Sverigedemokraterna, Socialdemokraterna och Moderaterna tappar, medan Landsbygdspartiet Oberoende Lindesberg (LPO) ökar stort.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för…
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan intraphone.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.