Lindesberg Volley var obesegrade på hemmaplan – ända tills idag när SM-slutspelet drog igång. I den första kvartsfinalmatchen (spelas bäst av fem) föll Lindesberg något överraskande mot Falköping.
374 personer tog sig till Lindesberg Arena för att se den första kvartsfinalmatchen mellan Lindesberg och Falköping som spelades på söndagskvällen. Favorittippade Lindesberg Volley fick dock inte det flyt i spelet som alla hade förväntat sig av laget. Visserligen vann Linde första set med 25-21 men Falköping kom tillbaka och knep det andra setet övertygande (19-25). Lindesberg ryckte upp sig rejält i tredje och Falköping hade inte mycket att säga till om nu. Linde vann tredje set med solklara 25-17 och matchbilden såg ut att vända till hemmapublikens glädje.
Men inte då… Falköping gav Lindesberg en svettig kamp om fjärde set och lyckades vinna det med siffrorna 23-25 också. ”Onödigt spännande”, tänkte nog de allra flesta på läktaren vid det här laget.
Matchen kom att avgöras i ett femte set som dessvärre blev en repris av fjärde set. Linde förlorade det med 13-15 och Falköping har därmed brutit Lindesbergs trend om att vara obesegrade på hemmaplan denna säsong.
Match #1
Lindesberg vs. Falköping 2-3 (25-21, 19-25, 25-17, 23-25, 13-15)
Bästa poängplockare i matchen:
Lindesberg: Marjorie Giordani (21p), Klaudia Grelowska (13p)
Falköping: Alexandra Lazic (16p), Rebecka Lazic (16p)
Match #2 spelas nu på onsdag.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.