Lindesberg Volley var obesegrade på hemmaplan – ända tills idag när SM-slutspelet drog igång. I den första kvartsfinalmatchen (spelas bäst av fem) föll Lindesberg något överraskande mot Falköping.
374 personer tog sig till Lindesberg Arena för att se den första kvartsfinalmatchen mellan Lindesberg och Falköping som spelades på söndagskvällen. Favorittippade Lindesberg Volley fick dock inte det flyt i spelet som alla hade förväntat sig av laget. Visserligen vann Linde första set med 25-21 men Falköping kom tillbaka och knep det andra setet övertygande (19-25). Lindesberg ryckte upp sig rejält i tredje och Falköping hade inte mycket att säga till om nu. Linde vann tredje set med solklara 25-17 och matchbilden såg ut att vända till hemmapublikens glädje.
Men inte då… Falköping gav Lindesberg en svettig kamp om fjärde set och lyckades vinna det med siffrorna 23-25 också. ”Onödigt spännande”, tänkte nog de allra flesta på läktaren vid det här laget.
Matchen kom att avgöras i ett femte set som dessvärre blev en repris av fjärde set. Linde förlorade det med 13-15 och Falköping har därmed brutit Lindesbergs trend om att vara obesegrade på hemmaplan denna säsong.
Match #1
Lindesberg vs. Falköping 2-3 (25-21, 19-25, 25-17, 23-25, 13-15)
Bästa poängplockare i matchen:
Lindesberg: Marjorie Giordani (21p), Klaudia Grelowska (13p)
Falköping: Alexandra Lazic (16p), Rebecka Lazic (16p)
Match #2 spelas nu på onsdag.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Nu på lördag välkomnar Kulturskolan Garnalia in till en familjeföreställning fylld med spänning, äventyr och dramatik i årets musikal – ”Tant Agatas tallrikar. Handlingen beskrivs som en blandning av Berättelsen om Narnia och Astrid Lindgrens kända saga om Nils Karlsson-Pyssling, där roliga karaktärer möts i en fantasivärld genom en oväntad portal. Allt mynnar ut i ett lyckligt slut där – som namnet antyder – tant Agatas tallrikar står i centrum.
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.
Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i sommar. Dock inte helt självvalt, då han enligt flera säkra källor ska ha önskat att arbeta kvar ett år till.
– Staffans vilja har varit att fortsätta ett år till, och jag tycker att det här är ovärdigt, säger Anders Persson som är lärare på skolan.
FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje år – mina favoritvägar är otillgängliga på grund av snö eller dåligt väglag. Trots det fick veckan ett ljusare inslag i form av ett kärt återseende med ett mycket vackert djur.
Tillväxtnämnden i Lindesbergs kommun har fattat beslut att installera en så kallad ”kompis-soffa” i anslutning till generationsparken på Strandpromenaden. Syftet är att skapa en plats där människor kan sätta sig om de vill prata med någon eller bara vill ha sällskap en stund. Soffan kommer att märkas kompis-soffa och kommer finnas på plats senare i år.
En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. Polisen har rubricerat misshandeln som grov.